111 Het studieproject van „Italia Nostra" voor sanering en herstel. beginselverklaring is zo positief, en komt zo geheel overeen met de stellingen van „Italia Nostra", dat wij de tekst onverkort citeren. 1. „Het historische Venetië moet haar traditionele gedaante behouden en deze terugvinden daar waar zij gewijzigd werd. Een zodanig conserveringsbeleid kan niet worden gevoerd door de dingen te laten zoals zij zijn, het eist een gehele reeks ingrepen die onder meer bevatten: de bescherming van Venetië tegen de natuurkrachten die de stad aanvallen (getij, erosie, verzakking van de bodem); de bouwkundige vernieuwing van gebouwen die vervallen zijn of dreigen in te storten (dat is het geval bij een derde deel van de stad); terugkeer tot de oorspronkelijke structuur wanneer deze verloren is gegaan bij bouw werken, straten en complexen. Dit is een sanerings operatie waarvan de verpletterende kosten slechts gedeeltelijk kunnen worden gedragen door de parti culieren of door de stad Venetië. 2. Het saneringsplan van Venetië moet niet tot doel hebben te waken over het behoud van een dode, maar van een levende stad. Het zou, zelfs als men het wilde, onmogelijk zijn om lang een museumstad te behouden in de strijd tegen de hardnekkige en taaie krachten die aan Venetië knagen; het voor dat doel bestemde geld zou, zelfs in grote hoeveelheden, in een bodemloze put verdwijnen. Zo stemmen de technische gegevens overeen met het verlangen der Venetianen en de gerichtheid der hedendaagse cultuur, die er niet van houdt nieuwe dode steden te scheppen, dierbaar aan de romantici en decadenten van weleer, maar die wil bereiken dat historische steden en centra hun tra dities beleven in de ononderbroken continuïteit der historie. 3. Aangezien Venetië moet leven, is het nodig de voor haar meest geschikte levensvormen te kiezen. Mogelijkheden voor handelsbetrekkingen omdat de haven van Venetië nog een grote moderne haven kan zijn op voorwaarde dat hij beter verbonden wordt met de grote moderne verkeersstromen. Leiding gevende activiteit die de herleving van de haven moet begeleiden. Administratief leven want Venetië zal weldra de functie van gewestelijke hoofdstad ver vullen. Ambachtelijk leven in de werkplaatsen en van het kunstambacht. Cultureel leven, en dan niet de cultuur van informatie aan toeristen, waarvan sinds lang de indruk wordt gewekt dat het een speci aliteit van onze stad is, maar de blijvende plaatselijke, nationale en internationale cultuur, die de stad een functie doet vervullen in de moderne wereld (in de betrekkingen tussen Europa en het Oosten bijvoor beeld), die haar verrijkt met initiatieven, die in haar paleizen een nieuwe adem blaast van hedendaagse activiteit in harmonie met de waardigheid van hun tradities. 4. De nieuwe stad op het vasteland, integrerend deel van de stad Venetië, moet de functies verzekeren en de initiatieven en eisen opvangen die in de histo rische stad geen passende omgeving zouden vinden. Dit zal de stad zijn van de kleine en de grote industrie, De Scala Minelli, gebouwd omstreeks 1490 door Giovanni Candi.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 25