Enkele gedachten over oude stadskernen 92 Nederland is bezig, een overbevolkt gebied te worden. Waar men ook komt, overal heerst een grote bouwactiviteit en het is soms ver bijsterend te zien hoe snel het aspect van sommige delen van ons land verandert. Deze veranderingen laten ook onze binnensteden niet onaangeroerd. Saneringsplannen zijn aan de orde van de dag en het is duidelijk, dat afbraak en ver nieuwing op grote schaal tot ingrijpende wijziging van het stadsbeeld zullen leiden. Voor de geïnteresseerde toeschouwer in deze ontwik keling doemen intussen vele vragen op. Volgens welke maatstaven worden saneringsplannen samengesteld Gelden hier alleen technische en economische nor men Bestaat er bij de plannenmakers begrip voor de culturele en historische waarden, die in de binnen steden gestalte kregen? Immers niet minder dan in litteratuur of schilderkunst proeft men de Nederlandse geest in onze oude steden! Het is dus wel van veel be lang, dat het probleem der oude binnensteden zo veelzijdig mogelijk benaderd wordt. Wij doen in het onderstaande een bescheiden poging om enkele overwegingen naar voren te brengen, die bij het samenstellen en beoordelen van vernieuwings plannen niet uit het oog verloren mogen worden. Veel van het onderstaande moet ook gezien worden als een uitvloeisel van vragen en opmerkingen, die ons bereikten. Omdat wij ons gedrongen voelden, hierop een antwoord te geven, zowel voor onszelf als voor anderen, meenden wij er goed aan te doen, deze ant woorden te formuleren, in de hoop, vele medestanders daarmee een dienst te bewijzen. Het verschil tussen stadskern en buitenwijken Waarom zijn inwoners van een stad zo aan het oude stadscentrum gehecht, waarom geraken velen in vuur en vlam wanneer hier ingrijpende wijzigingen voor gesteld worden, een emotionaliteit die zich nimmer voordoet bij veranderingen in nieuwere wijken? Om deze vraag te kunnen beantwoorden zal men zich dienen te realiseren, wat het verschil is tussen de oude stad en de nieuwe wijken. Een nieuwe wijk wordt geboren op de tekentafel. Er is een zorgvuldige „planning", de hoogte van de ge bouwen is vastgesteld, de straten zijn logisch en recht- lijnig geprojecteerd, vijvers en groenstroken zijn er weloverwogen ingepast, kortom: de nieuwe wijk draagt in al zijn verschijningsvormen de kenmerken van maakwerk. Flats en „hoogbouw" geven aan ons land een nieuw gezicht, en hoe nuttig en nodig deze massale bouw ook is, het valt niet te ontkennen dat ons land het stempel krijgt van een ontstellende eenvormigheid. Over spanning, flatneurose, geestelijke vermoeidheid zijn algemeen bekende verschijnselen in het moderne leven en het is niet ver gezocht als één van hun oor zaken de uniformiteit aan te wijzen, die ons leven gaat beheersen. Deze uniformiteit weerspiegelt zich in de nieuwe wijken en wordt er tegelijk weer door bevor- derd, zodat wij hier met een vicieuze cirkel te doen hebben. Efficiency en pre-fabricage zullen deze uni formiteit in de toekomst algemeen en onvermijdelijk maken. Toen aan architect dr. J. J. P. Oud onlangs gevraagd werd naar zijn mening over de huidige stand van de architectuur, antwoordde hij: „Er is in Nederland misschien wel eens lelijker gebouwd, maar nog nooit zo vervelend". Gewetensvolle architecten en stede- bouwkundigen werken intussen hard om hierin ver betering te brengen en hun werk is waard met grote belangstelling gevolgd té worden. Maar ook al zullen zij daarin slagen, één ding is zeker: de nieuwe wijken zullen een grote mate van uniformiteit blijven be houden en een uitgesproken planmatig karakter dra gen. Binnen enkele decennia zal de tijd gekomen zijn, dat deze bouw en woonwijze zo algemeen en vanzelf sprekend is geworden, dat alles wat anders is, zich als iets ongewoons zal voordoen. Dit „ongewone" zal men kunnen vinden in de oude stadskernen. Want temidden van de uniforme woon vormen van een zich reeds realiserende toekomst zul len de oude stadskernen liggen als eilanden van een geheel andere structuur. Generaties, die gewend zijn te wonen in allemaal-eendere gebouwen, die gewend zijn aan platte daken en liniaal-rechte vormen, vinden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 22