99 normen. Normen, die van kracht zijn voor de archi tectuur, maar die daar overheen verder reiken dan technische of economische belangen. Wij zijn beducht voor de architectuur van wat prof. dr. K. H. Mis- kotte noemde: „de neo-burger, die niets verstaat dan het meest-nabije" Niet het moderne is het, wat wij aanvechtbaar achten, maar wel het schuiven van een al-te-tijdelijke, zelf gekozen „norm" vóór de klassieke, onsterfelijke norm die de oude steden een eigen gezicht vermocht te geven. „Met dit woord onsterfelijkmaakt men zich licht een tikje- belachelijk" aldus K. H. Miskotte („In de Waagschaal", 29 okt. 1960), „alleen, zonder de gelding van deze chiffre voor de eeuwige waarden te laten geldenheffen wij de con tinuïteit der cultuur, zelfs der westerse, zelfs der neder- landse, zelfs der modern-nederlandse cultuur, radicaal cp!" Geboomte in en rondom de oude stad In het voorgaande schreven wij iets over de sfeer in de stad. Dat geboomte in dit opzicht een belangrijke factor is, is wel duidelijk. Wij willen daarom ten slotte over dit onderwerp nog enkele gedachten naar voren brengen, die o.i. het overwegen waard zijn. Wij zijn daarbij uitgegaan van de plaatselijke, Zwolse situatie, in de overtuiging dat deze vergelijkbaar is met die in andere oude steden. Wanneer men de plattegrond bekijkt, die Joan Bleau in dz 1640 van Zwolle tekende, dan ziet men, hoe naast het gebruikelijke geboomte in tuinen, ook langs de openbare weg geboomte voorkwam. Zo ontdekt men op verschillende pleinen, langs de binnengrach ten en aan de stadszijde van de omwalling, bomen Door een zinvolle afwisseling van verspreide boomgroepen en aanéénge sloten bomenrijen wordt de structuur van de stad op de juiste wijze geac centueerd. Door deze wijze van beplanting krijgt het stadsbeeld iets mar kantsde grote lijn wordt zichtbaar en de vele details worden tot een over tuigend geheel samengevoegd. Fragment van gjwolle, situatie omstreeks 1925). De foto toonthoe monumentaal het effect van een goede boomaanleg kan zijn. (Turfmarkt, fwoile f 1925). Een dergelijke beplanting van grote allure zou nimmer op gelijkwaardige wijze vervangen kunnen worden door een plantsoenachtige aanleg. Boven dien zou daarmee de eenheid van de structuur der stedelijke beplanting verbroken worden, zie ook de overzichtstekening). in lange rijen. Zelfs vindt men deze reeds langs ge deelten van de buitenzijde der stadsgracht (de tegen woordige van Royensingel). Toen na de ontmanteling van Zwolle de gelegenheid zich daartoe voordeed, werd dit openbare bomen- bezit nog aanmerkelijk uitgebreid. De bastions konden prachtige, groene bolwerken wor den met hoogopgaand geboomte, de beplanting langs de singels werd uitgebreid en ook de toegangs wegen tot de stad werden beplant. Vanzelfsprekend kwam daarnaast veel ander ge boomte voor maar dit had een meer verspreid karakter en was niet ontstaan uit een welbewuste aanleg. Het thans nog aanwezige geboomte, oude stadsbe schrijvingen, prenten en oude foto's kunnen ons te- samen een duidelijk beeld geven van de boombeplanting zoals die zich sinds Joan Bleau in de loop van een drie tal eeuwen ontwikkeld heeft. Dit is van belang, omdat een inzicht in de aard van de oorspronkelijke beplan ting de gelegenheid biedt Lot een meer verantwoord oordeel over de nieuwe beplantingen, zoals ze in onze tijd uitgevoerd worden. WcifMlmuicti Wtpstrtd ftssctir/orp

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 29