Jaarverslag van de commissie „de weg in het landschap" 1961 - mei - 1962 Verslag over 1961 van de commissie Bevordering Heemschutgedachte 53 Naast haar normale, incidentele bemoeiingen met kwesties, liggende op haar werkterein en het waar nodig uitbrengen van adviezen aan de Bond, heeft de commissie zich in haar op 18 april jl. gehouden jaar lijkse vergadering uitvoerig beraden over de sterk toe nemende ontsiering van het landschapsbeeld door op slagplaatsen van autowrakken de z.g. autobelten als gevolg van het snel groeiende autopark in Neder land. In de praktijk blijkt dat de terzake geldende voor schriften tot het aanbrengen van een behoorlijk af schermende beplanting niet worden nageleefd. Het is voorts van belang dat deze rommelige uitstallingen niet worden opgesteld in het directe zicht vanaf auto snelwegen en toeristische wegen, doch dat daarvoor terreinen worden bestemd, die enigermate „achteraf" liggen. Terzake zal contact worden opgenomen met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. De noodzaak om bestaande wegen, die door hun be plantingen en entourage een waardevol landschappe lijk element vormen en in het bijzonder een toeristi sche waarde hebben, te sparen, vormde een punt van langdurige bespreking. De aanpassing van dergelijke wegen aan de snel stijgende verkeerseisen leidt er toe dat laan-, resp. boom- en struikbeplantingen verdwijnen en uiteindelijk ten koste van betrekkelijk hoge uitgaven toch slechts minimale profielen worden verkregen, die binnen weinig jaren ongeschikt blijken voör het inmiddels toegenomen ver keer, terwijl bovendien een onaantrekkelijke, karakter loze weg overblijft. Slechts door tijdige vervanging van overbelaste oude wegen door geheel nieuwe, aan toekomstig verkeer aangepaste wegen, kan een snelle aftakeling van onze toeristische wegen worden tegengegaan. Ook is het dringend nodig dat gelden beschikbaar worden gesteld om bestaande wegen landschappelijk te verbeteren. De in ons land op steeds kleinere oppervlakte terug gedrongen „natuur" eist een zorgvuldiger en gede tailleerder behandeling en aanvulling, dan bij grote landschapsformaties het geval is, wil zij de recreatie zoekenden nog enige illusie geven. Voorts baart grote zorg de voortschrijdende industrie vestiging langs onze wegen, welke als moderne vorm van lintbebouwing het uitzicht op het omringende land schap ontneemt en de weg inklemt tussen fabrieks- en bedrijfspanden, loodsen en opslagplaatsen. Ofschoon het wel niet mogelijk zal zijn langs de wegen vrije stroken van 300 a 200 m diepte te reserveren, waarbinnen geen bouwwerken mogen worden opge trokken, kan in allen gevalle veel meer aandacht wor den geschonken aan afschermende beplantingen ter maskering van te bouwen percelen. Ook deze kwestie zal met de Vereniging van Neder landse Gemeenten worden besproken. De commissie wil ten slotte nog de aandacht vestigen op de mogelijkheid tot het enigszins verdiept aanleg gen van parkeerterreinen binnen de bebouwde kom, zoals bijv. op het Vreeburg te Utrecht is geschied, waardoor het ruimteeffect van pleinen e.d. gehand haafd blijft en de visuele hinder, veroorzaakt door de talrijke geparkeerde auto's, in belangrijke mate wordt verminderd. De toenemende vervuiling van straten, plantsoenen, wegbermen en wateren maakt een punt van grote zorg uit. Meer papierbakken, intensiever reiniging en meer pro paganda voor het begrip: „houd uw land schoon", zijn voor de hand liggende middelen, die helaas nog weinig effect hebben. Wij zullen ten deze nog actiever en attenter moeten worden. Onze commissie, die het 30ste jaar van haar bestaan ingaat, zal de haar gestelde taak getrouwelijk blijven vervullen. De secretaris, A. G. M. BOOST In het verslagjaar kwam de Commissie geen enkele maal bijeen. Tot deze lakonieke mededeling zouden wij ons kunnen be perken. wanneer wij hier niet een ogenblik stil zouden willen staan bij de activiteiten van de stichting LEVEND ERF DEEL" een initiatief van de Commissie. Bij de leden van de Bond Heemschut mogen we ze overigens voldoende bekend achten. Rest ons te vermelden dat inmiddels ook de totstandkoming van een mobiele tentoonstelling onder hetzelfde motto is verzekerd. Met deze expositie in de komende twee jaar zal zo mogelijk, tenminste een 30-tal plaatsen in het gehele land worden bezocht. De primeur is voor Dordrecht. Mr T. Landheer, secretaris

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 19