'mwm d&. ""ST" 49 „irrationalistische" protestkreten slaakt, die door de "publiciteit van „pressure groups" met een mercan- tiel-sensationele strekking opgeblazen worden tot een nationale hallucinatie. Inderdaad, een halluci natie. Want, en nu citeren wij W.V. in „Bouw" van 12 mei 1962, blz. 677: „vrijwel iedereen, van de hoogste tot de laagst geplaatsten, is onder de ban van de „zelfzuchtige personenauto", en wil van de on miskenbare voordelen daarvan zolang mogelijk blijven profiteren. Maar wil toch in de opvatting van het „après nous le déluge" de even onmiskenbare en steeds dreigender wordende bezwaren van het tegen woordige autogebruik nog niet erkennen. Althans niet in die mate als nodig zou zijn om in het openbaar uit te spreken dat het tegenwoordige autoverkeer, als „vervoer" beschouwd en in zijn consequenties zoals die zich thans geopenbaard hebben, het meest dwaze vervoersysteem is dat de wereld ooit heeft gekend. En een vervoersysteem waardoor de zo strikt noodzake lijke ontwikkeling van het openbare vervoer stelsel matig en steeds meer wordt tegengegaan. De massale „zelfzucht" van de automobilisten zal tot uitwerking hebben dat een oplossing van het verkeersprobleem een oplossing die reeds thans heel goed kan worden aangegeven tot het laatst mogelijke tijdstip zal worden uitgesteld. Dat tijdstip komt echter heel snel nabij en het zal aanbreken als de particuliere perso nenauto zich in enige van onze grote binnensteden Amsterdam voorop „onmogelijk" zal hebben gemaakt". En dan? Dan zal men de tram nemen of de bus, de ondergrondse of een taxi. Een kwartiertje lopen kan ook geen kwaad. Over enkele generaties zal de hele deining en de in archieven geborgen papierlawine over al-dan-niet mogen parkeren in een oude binnenstad even onbegrijpelijk zijn als het recht om met rode hakken te lopen van een i8de-eeuws edelman, of de strijd tussen de groene en de blauwe circuspartij in Byzantium. G. B. Voorschoten: De Voorstraat naar het Zui den: bescheiden harmonische dorpshuizen langs een marktplein dat geen snelver keer siveg mag worden. Foto's I'V. M. ZHver Rapé)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 15