84 hoog, dateert uit de 15de eeuw en heeft eigenaardige kruisribgewelven. Het geheel is na aan restauratie toe. Het eigenlijke doel van ons bezoek aan Zuidlaren is de havezate Laarwoud, één van de fraaiste voorbeel den van dit Drentse type landhuis. Het is een gaaf omgracht huis, bestaande uit een 17de eeuws midden- blok, waaraan in de vijftiger jaren van de 18de eeuw twee vleugels werden toegevoegd, die voor het midden gedeelte uitspringen. In de 19de eeuw werd de rechter vleugel uitgebreid. Het gebouw is onlangs onder super visie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gerestaureerd en dient op het ogenblik als gemeente huis; ten behoeve van deze nieuwe functie werd ook de linkervleugel vergroot. Bij deze restauratie kregen ook de interieurs een beurt. Een prachtig beschilderde zoldering uit ca. 1700 kon weer worden herplaatst en in de raadszaal en de trouwzaal werden 18de- eeuwse schouwen, niet uit het huis afkomstig, toege voegd. Vries Door een kenmerkend Drents landschap wordt dan Vries bereikt. Ook hier zijn hunebedden en wat de praehistorie betreft, in Vries bevindt zich het grootste grafheuvelveld, waaronder de „negen bergen". Het is een gebied dat bijzonder rijke bodemvondsten heeft opgeleverd. Het gebied waarin zich dit tumuliveld bevindt heet het Noorse veld. Het is door Staatsbos beheer gekocht als natuurreservaat. De kerk van Vries is een van de belangrijkste van heel Drente. De toren uit de 12de eeuw is een zwaar, rijk gedetailleerd voor beeld van de rijpe romaanse stijl. Tot de tweede reeks galmgaten is de toren uit tufsteen opgetrokken, naar boven toe wordt het aspect verrijkt door afwisselend gebruik van lagen tuf- en baksteen, daarboven is het geheel in baksteen gehouden. De bekroning van de toren is gewijzigd in later tijd. De toren werd in 1954 gerestaureerd en bij die gelegenheid werd ook aan de westzijde een spaarveld bovenaan aangebracht. Laarwoud, interieur van de hal. (Foto's monumentenzorg) Vries, N.H. Kerk. (Foto Prov. Museum). Het schip van deze kerk is eveneens romaans. Bij de restauratie in de jaren '40 werden de romaanse ven sters, waarvan er nog maar twee zichtbaar waren, opnieuw aangebracht. Zij zijn gevat in een spaar veld, dat aan de bovenkant wordt afgesloten door een rondboogfries. Dit rondboogfries is een motief van Noord-Italiaanse herkomst en heeft in de hele west-Europese romaanse bouwkunst een bijzondere populariteit gekend. Het is in Nederland terechtge komen. voornamelijk via het Rijn-Maasgebied. Het oorspronkelijke koor moet een half ronde vorm gehad hebben, het is echter vervangen in de laat-gothische periode door een zeer rijzig koor, conform de eisen van die tijd. Wat het meubilair betreft, er is een 13de eeuws doopvont, een wat onhandig gesneden maar wel charmante preekstoel uit 1661 en een paar banken uit 1657. Leek Langs Norg en Roden komen we tenslotte in Leek, waar het oude landgoed de Nienoord de aandacht vraagt. Voor de beschrijving van dit landgoed en van het daarin gevestigde Nationale Rijtuigmuseum ver wijs ik gaarne naar de bijdrage van drs. H. B. Vos, conservator van dit museum. L. H. ROEST

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 22