87 komt nu een kleine honderd meter naar buiten langs de Witte Singel, alwaar (verre toekomst!) ter plaatse van de stadsuitbreiding van rond 1900 open flatbouw is gedacht. Flats met plantsoen zijn ook gedacht, waar een eeuw geleden op de wallen (die hersteld zullen worden!) de Stedelijke Lichtfabrieken verre zen. Maar dan weer te bedenken, dat onlangs naast de laboratoriumtoten aan de Kaiserstraat, vlak aan het watei van de Witte Singel een blauw geschilderde vleugel van dit laboratorium werd neet gezet, goed voorbeeld van de consequentie van destijds niet in groot verband gemaakte plannen. Hier werd evenals een eeuw geleden de fout gemaakt, dat men op de vestingwallen ging bouwen. Tot slot behalve deze enkele kanttekeningen nog een groot vraagteken. De parkeer terreinen. De angst (een slechte leidsman) dat de klanten geen tien mi nuten meer zullen willen lopen, heeft gemaakt dat er in de derde phase een profusie van gele plekken op de plattegrond te zien is, evenveel open, tochtige en stoffige pleinen. Men denke slechts aan de huidige Kaasmarkt en voorts aan dergelijke parkeerterreinen in het buitenland ontstaan door bombardementen. Reeds op korte termijn zal overeenkomstig het plan van 1959 een begin worden gemaakt met het slopen van het blok tussen het laatste stukje Levendaal, Korevaarstraat, Raamsteeg en Garenmarkt. Hiermee zal een van de, juist in aansluiting op het Steenschuur, aardigste pleinen, de langgerekte en met fraaie bomen beplante Garenmarkt (de oude Oosterlingenplaats) voor het grootste deel worden ontluisterd. We mogen slechts hopen, dat men tijdig maatregelen neemt, op dat op en vooral rond deze vlakten een behoorlijk groeiende beplanting kan gedijen en uiteraard nog beter, dat men tot bezinning komt. Vooral het feit, die men een monument als de Hoog landse kerk, dat ten koste van vele miljoenen thans gerestaureerd wordt, gaat openleggen door een aan de noordzijde geprojecteerd parkeerterrein is zeer be denkelijk. Tevens wordt hiermee beoogd het oude Herenlogement vrij te leggen. Men heeft hierbij echter over het hoofd gezien, dat de Hooglandsekerk in zijn onvoltooide staat juist op die hoek geen open aanzicht verdraagt. En wat het vrijleggen van het Herenloge ment betreft, de hoogst merkwaardige oplossing van drie eeuwen geleden om in de hoek Burgsteeg-Nieuw- straat een markante entree te maken naar het op het intieme Burgplein georiënteerde Logement, zou aldus ernstig geweld worden aangedaan. Dit openbreken, zowel van Hooglandsekerk als van Herenlogement herinnert aan het vrijleggen van oude kathedralen in de vorige eeuw, iets wat men nu betreurt. Laat men daar nog eens naar een andere oplossing zoeken. De tussen 1959 en nu opgedane ervaring stemt ons hoopvol. Ondanks de hierboven genoemde bezwaren is het verheugend, dat dank zij de gemeentelijke stedebouw- kundige dienst, die zich vertrouwd heeft weten te ma ken met de vele Leidse problemen, oplossingen zijn gezocht, die uiteindelijk niet zo wild zijn als men dat elders met van verre gezochte adviseurs heeft zien gebeuren. Er moet niet alleen kennis maar ook liefde aan te pas komen en iedere stad heeft zijn eigen pro blemen. Alleen: had Leiden deze dienst wat eerder gehad! Thans zijn er plannen voor een aparte afde ling bij Gemeentewerken voor de restauraties van oude gebouwen en dat heeft een stad als Leiden even zeer nodig. Naast de monumenten als Pieters-, Hoog landse- en Marekerk (thans alle drie weer in restau ratie) zijn er nog vele grote en kleine objecten, die ge regeld controle en advies vergen, zowel particulier als gemeentelijk eigendom. Juist in de kleine details kan in een stad als Leiden zoveel verknoeid, maar ook door deskundige leiding en verstandig advies veel wor den gered en verbeterd. Naast de zo zeer nagestreefde levendigheid van de stad mag de schoonheid van het oude niet ontbreken. E. PELINCK Sloping van het huizenblok waarin deze panden aan de Garenmarkt zijn gelegen zou een aantrekkelijk plein veranderen in een vormloze leegte ff? T~

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 17