Documentatie en bouwkundig historisch onderzoek bij Monumentenzorg 111 Wanneer men een oud gebouw restaureert of bestu deert zal daarbij gebruik gemaakt moeten worden van de gegevens, die het gebouw zelf verstrekt, naast de voorhanden zijnde archivalische gegevens. Veelal zal men, „om de bouwkundige taal" van het te be studeren gebouw te kunnen begrijpen, gebruik moeten maken van de kennis, die verworven is bij onderzoek van andere bouwwerken. Soms zal men die kennis over een bepaald detail nog niet bezitten en is een na der onderzoek elders noodzakelijk. Een verantwoorde restauratie zal steeds voorafgegaan moeten worden door een onderzoek naar de geschie denis van het gebouw om bepaalde naden, verzak kingen, afwijkende details en dergelijke te kunnen be grijpen. Tevens is kennis betreffende toegepaste bouwtechnieken van belang om weer tot de oorspron kelijke vormen te komen. We denken hierbij aan de wijze van metselen, voegen, de behandeling van schil der- en pleisterwerk de houtconstructie en het natuur steen-gebruik. Ziehier de veelomvattende taak, waarvoor de onder zoekers en de tekenaars van de afdeling Documentatie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zich ge plaatst zien. Een enorme schat aan gegevens wordt op deze wijze verzameld, niet alleen van gebouwen, wier voortbestaan verzekerd is, doch ook van gebou wen, die door sloping worden bedreigd. Het volledig op papier vastleggen ervan behoort tot de minst op wekkende taken, daar de toestand van juist deze voortbrengselen van meestal eenvoudige ambachts kunst vrijwel altijd slecht is. Doch door het nauw keurig te onderzoeken, op te meten, in tekening- brengen en van een duidelijke geschreven toelichting voorzien kan het gebouw blijven voortbestaan voor een eventuele latere onderzoeker, die de gegevens voor zijn studie kan gebruiken als welkome aanvulling van de kennis, die dan nog te vergaren is uit nog bestaande gebouwen. Deze zijn echter vaak gerestaureerd en daardoor tot op zekere hoogte minder betrouwbaar. Een gerestaureerd bouwwerk verliest helaas aan authenticiteit. Het is dus van groot belang, voor en tijdens een restauratie zoveel mogelijk gegevens, die dan zichtbaar zijn, vast te leggen, ook fotografisch. Het is niet alleen de taak van hen, die documenteren, de gegevens te verzamelen, doch ook alles zo te ver werken, dat ze zo goed mogelijk toegankelijk zijn voor een ieder die dat wenst. We zullen hier uiteen zetten hoe dat bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg geschiedt. Van ieder onderzoek van een gebouw, dat gegevens van enig belang oplevert, wordt een rapport opge steld, dat ter kennis wordt gebracht van de betrok ken rayon-architect en zijn assistent van de afdeling- Restauraties en van de wetenschappelijk ambtenaar van de afdeling Beschrijving, binnen wiens studiege bied het gebouw ligt. Voorts wordt in het kaartsys teem van de literatuurdocumentatie een aantekening gemaakt van dit rapport, waarvan het origineel wordt opgeborgen in het dossier van het desbetreffende ge bouw. Een copie berust in het documentenarchief. Wanneer de waarde van het onderzoek dit recht vaardigt, volgt publikatie onder het hoofd Monumen- tennieuws in het Nieuws-Bulletin van de Koninklijke Nederlandsche Oudheidkundige Bond of als apart artikel in het Bulletin van de Bond. Soms wordt een copie van het rapport toegezonden aan de buiten de Rijksdienst bij het gebouw betrokken instanties en personen, zoals de eigenaar en de architect, onder wiens leiding de restauratie wordt uitgevoerd. In be paalde gevallen worden ook niet te slopen gebouwen in tekening gebracht, waarbij zoveel mogelijk gege vens aangaande de bouwgeschiedenis worden vastge legd. Tevens worden op ruime schaal bouwkundige details verzameld, die ons een inzicht verschaffen in de bouwwijzen van vroeger. Deze details worden vast gelegd op zogenaamde documentatiebladen in stan daardformaat. Deze collectie, die thans reeds onge veer 300 bladen telt, is geheel als proefserie te beschou wen en wordt nog niet op grote schaal verspreid. Enige exemplaren worden bij dit artikel afgebeeld. In de verzameling komen de onderwerpen, die tot heden bestudeerd werden vooral naar voren; zo bestaat er- een vrijwel volledig overzicht van in Nederland aan getroffen kapconstructies en thans zijn series toren spitsen en klokkestoelen in bewerking. Daartoe reizen onderzoekers en tekenaars tot in de verste hoeken van ons land. Ook moet de medewerking van gemeente lijke diensten en particuliere architecten en opzichters genoemd worden. Andere reeds vrij volledige onder-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 41