39 bileum door een nog wijdere kring meegevierd kunnen worden. Bestuur Het dagelijks bestuur, welks samenstelling dit jaar ongewijzigd bleef, handhaafde de verleden jaar in gevoerde gewoonte om twee maal per maand ter vergadering bijeen te komen. In verband met de vele problemen waarmee de Bond de laatste jaren gecon fronteerd wordt, bleef dit wenselijk hoewel het een grotere belasting voor de leden van het bestuur vormt. Het algemene bestuur ontvielen twee toegewijde leden, de heren S. J. Bouma en Jhr. Mr. F. J. C. M. van Rijckecvorsel. Beide werden in ons orgaan her dacht. Herkozen werden voor een nieuwe bestuurs termijn van 5 jaren de heren Mr. S. P. Baron Ben- tinck, Prof. Dr. M. D. Ozinga, G. W. Schaling, Mr. P. A. H. M. van Vlijmen, H.B.E. Warnaars, Mr. J. Westerman Holstijn en Prof. Ir. T. H. van Wis- selingh. Mr. H. W. Bloemers stelde zich wegens drukke ambtsbezigheden niet herkiesbaar. In de ontstane vacatures werden gekozen de heren Mr. O. van den Berg, Mr H. F. Blaisse, Ir. H. Otto en E. A. M. A. Steger. Het algemene bestuur kwam op ii december en 16 maart j.1. ter vergadering in Amsterdam bijeen. Commissies De Centrale Commissie Stad en Dorp verrichtte dit jaar zijn coördinerende en adviserende taak in het belang van het Bondswerk in de verschillende ge westen. Met verschillende provinciale commissie verstevigde de voorzitter het contact door persoon lijke bezoeken. De richtlijnen voor de provinciale commissies werden herzien en aan elk van hen toe gezonden. De commissies in Drenthe en Noord brabant kwamen onder leiding te staan van een nieu we voorzitter, resp de heren J. H. Roukema en C. M. J. van Erp. Het secretariaat van de commissie Gel derland werd overgenomen door Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge, terwijl dat van de commissie Zuidholland in handen is gelegd van de heer J. Klok. De Centrale Commissie Stad en Dorp brengt in deze vergadering een gedetailleerder verslag uit van de werkzaamheden in de provinciën, evenzo de Com missie de Weg in het Landschap van haar activiteiten. Bureau De administrateur wordt sinds i oktober in het werk op bekwame wijze bijgestaan door Mejuffrouw L. Schaap, die in de plaats is gekomen van Mevrouw C. H. G. Bastiaanse. Vooral ook in de tijd hieraan voorafgaande is de belangeloze hulp van Mejuffrouw M. M. Melchers weer een grote steun geweest, zonder wie de ledenwerving en andere èxtra werkzaamheden niet in deze vorm zouden kunnen geschieden. De uitgebreide ledenadministratie functioneert dank zij de oplettendheid van de heer O. J. Wiering en Mevrouw J. H. L. Westerink-Zuurendonk, geassis teerd door de heer J. van der Groenekan. Uitbreiding vari het apparaat werd ook reeds in vorige verslagen als dringende wens naar voren gebracht. Mede door het tijdelijk uitvallen van enige krachten is het bureau ook dit jaar meermalen overbelast geweest. De extra werkzaamheden die de organisatie van de viering van het 50-jarig jubileum met zich zal brengen zullen on mogelijk door de huidige bezetting alleen kunnen geschieden, en een aanvulling dit jaar noodzakelijk maken. De archiefruimte werd uitgebreid met enige kasten en hier vond een herinventarisatie plaats. Orgaan Ook dit jaar vormde ons tijdschrift een weerspiege ling van de Bondsactiviteiten, en blijft de belangrijkste schakel tussen het bestuur en de leden. Het heeft onlangs een nieuw uiterlijk gekregen. De redactie streeft ernaar het verband tussen de gewone leden te bevorderen door het voortzetten van de rubriek „Heemschuts leden presenteren zich", zodat men algemeen beter op de hoogte komt van het werk der plaatselijke of gespecialiseerde verenigingen. Ook de rubriek „Heemschuts collectebus" heeft behalve het directe doel bijdragen te vragen voor uit een Heem schut-standpunt bezien waardevolle objecten, ook de bedoeling de lezers van ons blad nauwer te betrekken bij de op vele plaatsen gevoerde strijd om de schoon heid van ons land te behouden. De redactie beoogt het blad aantrekkelijk te maken door in elk nummer een fotoreportage op te nemen. De ziekte van de secretaris heeft ertoe geleid dat de voornaamste rubriek ,,op Heemwacht" enkele malen is uitgevallen. Dit tekort is zo goed mogelijk opgevangen door de rubriek „Heemschutberichten". Propaganda Het ontwerp voor het vorig jaar reeds aangekondigde nieuwe Heemschut vouwblad heeft sindsdien nog enige wijzigingen ondergaan, maar is thans praktisch gereed. Met het oog op het 50-jarig bestaan van de Bond zou het op ruime schaal kunnen worden ver spreid. Uit de op het bureau aanwezige collectie foto's en dia's werd door enkele leden en particulieren een keuze gemaakt voor door hen gehouden propaganda- lezingen en tentoonstellingen. Bovendien circuleerde een collectie foto's en ander propagandamateriaal in diverse scholen, na Noordholland dit jaar in Fries land, voor de organisatie waarvan de Bond mede aan Mejuffrouw dra. Petra Clarijs veel dank ver schuldigd is. Uit het groeiende fotoarchief, dat in de eerste plaats ten dienste staat van de redactie van ons tijdschrift, werd ook door enige kunstenaars yoor Heemschutpropaganda geput. Werkzaamheden Vele waren in het afgelopen jaar de objecten waar voor de Bond in de bres is gesprongen, en wel met wisselend succes. Zij lagen weer in het gehele land verspreid, al ligt één der zwaartepunten vanzelf sprekend in Amsterdam. Behoud van het unieke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 9