81 in hoger instantie, van het provinciaal bestuur, om te laten onderzoeken of er geen andere, betere moge lijkheden zijn dan de voorgestelde die een zo grote weerstand oproepen als in Dordrecht het geval is. De bond Heemschut heeft slechts, op grond van de grote schoonheidswaarde die in onze steden en met name in Dordrecht zijn belichaamd, gesteld dat de demping van de Spuihaven een te zwaar offer is voor een twij felachtig resultaat, en dat er met behoud van de Spuihaven een goed functioneel plan te maken zou zijn, dat het aanzien van Dordrecht minder zou scha den. Fijnaartkerkring. Zoals in ons nummer van augustus 1961 (blz. 62) werd vermeld heeft het bestuur van de bond Heem schut, na onderzoek en besprekingen ter plaatse, het gemeentebestuur van Fijnaart en Heijningen ver zocht niet over te gaan tot demping van de kerkring- gracht, aangezien door eenrichtingsverkeer en des noods door een geringe teruglegging van het water voor de kerk een oplossing van de verkeersmoeilijk heden te bereiken ware. Noch deze aanbeveling, nóch het voorbeeld van Willemstad waar de kerkring tot sieraad van de omgeving nog bestaat en het voorbeeld van Klundert waar door demping van deze karakteris tieke waterbegrenzing een vormloos plein ontstond, hebben het gemeentebestuur kunnen overtuigen. Het water wordt gedempt, er komt een afscheiding van metselwerk en gasbuizen, het terrein rond de kerk wordt geëgaliseerd. Heenvliet, „de Oliphant". Reeds vele jaren lang is het fraaie kasteeltje ,,de Oliphant" te Heenvliet, daterend uit 1592 en, in te genstelling tot vele andere kastelen en historische landhuizen in ons land, bewoond en in uitstekende staat van onderhoud, periodiek in de kolommen van Heemschut vermeld als een der bedreigde punten. Door de geprojecteerde verlegging van het Hartel- kanaal zal een deel van de gemeente Heenvliet, ge naamd Nieuweslids, van de rest worden afgesneden. Nu er in het Rotterdamse industriegebied zulke enor me terreinen beschikbaar komen tussen Waalhaven en Shell-Pernis, op Rozenburg, Europoort en op de Maasvlakte, is er geen redelijk argument meer om het kleine gebied Nieuweluis dat een bijzonder aan trekkelijk woon- en recreatiegebied zou kunnen vor men waaraan toch óók behoefte is eveneens tot industrieterrein te bestemmen. Het bestuur van de bond Heemschut heeft daarom aan G. S. verzocht, het ontwerp-streekplan Voorne-Putten-Rozenburg, waarin deze bestemming van Nieuwesluis tot indus triegebied opnieuw was aangegeven, niet goed te keuren. 's Hertogenboschhoogbouw provinciehuis. Weinige stadsgezichten in Nederland komen zo on miskenbaar in aanmerking om volgens art. 20 van de nieuwe monumentenwet te worden beschermd als het silhouet van 's Hertogenbosch aan de zuidzijde, gezien over de weilanden van het Bossche Broek. De indruk wekkende contour van de kathedraal, die boven de omringende bebouwing uitrijst, domineert het stads beeld, en geeft al van verre aan welk een uitzonderlijke betekenis de St. Jan heeft voor de stad. Hier kan men werkelijk spreken van het „gezicht" van een stad. De laatste jaren is er al ernstig aan geknaagd: door de bebouwing langs de Pettelaarse weg en door de we genaanleg door het Broek zelf, maar in hoofdzaak is het prachtige stadsbeeld nog gaaf. Dat daarom de nog vage plannen over een torenflat die het provin ciaal bestuur zou willen bouwen in de omgeving van de kathedraal een storm van verontwaardiging hebben gewekt, is volkomen begrijpelijk. Het bestuur van de bond Heemschut heeft het in dit verband nuttig geacht aan B. en W. te verzoeken in dit voorbereidende stadium ook de adviezen in te winnen van degenen, wien de historische schoonheid in het bijzonder ter harte gaat. Arnhem, flatgebouw nabij Rust wat". Een geruststellend bericht uit Arnhem; het plan voor een elf etages hoge verzorgingsflat aan de Kemper- bergerweg nabij de uitspanning „Rust wat", is in strijd met het geldende uitbreidingsplan. Voorshands wordt geen wijziging van dit plan overwogen. Rijssen, stadsboerderij. De besturen van de bond Heemschut, de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek, de Oudheidkamer Enschede en de Oudheidkundige Vereniging De Graafschap hebben aan het gemeentebestuur van Rijssen verzocht niet over te gaan tot sloping van de oude stadsboerderij Haarstraat nr. 3. De raad, hiertoe in een spoedzitting bijeengeroepen, besloot de voor genomen sloping op te schorten totdat overleg zou zijn gepleegd over de mogelijkheden van restauratie of verplaatsing. Helaas heeft dit niet meer kunnen baten, het gebouw is inmiddels toch gesloopt. Purmerend, demping Where Van de Minister van Binnenlandse Zaken ontving Heemschut het teleurstellende bericht dat het besluit van G.S. waarbij Purmerend de vrije hand gelaten werd de Where toch te dempen, in hoger beroep niet vernietigd zal worden, al betreurt de Minister het verlies van stedeschoon, en al zou de verkeers situatie voor hetzelfde geld ook met behoud van het water verbeterd kunnen worden. Parkeerterrein en lokale autonomie wegen zwaarder G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 11