en het duurzame 19 sociaal-economische aard. En toch komt de vraag terug, de ietwat geërger de vraag: waarom zouden wij het nu niet op onze eigen manier kunnen Het kost onze generatie, op gegroeid in een eeuw van nog nooit eerder getoonde wetenschappelijke en tech nische vooruitgang, moeite te aanvaarden dat zij op andere punten achteruit is gegaan, niet wat het in dividuele talent betreft maar in algemeen vorm gevend vermogen. Misschien kan de over weging dat wij leven in een tijd van snelle verande ring hierbij nuttig zijn. De vorige telefooncentrale aan de Herengracht bestond maar enkele tientallen ja ren. De nieuwe is minder grof, maar groter en een sieraad van de Herengracht is het evenmin. Wie er langs loopt en omhoog kijkt ziet een flauw geknikte kroonlijst yan geperforeerde betonplaten, als een zig-zag gevouwen karton met gaatjes. Het geheel maakt een goedkope indruk. Het is, hoe solide ook geconstrueerd en hoe perfect de technische outillage ook zijn moge, een tijdelijk ge bouw dat architectonisch minstens zo vlug veroudert als de machines die het bevat functioneel verouderen. Komt dezelfde wandelaar echter langs de Klove niersburgwal en staat hij stil voor het huis dat Ving- boons in 1642 bouwde voor Joannes Poppen, dan ziet hij een gevel oprijzen, die ruim driehonderd jaar na zijn ontstaan nog even rijk en prachtig is als toen. Dat elk detail, de zandstenen kapitelen en guirlandes zowel als de profielen en consoles van de kroonlijst, met vakkundige zorg zijn gemaakt, is niet het be langrijkste. Er zijn in de 19e eeuw vele overdadig gedecoreerde gebouwen ontstaan waarvan men het zelfde zou kunnen zeggen. Bij verbouwing wordt dan vaak met gelukkig gevolg het een en ander vereenvoudigd. Hoe vaker men echter omhoogkijkt langs de gevel van wijlen Joannes Poppen, des te over tuigender blijkt de wonderlijke eenheid van construc- foto's: W. M. Zilver Rupe) Detail van het huis van Joannes Poppen, door Vingboons, 1642. tieve en decoratieve elementen. Elk onderdeel heeft zijn plaats en kan niet worden gemist; het is rijkdom zonder overbodigheden, verfijning die de grootheid en de kracht niet verzwakt, voornaamheid zonder ijdele praal. Na drie eeuwen spreken deze kwali teiten nog even duidelijk als toen Vingboons hier aan het werk was. Niemand zal kunnen zeggen dat het huis van Poppen architectonisch verouderd is, het was mooi en het blijft mooi. Daarom is het welbeschouwd onzin om een dergelijk gebouw als niet-van-onze-tijd te bestempelen. De schoonheid van de Amsterdamse binnenstad in haar aanleg en monumentale bebou wing behoort tot het kostbaarste en duurzaamste be zit van onze generatie. Terzijde van alle tijdelijk heden van het snel-veranderende moderne leven in mode en huisraad, transportmiddelen en behuizingen hebben wij het vruchtgebruik van een tijdeloze er fenis. Ziedaar een antwoord (één van de vele ant woorden) op de vraag waarom het nieuwe bouwen zich niet onbelemmerd door bepalingen en toezicht zou mogen manifesteren ten koste van de historische omgeving: omdat het onredelijk is het duurzaam waardevolle prijs te geven voor het voorbijgaande. G.B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1961 | | pagina 25