III volking en verpaupering van de binnensteden ten ge volge zou hebben. Er zijn al kentekenen, dat deze schrik voorbarig is ge weest. Nu de verrassing van het nieuwe luwt, worden al weer stemmen gehoord van teleurstelling. De onaan doenlijk wijde glazigheid van het nieuwe shopping- centre houdt het voor velen niet tegen de vertrouwe lijke beslotenheid der bekende straten en panden in de oude binnenstad. Een teken aan de wand voor hen die met kapitale verplaatsingsplannen rondlopen, maar ook een aanduiding voor de winkeliers in de binnensteden, dat zij een goed en mogelijk beter ge bruik maken van het bijzondere karakter dat winkel panden in de oude steden kunnen bezitten. Hier schuilt ook een waarschuwing in voor stadsbestuur deren, nl. om niet overhaast tot het stichten van nieuwe shopping-centres over te gaan, maar eerst de belemmeringen in de bestaande binnensteden weg te nemen. Die belemmeringen schuilen, hoofdzakelijk in het parkeerprobleem. Steeds meer wordt duidelijk, dat een beperking van het langparkeren in de bin nensteden onvermijdelijk is. Bij uitvoering hiervan zal verbetering van het openbaar vervoer moeten kunnen opvangen wat het particuliere auto-vervoer niet meer kan verwerken. Een stad als Amsterdam heeft daarbij nodig naast een verfijning en opvoering van het zich soepel bewegende bustransport boven dien de mogelijkheid van het beter benutten van de vervoersgelegenheid te water. Enkele fouten uit het verleden, zoals het dempen van radiaalwaterwegen zouden daartoe weer ongedaan gemaakt moeten worden. Het lijkt even vreemd als verontrustend, dat in deze richting niet meer gezocht wordt. Leden Het ledental bleef toenemen. Het aantal verenigingen en lichamen, die ieder een deel van de Heemschut gedachte nastreven, zijnde de gewone leden, steeg van 225 tot 235, het aantal donateurs w.o. gemeente besturen bedraagt thans 121; het getal buitengewone leden, zijnde particulieren, steeg van 2565 tot 2660. Op de buitengewone leden, die nog niet het bij Huis houdelijk Reglement bepaalde minimumbedrag van f 10,per jaar betalen, werd een beroep gedaan tot vrijwillige verhoging. Hieraan hebben tientallen leden spontaan voldaan. De verhoogde bureau- en tijd- schriftkosten doen ons hopen, dat alle leden en bui tengewone leden hun contributie eens willen bezien. Bestuur Het verenigingsjaar ving met een nieuwe voorzitter aan. Onder leiding van mr. Arn. J. d'Ailly kwam het dagelijkse bestuur tweewekelijks bijeen om de stroom van meldingen het hoofd te bieden. De ledenverga dering herkoos voor een bestuurstermijn van vijf jaren de heren Ter Meulen, Schukking, Talsma en Koot. Helaas ontviel ons oud-burgemeester Talsma, die zich tientallen jaren een zeer actief strijder voor stads- en dorpsschoon had betoond en een der eersten is geweest die het gevaar van verontreiniging van het water voor ons land onderkende. In 1933 was hij een der oprichters onzer commissie ,,De Weg in het Land schap". Het algemene bestuur kwam op 21 december 1961 en 28 april 1962 te Amsterdam bijeen. Commissies De secretarissen der Centrale Commissie Stad en Dorp, de Weg in het Landschap en Bevordering Heem schutgedachte brengen afzonderlijk verslag uit. Van de laatste commissie moge herinnerd worden aan haar succesvolle initiatief tot de tentoonstelling onder haar welgekozen en aantrekkelijke naam „Levend Erfdeel," die veel heeft bijgedragen tot de verruiming van de belangstelling voor de schoonheid van stad en dorp. 42 Het oude winkelcentrum van Amsterdam op een weekdag omstreeks half een: drukte en gezelligheid. Foto: W. M. Zilver Rupe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 8