Jaarverslag over 1961 van de Centrale Commissie Stad en Dorp Centrale commissie In de loop van het verslagjaar is het lid van de C.C., de heer O. van der Gronden, ons door de dood ont vallen. De samenstelling van de commissie bleef overigens ongewijzigd. Het contact met het hoofdbestuur werd onderhouden door de voorzitter, die tevens lid is van het dagelijks bestuur. Op 18 november werd in het Bouwcentrum te Rot terdam een vergadering gehouden van de C.C. Aan deze vergadering werd eveneens deelgenomen door vertegenwoordigers van de Provinciale commissies, die voor deze bijeenkomst in hun geheel waren uitge nodigd. Mutaties in de Provinciale commissies. In Friesland is het secretariaat enige tijd overgenomen door dr. A. Wassenbergh. Thans is mr. J. C. Stoop te Leeuwarden tot secretaris benoemd. In de provincie Drente hebben de heren J. Bakker, secretaris, en dr. H. J. Prakken voor het lidmaatschap bedankt. Voorzover het secretariaat bekend hebben zich in de overige provincies geen wijzigingen in de samenstel ling van de commissies voorgedaan. Jaarverslagen en notulen Uit acht provincies werden jaarverslagen ontvangen. Van slechts enkele vergaderingen bereikten de notulen het secretariaat. Het blijken nog steeds dezelfde pro vincies te zijn, waar de activiteiten van de commissie niet naar wens verlopen. Uit een bericht van de heer 't Hooft is gebleken dat de commissie in Jeeland vrijwel niet meer bestaat. Een po ging om tot benoeming van nieuwe commissieleden te komen had tot nu toe geen resultaat. De commissie in Drente mist al lange tijd haar secre taris. De voorzitters van de commissie Groningen en Zuid-Holland zijn helaas door ziekte reeds geruime tijd uitgeschakeld. In Limburg wordt ondanks het grote enthousiasme weinig vordering gemaakt; de grote af standen in de provincie worden hier als een belemme ring gevoeld. Exursies Voorzover uit de jaarverslagen blijkt, organiseerde de commissie Noord-Holland een excursie. Aan deze tocht naar Texel werd door 127 personen deelgeno men. Vergadering van de Centrale commissie De op 18 november in het Bouwcentrum gehouden vergadering, waarvoor, zoals reeds vermeld, de leden van de Provinciale commissies waren uitgenodigd, deed de thans actuele problemen naar voren komen, terwijl enige nuttige suggesties werden gedaan. Door de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd een inleiding gehouden over het onderwerp „Stedelijke reconstructie". Een onder werp, waarvoor ook door de commissie Utrecht aan dacht was gevraagd. In welke vorm de Bond Heem schut een werkzaam aandeel in het onderzoek naar de stedelijke reconstructie kan hebben, is nog niet te zeggen. De commissie Utrecht vroeg eveneens aandacht voor een onderwerp dat wel specifiek tot het Heemschut werk behoort; de bestrijding van de ontsierende recla meborden en -opschriften. Een algemeen onderzoek naar bestaande verordeningen en eventuele activitei ten op dit gebied is nodig en kan mogelijk tot een meer positief gericht beleid voeren. De commissie Noord-Brabant bracht de wenselijkheid naar voren om de gemeentebesturen, in elk geval de Colleges van B. en W., voor de Heemschutgedachte ontvankelijk te maken, en hen met vrij grote regel maat verschijnende publicaties over het Heemschut werk te doen toekomen. Uit Noord-Brabant komt tevens het verzoek om van uit het hoofdbestuur van de Bond de gemeentebesturen te wijzen op de nieuwe monumentenwet, waarin aan het begrip monument een veel ruimere interpretatie wordt gegeven dan voorheen. Van de particulier secretaresse van H.M. de Koningin werd een verzoek ontvangen om in het kader van de komende werkbezoeken van de Vorstin regelmatig op de hoogte te worden gesteld over projecten waarbij de Bond Heemschut betrokken is. De voorzitter ver zocht de commissies hieraan medewerking te willen verlenen, door het melden van hun activiteiten aan het hoofdbestuur. Helaas werd de vergadering slecht bezocht. De aa.n- melding was aanvankelijk zeer bevredigend, maar ter vergadering verscheen nog niet de helft daarvan. Of de oorzaak van het wegblijven gezocht moet worden in het feit, dat de vergadering op een zaterdag was uit geschreven, staat niet vast. Het zal in de toekomst wel niet mogelijk zijn om op een andere dag te verga deren, daar de afstanden hierbij toch wel een grote rol spelen. Uitbreidingsplannen Een steeds groter aantal gemeenten heeft tharts sane- rings- en- of uitbreidingsplannen. Het dagelijks be stuur heeft de medewerking van de Provinciale com missies ingeroepen om de ter visie gelegde plannen te doen nagaan, en zo tijdig mogelijk het bestuur in ken nis te stellen van diè plannen, waartegen bezwaar moet worden gemaakt. Wat de verdere activiteit der Provinciale commissies betreft moet weer worden verwezen naar het jaar verslag van de secretaris van de Bond Heemschut. Het is niet mogelijk een duidelijk onderscheid te ma- 54

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 20