i 30 Oud en nieuw in LoenerCs dorpskern. Tegenover hel gerestaureerde hoekpand maakte een oud huisje plaats voor een nieuwe winkel. Moderne stedebouwkunde en bouwkunst in Loenen. Het oude Tolhuis Raadhuis van Kronenburgh" zou bij herstel en ver wijdering van de ontsierende veranda en etalage we:r een sieraad van Loenen kunnen zijn. De gemeente kocht het met de belendende 18e eeuwse boerderij voor sloop om hier een busstation te vestigen. bouwen van unieke Vechttuinen met blokken midden standswoningen, het aantasten en doorbreken van het stille kerkplein, het afbreken van een alleraardigst hoekpand in de Brugstraat niet verstomd, of men werd alweer opgeschrikt door nieuwe raadsbesluiten. Een volkomen gave boerderij met bijbehorende graslanden het historische „Raadhuis van Kronen burgh" met de belendende fraaie laat-18e eeuwse boerderij werden aangekocht voor sloop en bebouwing. Hier moet dan het hoofdzakelijk voor forensen be stemde uitbreidingsplan „Driehoven" verrijzen. Dat Loenen deze forensen aan recreatie bitter weinig te bieden heeft, deerde niet. Er zijn geen bossen, geen wandelwegen, en het zwemmen in Vecht en Loener- veense Plassen is streng verboden. Dat dit aantrekken van forensen het voortbestaan van wat in de loop der tijden werd gespaard, ernstig bedreigt, werd niet in overweging genomen. Een machtig bureau voor architectuur en stedebouwkunde (arm dorp!) werd aangezocht deze vooruitstrevende plannen op een van haar vele tekentafels te creëren. Aldus geschiedde! Dat een tweede protest-actie tegen deze gang van zaken daarvan het gevolg was, is begrijpelijk. Het plan tot bebouwing van Vechttuinen met mid denstandswoningen werd na de eerste heftige pro testen voorlopig in de ijskast gelegd, maar kan te allen tijde weer worden ontdooid. Het „Raadhuis van Kronenburgh" en de belendende boerderij werden door toedoen van deze tweede actie voorlopig voor sloop gespaard en buiten het uitbreidingsplan „Driehoven" gelaten. Aldus ge wijzigd werd het plan ter visie gelegd. Nu mag men

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 36