fe-W' 52 te De Voorstraat naar het noordenachter de N. H. Kerk. in dit gave dorpsplein met de harmonische oude huizen rondom. Voorschoten is in vijf en twintig jaar sterk veranderd. De lelijke huisjes zijn er nog wel, maar zij vallen minder op omdat er zoveel nieuws bijkwam; zowel bungalows als woningwetbouw. Nieuwe wegen en verbreding van de oude hebben de structuur gewij zigd. De wijde uitzichten over de polder zijn door bebouwing dichtgestopt. Voorschoten wordt steeds meer een forensengemeente: één uit de vele en gestadig aangroeiende „woongebieden", even netjes als ver velend en overal hetzelfde. Maar de Voorstraat bleef. De toren werd gerestaureerd en de belangrijkste oude gebouwen, het Ambachts huis en het Baljuwhuis, zullen hopenlijk spoedig volgen. Ook de kleine dorpshuizen die hun hoofd vorm en schaal behielden zijn een grondige opknap beurt volledig waard. Wat het meest opvalt, en nu meer dan vroeger omdat in de gehele zóne van Leiden tot den Haag de verstedelijking jaarlijks verder doordringt, is het karakter van besloten landelijkheid. Het is echt een marktplein, geen verkeersweg. De toegangen zijn smal en bochtig, de rooilijnen onregel matig. Na zoveel jaren terugkomend in de Voorstraat kwam ik tot de bevinding dat de werkelijkheid veel mooier was dan mijn herinnering, en dat deze werke lijkheid een kostbare zeldzaamheid was geworden. Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft een uitbreiding naar het oosten geprojecteerd, met indus trieterreinen langs de Vliet nu nog een prachtig vaarwater door het polderland waarvan talloze water sportliefhebbers genieten en met de mogelijkheid van een wegaansluiting over de Vliet op de rijksweg 4 A. Om de dorpskern in de aan alle zijden uitgroei ende bebouwing economisch „levend" te houden zou dan ook de Voorstraat aan drie zijden openge broken en gemakkelijk voor auto's toegankelijk ge maakt moeten worden. Een aantal inwoners van Voorschoten, de Vereniging Oud Leiden en uiteraaid ook de Bond Heemschut hebben geadresseerd aan de gemeenteraad en met klem aangedrongen op behoud van het cultuurhistorisch zo belangrijke geheel dat de Voorstraat vormt. Een verkeersweg kan ook oostelijk om de Voorstraat heen worden geprojecteerd. Het is, zoals reeds vele malen in dit blad bij soortgelijke gelegenheden werd betoogd, niet nodig. Andere op lossingen zijn vrijwel altijd te vinden, oplossingen die de schoonheid sparen en opnieuw tot gelding bren gen". Men moet het echter eerst gezien hebben. En dat is het verdrietige van de strijd waarin de Bond Heemschut al meer dan vijftig jaar is gewikkeld: op dit essentiële punt praat men langs elkaar heen. Er zijn vele mensen die het niet zien. Misschien ervaren zij op een vakantiereis in het buitenland wél iets van de sfeer en de schoonheid, maar als het Om de zaken dicht bij huis gaat dan wordt dit zintuig met de koffers opgeborgen, en dan mogen een paar bouwvallige huisjes, of een vervuilde gracht of een aantal bomen de „vooruitgang" toch niet tegen houden. Baatzucht maakt blind. Dat hebben de Amerikaanse boeren ervaren die de bossen platbrandden om snel vruchtbaar bouwland te winnen: een generatie later was de vruchtbaarheid weggestoven en bleef een zandwoestijn over die nu moeizaam wordt bestreden. Had men toen de windsingels bos gespaard die nu met hoge kosten worden aangelegd, dan was, inder daad, de exploitatie iets minder gemakkelijk en de opbrengst wat lager geweest maar dan zou het land geen woestijn zijn geworden. In Nederland wordt op het ogenblik met de karakte ristieke schoonheid van de steden, de dorpen en het landschap gemorst op een wijze die héél sterk aan de roofbouw der Amerikaanse tarwegebieden doet den ken. Niemand ontkent de noodzaak om in ons over bevolkte land woningen, wegen, fabrieken te bouwen. Maar Nederland is ook een toeristenland van groei ende betekenis en de Nederlandse bevolking heeft ook een toenemende behoefte aan ruimten waar iets anders te beleven valt dan snelheid, efficiency en geld verdienen. Die ruimten in stad en land zijn onze windsingels, onze repen bos die behouden moeten blijven, om te voorkomen dat het een woestijn1 wordt van eentonigheid. De Voorstraat in Voorschoten is er een van. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 18