van de Centrale Commissie Stad en Dorp Centrale Commissie: In de samenstelling van de Centrale Commissie is geen wijziging aangebracht. In het afgelopen ver slagjaar heeft de Commissie niet vergaderd. Mutaties in de Provinciale Commissies: In de Provinciale Commissies hadden de volgende mutaties plaats: Drente: De heer G. C. Helbers, directeur van het Provinciaal Museum te Assen, heeft zich bereid ver klaard zitting te nemen in de Drentse commissie. Overijssel: De voorzitter, de heer Ir. W. K. de Wijs, heeft zijn functie neergelegd. De heer Ir. W. P. C. Knuttel is bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen. Gelderland: Ir. R. Th. Bijleveld is wegens vertrek uit de provincie Gelderland afgetreden als lid van de Provinciale Commissie. Utrecht: In mei 1960 is het commissielid de heer W. Wijmstra overleden, een groot verlies voor de Bond en in het bijzonder voor de Utrechtse commissie, waarin de heer Wijmstra reeds vele jaren zitting had. Noord-Holland: Na het aftreden van de heer Mr. G. C. van der Willigen als voorzitter van de Noord- Hollandse Commissie is de heer J. Posch bereid ge vonden het voorzitterschap van deze actieve com missie over te nemen. Zuid-Holland: De heer H. W. Herwig heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Bond en kon dien tengevolge niet langer zitting hebben in de com missie. Noord-Brabant: In de vergadering van de Provin ciale Commissie op 9 februari 1960 werd de heer C. M. J. van Erp door de voorzitter van de Centrale Commissie als voorzitter van de Brabantse Commis sie geïnstalleerd. Limburg: Tot de grootste en meest actieve commis sies behoort zeker die van Limburg. De uit 14 le den bestaande commissie werd uitgebreid met de heren: Mr. F. M. J. Haffmans te Helden, R. Noordberg te Heerlen, A. H. Salden te Venlo, Ir. H. J. S. Meddens te Nunhem en L. Halders te Maastricht. De heer T. Landheer is uit Limburg vertrokken en uit de commissie getreden. Jaarverslagen Provinciale Commissies: Door zeven van de Provinciale Commissies werd een verslag over 1960 uitgebracht. Ook nu weer geven deze jaarverslagen een beeld van de grote activiteit in de commissies. De omvang van de diverse advie zen loopt sterk uiteen. Het blijft betreurenswaardig dat het nog steeds niet gelukt is om de activiteit in alle Provinciale Commissies op eenzelfde hoog plan te brengen. Notulen Provinciale Commissies: De notulen van de commissievergaderingen werden niet alle doorgezonden. Dit is jammer, een prettige wijze van contact met het hoofdbestuur gaat hier door verloren. In Noord-Holland werd vijfmaal, in Zuid-Holland tweemaal, in Noord-Brabant eenmaal en in Lim burg viermaal vergaderd. Coördinerende vergadering: Door de Commissie Noord-Holland werd het belang rijke initiatief genomen een coördinerende vergade ring uit te schrijven. Hiertoe werden alle plaatselijke oudheidkundige verenigingen uit de provincie uit genodigd. De heren Ir. R. Meischke, arch. C. W. Schaling en R. J. Benthem hielden inleidingen. Het houden van dergelijke bijeenkomsten kan een bij zonder nuttige samenwerking tengevolge hebben, die alleen maar kan leiden tot een nog grotere be langstelling; en het zo snel verdwijnen van allerlei mooie plekjes in ons land zou kunnen voorkomen of tegengaan. Het zal zeer gewenst zijn ook in an dere provincies dergelijke bijeenkomsten te organi seren. Inventarisatie: Door de Commissie Noord-Brabant is een kleine commissie gevormd die zich gaat bezighouden met de inventarisatie van door verval bedreigde monu menten. Hoewel in verschillende provincies veel in ventariserend werk is verricht, wordt juist het op sporen van met verval bedreigde monumenten door óns zo belangrijk, omdat de aandacht op dergelijke projecten blijft gevestigd en de waakzaamheid er voor wordt vergroot. Ook zal het door deze arbeid mogelijk zijn veel waardevolle adviezen te geven bij het opmaken van de nieuwe monumentenlijst. Oude kerkgebouwen: Het door de Noord-Hollandse Commissie aan de orde gestelde probleem van de oude kerkgebouwen, (zie jaarverslag 1958-1959) is nader besproken door de Bouw- en Rest. commissie van de Ned. Herv. Kerk. Na het opstellen van een lijst zal een en ander nader worden besproken. Viering 50-jarig bestaan van de Bond: Tijdens de feestelijke bijeenkomst te Amsterdam ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Bond Heemschut is er gelegenheid geweest onderlin ge contacten te leggen en te hernieuwen. Vele Pro vinciale Commissies waren vertegenwoordigd bij de herdenking in het Instituut voor de Tropen, ver schillende leden van de Centrale Commissie en de Provinciale Commissies woonden het diner in het Muiderslot bij. Ook aan het congres, dat in aansluiting op de her denkingsdag, en in tegenwoordigheid van de bui tenlandse gasten werd gehouden, namen enige leden van de Centrale Commissie en de Provinciale Com missies deel. C. J. BARDET, secretaris 64

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 14