voorbeeld ter navolging voor andere gemeentebe sturen! Het verbaasde het bestuur bij den Haag te moeten pleiten voor behoud van de Koepel van het Kleine Loo. Bij G.S. van Zuid-Holland werd be zwaar gemaakt tegen een uitbreidingsplan Zwanen burgerpolder te Warmond, tegen de bouw van een hoogspanningsstation vlak bij een molen in de Krim- penerwaard langs de IJssel; tegen verbreding van de Landpoortstraat te Geervliet (dit laatste verzoek werd afgewezen); en opnieuw tegen het streekplan Brielse Maas voor zover het gaat ten koste van het historische landhuis de Oliphant te Heenvliet. Een verheugend bericht vormt de redding van het Am bachtsherenhuis te Abbenbroek, reeds vroeger door de Bond bepleit, door een beslissing van de Kroon. Op de markt in Veere zal, eveneens door een ge lukkig ingrijpen door de Kroon, de in de sfeer van het stadje zo goed passende bestrating worden ge handhaafd. Een raadsbesluit tot vervanging werd ook hier vernietigd als zijnde in strijd met het alge meen belang. Behoud van een fraai boerderijtje bij Scherpenisse is gevraagd aan de Herverkavelings commissie op Tholen. In Zierikzee heeft de raad de restauratieplannen goedgekeurd en doen uitvoeren voor de Zuidhavenpoort en de stadhuistoren. In Noordbrabant werden o.m. in Veldhoven de moge lijkheden van het behoud van het bij de monumen tale voormalige pastorie behorende koetshuis nage gaan. Rijkswaterstaat kwam tegemoet aan de door de Bond geformuleerde bezwaren tegen rigoureuze ver breding van de Taaistraat in Vught. (Van andere zijde dreigen hier nog aantastingen). Tijdens de door de Bond gesteunde actie tot behoud van het oude stadhuis van Tilburg, één der schaarse monu mentale gebouwen van de stad, werden talrijke adhesiebetuigingen van inwoners ontvangen. In Fijnaart werd bij B. en W. en bij de kerkvoogdij gepleit voor behoud van de ringgracht rond de N.H. kerk. In Limburg antwoordde het gemeentebestuur van Beek, dat het voor behoud van de vervallen monumentale N.H. pastorie waarschijnlijk niet, en voor herstel van de St. Hubertusmolen wel subsidie zal kunnen verlenen. In Schimmert vindt de door de Bond aanbevolen restauratie van een molen door gang. De gemeente Voerendaal heeft na een onder zoek daartoe door Heemschut, het verbeteringsplan van de holle weg naar de molen te Vrouwenheide in gunstige zin doen wijzigen. In Sittard werd restauratie van een vakwerkhuis aan de Markt in overweging gegeven. Bij B. en W. van Roermond werd aangedrongen tenminste de 17e-eeuwse Maas gevel bij de verbouwing van het voormalige Ursu- linenklooster te doen sparen. Met bovenstaande lijst is nog geen volledige opsom ming gegeven van de meldingen en verzoeken die binnenkwamen, de gevallen waarin de Bond heeft bemiddeld en het materiaal dat moest worden ver werkt. Het bureau is met zijn geringe bezetting dan ook bij voortduring overbelast. De Bond kan op een vruchtbaar jaar terug zien, maar is zich meer dan ooit bewust, dat een wijdere en diepere ontplooiing van zijn activiteiten nood zakelijk is, om de gang der zaken op de voet-te,"blij ven volgen en met enige kans op succes te kunnen optreden. Dat Uw secretaris op deze plaats staat en zijn jaar verslag uitbrengt is meer te danken aan het gemis aan betere krachten en zijn verbondenheid met dit werk dan aan de realiteit. Uitbreiding van mede werkers met werkkracht, tijd en toewijding voor de schoonheid van het land is dringend nodig, om de strijd te voeren, welke ik bij de aanvang van dit verslag schetste als onvermijdelijk. Het ledental neemt gestadig toe, maar geeft nog allerminst een juist beeld van het aantal Nederlan ders, dat de schoonheid van het land waardeert en bereid is daaraan zijn steentje bij te dragen. De schoonheid van stad en land is nog altijd het meest kenmerkende openbare kunstbezit, dat allen aan gaat. Omdat wij beseffen, dat slechts een deel van ons volk zich dat bewust is, wenden wij ons tot deze bewusten met de wekroep om zich onder het vaan van Heemschut te scharen en ons aantal zó te ver sterken, dat onze middelen krachtiger en doeltref fender kunnen worden. TON KOOT secretaris van de Bond Heemschut. 63 Torenflat Drakenburgh in aanbouw te Utrecht, nieuwe schoonheid in een oude stadskern? (foto W. afloer Rupe)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 13