Nieuwe leden Korte berichten Boekbespreking ken tussen de activiteiten van het dagelijks bestuur van de bond Heemschut en de medewerking in deze acties door de betreffende commissie Stad en Dorp. In deze materie bestaat een voortdurende, nauwe sa menwerking. Er zal in de komende tijd steeds meer werk verzet moeten worden om de snelle ontwikkelingen en ver anderingen in het stads- en dorpsbeeld bij te kunnen houden. Alleen door het enthousiasme en de waak zaamheid van alle leden zal dit werk tot bevredigende resultaten kunnen leiden. C. J. BARDET Als buitengewoon lid traden toe: A. S. v. d. Bergh, Amsterdam; P. L. v. d. Blink, Am sterdam; Paul Bos, Helden-Panningen; mej. dr. J. H. Broekema, Maastricht; mr. L. Th. M. Bronsgeest, Maastricht; Fr. Felix, Maastricht; C. A. van Fraassen, Laag-Keppel; J. H. Heeger, Amsterdam; Heemkunde- vereniging „Gaöl", Geulle; P. F. J. M. Hermesdorf, Maastricht; J. H. Heyen, Kerkrade; J. G. Holstege, Cadier en Keer; Nico Huisman, Heerlen; J. J. Jager, Heerlen; F. M. J. Janse, Heerlen; W. H. M. Janssen- Gennep, J. de Jong, Koog aan de Zaan; mev?. A. Kleijn-Berkhout, Hilversum; H. Korswagen, Drie bergen; mej. dra. M. C. Logger, Dordrecht; W. J. Lugard, 's-Gravenhage; mej. B. J. Meijerink, Utrecht; mr. L. J. Noordhoff, Groningen; Octrooibureau Vriesendorp en Gaade, 's-Gravenhage; mej. A. C. M. Ort, Leiden, F. Ozinga, Naarden; mevr. J. E. Sneth- lage-van Foreest, Heilo; J. A. Surig, Voorburg; M. v. d. Veen, Hattem, mr. J. J. van der Velde, Amsterdam; J. E. M. Verburgt, Middelaar; Fa. Hondius Zn., Middelbuig; F. Vrolijk, Scheve- ningen. Als gewoon lid trad toe: Ursulinenklooster, Kerkrade. In Middelharnis heeft de gemeenteraad na een lang durige discussie het besluit genomen de Kaai niet te dempen, maar wel de weg ter weerszijden iets te verbreden, terwijl de oude zwaaikom in de toekomst zal worden ingericht als jachthaven. Het heeft B. en W. moeite gekost dit besluit te bereiken want alle van ouds bekende argumenten voor de demping zijn weer breed uitgemeten. De kademuren zijn ver vallen en herstel is duur (alsof dempen niets kost); het water stinkt (terwijl de riolering al in aanbouw is); er wordt huisvuil in gegooid (wat door een goede ophaaldienst voorkomen kan worden). Een der sprekers vond dat de tijd gekomen was om dit stinkgat te sluiten en er een verkeersplein van te maken, waarbij hij niet geloofde dat het dorpsschoon lijden zou. Het is niet overbodig dit even te signaleren omdat soortgelijke verhalen nog steeds in raadzalen en niet alleen in Middelharnis! te beluisteren zijn. Ditmaal heeft het gezonde verstand de overhand gekregen. Een gelukwens aan B. en W. en de raads- meerderheid in Middelharnis. Ten aanzien van de vergraving van de Dommel- oevers in het Bossche Broek heeft de Hoge Raad op 18 mei uitspraak gedaan in het geding tussen de eigenaars enerzijds en de aannemer en het water schapsbestuur anderzijds. De Hoge Raad heeft de vorige vonnissen waarbij de uitvoering dezer werk zaamheden toegelaten werd hoewel dit op een on juiste interpretatie van het tijdelijk gebruiksrecht in het kader der ruilverkaveling berustte, in hoogste instantie vernietigd. Het staat nu dus vast dat de vernieling van het natuurschoon volkomen onwettig is geweest. Wij zullen hierop in een volgend nummer uitvoeriger terugkomen. G. B. 24 UUR AMSTERDAM door Kees Scherer en Eduard Hoornik. Dat binnen zo korte tijd een tweede editie nodig bleek van dit bijzonder fraai uitgegeven boek, bewijst wel dat goede plaatwerken, zeker wanneer zij ons mooie Amsterdam tot onderwerp hebben, in een behoefte voldoen. Daar dit boek vooral een beeld wil geven van het leven in al zijn facetten in onze hoofdstad, valt het soms ietwat buiten de specifieke Heemschut sfeer, maar daar toch het geheel een lofzang is op Amsterdam, wil ik niet nalaten deze tweede editie hier te signaleren. Speciaal zou ik de aandacht willen vragen voor de magnifieke foto's, die van dit boek voor de minnaar van de Keizerin van Europa een kostelijk bezit maken. Bovendien is er gedacht aan de niet Nederlandse bewonderaar van al het schoons dat Amsterdam te bieden heeft, immers, de uitgave is 2-talig, zodat het ook een zeer geschikt geschenk vormt voor onze Duits- of Engelstalige, gasten, vrienden of relaties. Uitgave van Het Wereldvenster te Baarn, prijs f 12,50. L. L. H. R. AMSTERDAM IN ZAKFORMAAT door To en Theo De Vries. Weer een boek, een boekje ditmaal, met Amster dam als onderwerp, hoewel de opzet en de uitvoering wel hemelsbreed verschillen van het hierboven be sproken plaatwerk. Het gaat hier om een pocketboek, vandaar waarschijnlijk de naam, en bedoelt een gidsje te zijn voor de bezoeker van buiten de stad, slot op pag. 56, eerste kolom onderaan) 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 21