samen een bekoorlijk en karakteristiek dorpsbeeld vormend, verloren zou gaan, wat het fraaie geboom te dan ten dode zal doemen wegens het inblazen van de zuidwesten wind. De kerk zal dan onbeschut in een open ruimte staan, waar nieuwe bomen moei lijk tot wasdom kunnen komen wegens het dan aan wezige waaigat. Het bestuur van de Bond Heem schut heeft de gemeenteraad verzocht aan dit deel van het plan zijn goedkeuring te onthouden en B. en W. te vragen zich hierover nader te willen bera den. Aldus heeft de gemeenteraad besloten. Abcoudedoorbraak kerkplein Ook in Abcoude is iets dergelijks gaande. Voordat de grote autoweg tot stand kwam, kende ieder die van Amsterdam naar Utrecht ging de situatie rondom de kerk van Abcoude: een besloten dorpspleintje dat bepaald niet geschikt is voor intensief autoverkeer. Achteraf bekeken is het een geluk dat men de oude kronkelige Rijksweg niet op de ergste vaak tege lijk de fraaiste knelpunten heeft verruimd: alleen een moderne snelverkeersweg kan in de behoeften voorzien. De oude weg langs de Amstel en de Vecht staat nu ter beschikking van het buurtver keer en van de mensen die geen haast hebben, en dan nog is de dorpskern van Abcoude een plek om goed uit te kijken. Inplaats van ervoor te zorgen dat het kerkplein, nu het aan de interlocale verkeersgevaren ontsnapt is, wordt opgeknapt en zijn karakter behoudt, hebben B. en W. een wijzigingsplan in onderdelen doen ont werpen waarbij de Torenlaan in oostelijke richting doorgetrokken zou worden tot bij de kerk. Dit be tekent dat de verkeerssituatie daar nog gecompli ceerder wordt en dat in de beslotenheid van het kerkplein een groot gat wordt geslagen. Nu zijn de bestaande gevels momenteel niet bijzonder opval lend; goede voorbeelden als het huis „de Wakende Haan" en een zelfbedieningswinkel op de hoek van de Brugstraat doen echter een gunstige ontwikkeling in de kern van het snelgroeiende Abcoude verwach ten. Deze verwachting zou door de verminking van het alom bekende kerkplein teniet gedaan worden. Een volgend ernstig bezwaar tegen het plan is dat de door te trekken Torenlaan een nieuwe brug over de Angstel vergt, terwijl de verderop gelegen Hein kuilenbrug zou vervallen. De 90 m lange waterkom van de Angstel tussen de driesprong en de laatstge noemde brug, oostelijk geflankeerd door de dorpsto ren, vormt nu een uniek dorpsgezicht. Door de nieu we brug zou dit geheel doorsneden worden, terwijl het verdwijnen van de Heinkuilenbrug aldaar een dode dorpshoek zou doen ontstaan. Wanneer in de toekomst de Heinkuilenbrug vernieuwd dient te worden, dan kan dat worden opgelost zonder op de voorgestelde manier het dorpskarakter te schenden. Op grond van deze overwegingen heeft het bestuur van de Bond Heemschut de gemeenteraad van Ab coude dringend verzocht dit deel van het wijzigings plan niet te aanvaarden. Zevenaaruitbreidingsplan bejaardencentrum nr. 3 Zevenaar mag blijkbaar niet ontbreken in de Heem- schutberichten. In ons vorige nummer werd vermeld dat G.S. de kern van het bovengemelde uitbreidings plan, n.1. de situering van een nieuw bejaardencen trum hadden afgewezen aangezien voor dit doel een beter terrein te vinden was in de bebouwde kom. Twee onderdelen van het plan werden echter goed gekeurd: een weg vanaf de kerk naar de Babberich- seweg bij het kerkhof, dwars door het landgoed Seve- naer en daarvan de moestuin en een landschappelijk en botanisch belangrijk parkbos afnemend, en een uitbreiding van het voor industrie de Turmac- fabriek bestemde gebied, eveneens ten koste van het landgoed. De weg is zinloos nu het bejaarden centrum elders komt en de Rijkswaterstaat geen aansluiting wil verlenen op de Babberichseweg, de fabriekuitbreiding kan ook elders gevonden worden zonder aantasting van natuurschoon. Het bestuur van de Bond Heemschut is derhalve in beroep ge gaan bij de Kroon met het verzoek het gemeente raadsbesluit op deze twee punten te schorsen en daarna te vernietigen. G. B. HEEMSCHUTDAG 1961 De Heemschutdag zal worden gehouden op vrijdag 1 september 1961 en staat open voor alle ledenbuitengewone leden en donateurs. Dit jaar zullen per autobus vanuit Utrecht enige kleinere plaatsen taorden bezocht. Deel name per eigen auto stuit op praktische be- zwaren, mede in verband met de capaciteit van pontveerboten. Dagindeling: 10.30 Vertrek van het Stationsplein (Moreelselaan) Utrecht, waar autobussen gereed zullen staan. 11.00-11.45 Bezoek aan Vianen. 11.45-12.30 Tocht van Vianen langs de Zui- der Lekdijk, o.a. Ameide, naar Schoonhoven. 13.00-14.00 Koffietafel te Schoonhoven in de Restaurants Lekdijk en Belvedère. 14.00 -15.00 Wandeling door Schoonhoven met bezoek aan de Bartholomeus- kerk. 15.00-1530 Tocht langs de Vlist naar Haas trecht. 15.30 -16.30 Bezoek aan Haastrecht en mu seum. 16.30-17.30 Terugtocht over Oudewater en Montfoort. 17.30-18.00 Terug aan het Stationsplein te Utrecht. 70

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 20