heeft het bondswerk in het hart getroffen. Het al gemene bestuur kwam op 11 november 1960 en 30 maart 1961 ter vergadering bijeen. Voorzitter Bentinck vertegenwoordigde de Bond bij de viering van het 50-jarige bestaan van de Belgische Vereni ging voor Natuur- en Stedenschoon. Met voldoening wordt herinnerd aan de stijlvolle herdenking van het jubileum van onze Bond in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam op 2 februari van dit jaar. De Bond genoot de eer telegrafisch geluk gewenst te worden door zijn Be schermvrouwe Hare Majesteit Koningin Juliana. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Zijne Excellentie mr. Y. Scholten gaf in een rede van zijn gevoelens jegens de Bond blijk, de Commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen, ons lid mr. W. A. Offerhaus, sprak de her denkingsrede uit. Een receptie, waar meer leden kwamen dan de Bond in 1945 telde, besloot het eerste deel der herden king in het Koninklijk Instituut. Om dit jubileum te accentueren, wercl voor de eerste maal een Getuigenis van Waardering ver leend aan een overheidslichaam, instelling of ver eniging voor een bijzondere prestatie op het gebied van de bescherming van de schoonheid van ons land. De oorkonde, ontworpen door de graficus Pam Rueter, werd toegekend aan de stad Amersfoort en overhandigd aan de oud-burgemeester H. Molendijk, voor haar streven om de Muurhuizen te restaureren. Des avonds had een banket plaats in de met kaarsen verlichte zalen van het Muiderslot, met Staatssecre taris Scholten, Commissaris Offerhaus, Wethouder van 't Huil namens de stad Amsterdam en buiten landse en Nederlandse collegae als eregasten. Op de herdenking volgde een internationale samen komst op het gebied van Heemschut op 3 en 4 fe bruari, waaraan deelnamen vertegenwoordigers van de Unesco, Zwitserland, Engeland, Denemarken, Zweden en België, benevens vertegenwoordigers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Gemeentelijke Bureau voor de Monumentenzorg van de Stad Amsterdam. Een uitvoerig verslag hierover is in ons orgaan van februari-april van dit jaar opgenomen. Op de jubi leumherdenking kan met voldoening worden terug gezien. Met weemoed wordt gememoreerd dat voor zitter Bentinck te kennen heeft gegeven de leiding van de Bond te moeten neerleggen. Zijn helder oordeel, kennis van zaken en genegenheid zullen gemist worden in het dagelijkse bestuur. Onder zijn leiding werd dit bestuur een goed samenspelend op elkaar ingeschoten team, clat vriendschap en waar dering voor elkaar tot grondslag had. Een zeer waardevol goed in een strijd als de onze. Wij zullen hem niet behoeven te missen als vriend en mede werker gelukkig, maar wij moeten helaas van een goed voorzitter na zes jaar nauwe samenwerking afscheidnemen. Commissies De secretarissen der Centrale Commissie Stad en Dorp en van de Commissie de Weg in het Land schap brengen op de algemene ledenvergadering af zonderlijk verslag uit, evenals de secretaris van de nieuw opgerichte Commissie Bevordering Heem- schutgedachte. In de provinciale commissies Stad en Dorp vonden een aantal mutaties plaats die in het verslag van de Centrale Commissie nader worden vermeld. In Friesland nam Dr. A. Wassenbergh het secretariaat van mr. J. J. Spahr van der Hoek over. Mr. G. C. van der Willigen moest wegens drukke ambtsbezigheden het voorzitterschap van de Com missie in Noordholland neerleggen, welke taak werd overgenomen door de heer J. Posch, burgemeester van Oterleek. De commissie Noordholland hield haar traditioneel wordende jaarlijkse excursie op de zaterdag voor Pinksteren naar het Gooi, de commissie Zuid-Hol land organiseerde een eveneens zeer goed bezochte excursie naar het gebied rond de Brielse Maas. Bureau Behalve de verwerking van het elk jaar stijgende aantal meldingen van vaak urgente zaken die het secretariaat ontvangt, waarvan hierna een beknopt overzicht wordt gegeven, vorderde de organisatie van het 50-jarige bestaan en het aansluitend congres met vertegenwoordigers van andere West-europese Heemschutverenigingen veel extra werkkracht. De administrateur, de heer H. Rowaan, en de secreta resse mej. L. Schaap werden hierbij tijdelijk ter zijde gestaan door mevrouw N. C. van Steeden-Fransen. De belangrijk uitgebreide ledenadministratie en die voor het tijdschrift, tijdelijk vermeerderd met de ad ministratie van de ledenactie en de aanvragen voor het nog dit jaar verschijnende jubileumboek vergen het uiterste van de oplettendheid van de heer Ro waan, mevrouw J. H. L. Westerink-Zuurendonk, mej. Schaap en de heer O. J. Wiering. Uiterlijk zich op de achtergrond afspelend, maar in feite van onschatbare waarde, was de ook dit jaar geregeld door mej. M. M. Melchers belangeloos geboden hulp. De bibliotheek was in het begin van het jaar aan de beurt voor een herinrichting, terwijl de ar chiefruimte opnieuw moest worden uitgebreid. Het aantal tijdschriftabonnementen werd opnieuw ver meerderd. Het bestuur hoopt binnenkort een tech nische kracht te kunnen aantrekken, die het kan vertegenwoordigen in verschillende vaak zo ver uit een liggende plaatsen. Dan pas zal het mogelijk worden de meestal snel gevorderde steun van Heem schut effectiever naar voren te brengen. Orgaan Met de groei van het ledental ontwikkelde het or gaan „Heemschut" zich gunstig. De veelheid van stof en de noodzaak die onder de aandacht van onze leden te brengen, was oorzaak, dat de nummers ver schillende malen aanzienlijk werden uitgebreid, zo dat de leden niet de geprojecteerde 96 bladzijden 60

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 10