45 rustig laat doorgaan, lijkt ons dit een handeling, die om een stevige aanpak vraagt. De strijd om het be houd van het Huis Sevenaer is bij voortduring gaande, de beroepen bij de hogere overheid zijn dat eveneens. In Warmond is het plan Zwanburgerpolder goedge keurd, echter met zoveel wijzigingen ten goede, dat de Bond hier geen reden heeft tot ontevredenheid. Wel is dit het geval met de kanalisatie van de Dommel die ten slotte haar beslag kreeg; weer verdween hier een stuk Nederlands natuurschoon. Het Muiderslot kon geluk kig bewaard blijven voor een toekomst met hoge flats als directe overburen; bebouwing zal er noch tans langs de westelijke Vechtoever komen. In Abcoude kon een ongevoelige doorbraak in goede zin worden gewijzigd. Maar in Dordrecht bleken B. en W. niet toegankelijk voor de argumenten van Heemschut en vele anderen, in het bijzonder ten aanzien van de demping van de Spuihaven, zodat in hoger beroep gegaan moest worden. In Kampen werd de Burgel ver smald en kon, in afwijking van een verantwoorde monumentenzorg, een fraaie driebogige brug niet ge handhaafd blijven. In Heenvliet moet het mooie oude kasteeltje ,,de Oliphant" aldaar naar alle waarschijn lijkheid verdwijnen, een betreurenswaardige gang van zaken. De stichting van de „£aanse Schansals een buurt waar het oude Zaanse leven en werken in eigen karakter bewaard zou blijven, leek zich gunstig te ont wikkelen. Als plek werd een deel van de Kalverpolder verkregen, welke polder zelf aanvankelijk een agra rische bestemming had. Onheil doemde op, toen Zaandam dat overigens zozeer aan de plannen voor de Zaanse Schans meewerkt de Kalverpolder aan zijn agrarische bestemming wilde onttrekken en reeds ging ophogen ter vestiging van een lyceum, vlak achter de zg. Zaanse Schans. Een motie in de Provin ciale Staten van Noordholland heeft nu aangedrongen op wijziging van de bestemming van de bebouwing van de Kalverpolder en deze als natuurreservaat en recreatieoord te doen behouden onder realisatie van het plan er een Zaanse Schans en Molenreservaat te vestigen. Dit blijkt te meer mogelijk nu voor de volks huisvesting gedacht wordt aan uitbreiding der woon gebieden van Krommenie en Wormerveer ten zuid westen van de spoorbaan. Het fraaie doch onderkomen dorp Broek en Waterland heeft steeds de grootste aan dacht van de Bond, er worden pogingen in het werk gesteld een groepje huizen aan het Leedeinde te be houden. Er bestonden plannen om het wijde Zeeuwse landschap te ontsieren door de bouw van een eurohotel te Vrouwenpolder. Deze zaak heeft de aandacht van de Bond. In Tilburg werd gepleit voor het behoud van het iyde-eeuwse complex ,,de Tongërlose Hoef" dat met de slopershamer werd bedreigd. Bij het Ministerie van Defensie is aangedrongen op inplanting rond ont sierende loodsen. De Bond ontving een schrijven dat met zijn wensen rekening zal worden gehouden. In Alk maar is, in samenwerking met de vereniging Oud- Alkmaar geageerd tegen het dempen van de zeer karakteristieke Kooltuin aldaar, nadat door wijzigin gen in het basisplan het gevaar geweken was voor demping van andere grachten. Bij de gemeenteraad van Loenen werd er op aangedrongen van de brug, te bouwen als vervanging van de oude ophaalbrug te Nieuwersluis, weer een ophaalbrug te maken, in sa menhang met het landschap te Loenen. De eigenaar van de boerderij de Kloosterplaats te Achlum in Fries land, vond bij de Bond steun voor zijn actie tegen het uitbreidingsplan in die gemeente, dat het typische „Vierkant" zou aantasten. Bij Gedeputeerde Staten van Utrecht is geadresseerd tegen de uitbreidingsplan nen voor de gemeente Wijk-bij-Duurstede. Speciaal de vestiging van industrie in de nabijheid van de fa meuze molen zou voor het typische stadsgezicht fnuikend zijn. De Spanjaardslaan te Haarlem met zijn rijen bomen zal weer ingeplant worden. Wel bestaan er plannen voor een autoweg in de onmiddellijke nabij heid hiervan. In Roermond is mede dank zij een plei dooi van Heemschut de gevel van het voormalige Ursulinenklooster behouden gebleven. Bij Gedepu teerde Staten van Gelderland werd een adres inge diend tegen het streekplan Rijn en IJssel, doch de Bond werd niet ontvankelijk verklaard. Bij B. en W. te Heus- den is geadresseerd tegen een rigoureus uitbreidings plan. Gevraagd een aktie te ondersteunen tot het be- Herhaalde pogingen om te hoge en te dichte bebouwing op de Westelijke Vechtoever tot stand te brengen tot schade aan het uitzicht vanuit het Muiderslot werden verijdeld. 7®

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 11