De Stichting JDiogenes" 60 Rijswijk, S. F. Overbosch; Hilversum; Dr. W. G. J. ten Pas, Amsterdam; A. H. Pekelharing, Olst; Mej. BI. M. Peltenburg, Egmond aan Zee; W. Tj. Piso, Baarn; L. H. Le Poole, Steenbergen; Mej. J. A. Prins, Bussum; R. J. C. Pulle; Loenen, Mej. A. M. Reys, 's-Gravenhage; Mej. C. J. C. Rueb, Wassenaar; Mr. M. Rutgers van der Loeff, Almelo; Mevr. W. J. Ruyg- rok-van der Pol, Voorburg; C. L. Sanders, Eerbeek; Jac. Schenk, Amsterdam; L. F. Scheurleer, Velp; Dr. P. Schierbeek, Hoek; J. W. Schut, Loenen; Dr. J. H. Sypkens Smit, Hattem; P. J. Tadema, 's-Gravenhage; C. J. H. Urban, Sneek; Mej. A. M. E. Verhaaf, Amsterdam; Ir. H. Veth, 's-Gravenhage; Mej. S. C. H. van Voorst Vader, Amsterdam; P. L. de Vrieze, Groningen; Mevr. C. L. Wildervanck de Blécourt-van der Maesen, Amsterdam. Als gewoon lid traden toe: Historisch Genootschap Midden-Kennemerland, Be verwijk; Stichting Bouwcentrum, Rotterdam. Als donateur traden toe: Amsterdamse Assurantie Associatie Dé Koepel N.V., Amsterdam; H. J. Duyvis, Amsterdam; Mr. C. C. J. de Ridder, Ede. Het zegenrijke werk van de vereniging „Hendrick de Keyser" heeft in de loop der jaren reeds talrijke waardevolle gebouwen voor een trieste ondergang behoed. Maar het moeten, volgens de doelstelling, dan ook architectonisch- of historisch-belangrijke oude gebouwen zijn, en daarmee is meteen de gedachte al aangeduid die geldt bij het restaureren. Bij de huizen van „Hendrick de Keyser" zal de nadruk liggen op het zoveel mogelijk herstellen in de oorspronkelijke ge daante wat overigens allerminst behoeft te leiden tot een star-historische reconstructie die de sporen ener vaak eeuwenlange bouwgeschiedenis uitwist en geen rekening houdt met de hedendaagse gebruiks eisen. De Maatschappij voor Stadsherstel N.V., die een jaar of vijf geleden op initiatief van het comité ,,de Stad Amsterdam" werd opgericht, legt het accent meer op het weer bruikbaar maken voor de tegenwoordige woonbehoeften van huizen die waardevol zijn in het stadsbeeld, dan op het gaaf restaureren van bijzondere gebouwen. Naast deze beide lichamen die elkaar op gelukkige wijze aanvullen in de strijd voor het behoud van het karakter der Amsterdamse binnenstad, is nu een derde gekomen, namelijk de Stichting „Dioge- nes" die tot doel heeft in Amsterdam woonruimte en werkgelegenheid voor kunstenaars tot stand te brengen, bij voorkeur in huizen die evenals de bezittingen van de Mij. voor Stadsherstel, waarde hebben in het stads beeld. Terwijl dus „Hendrick de Keyser" zich richt op de oudste en merkwaardigste huizen, die dan ook het duurste zijn in de restauratie, en „Stadsherstel" vooral huizen aankoopt die mede door hun ligging aantrekkelijk zijn en ruimte hebben voor modern comfort, gelden voor „Diogenes" weer andere eisen, namelijk een bescheiden prijs en de mogelijkheid om ateliers in te richten. De nieuwe Stichting zal haar werkterrein daarom voornamelijk zoeken in die tal rijke groep van kleinere oude huizen waarvan de lig ging niet gunstig is voor „Stadsherstel" en de archi tectonische gestalte niet bijzonder genoeg voor „Hen drick de Keyser". Voor de meeste kunstenaars zijn de nieuwe atelierwoningen immers veel te duur, zij vragen niet zozeer een comfortabele woning op een goede stand dan wel een betaalbare ruimte met wat sfeer en karakter. Buurten als de Jordaan of het Wete ringkwartier kunnen in deze behoefte voorzien. Van de oorspronkelijke bebouwing is daar nog heel wat overgebleven maar meestal zijn deze bescheiden huizen in de vorige en deze eeuw misbruikt door een veel te intensieve bewoning, die geleid heeft tot een versnippering van de aanvankelijk zeer behoorlijke woonruimten tot benauwde etage woninkjes met smalle steektrappen en erbarmelijk slecht sanitair. Het zal dan nodig zijn de interieurs grondig te vernieuwen waarbij de vorige-eeuwse rommel wordt weggebroken en weer grotere ruimten ontstaan, ten dele groter nog dan de oorspronkelijke door het wegnemen van vlieringen en insteekverdiepingen, maar toch met de mogelijkheid aantrekkelijke elementen van het vroe gere interieur weer beter tot hun recht te laten komen. „Diogenes" is zijn werkzaamheid begonnen met de aankoop van een leegstaand vroeg 18e eeuws huis in de ie Tuindwarsstraat dat op het punt stond te worden gesloopt. Laatstelijk was dit pand in gebruik als winkeltje met drie ongelukkige bovenwoningen; het restauratieplan voorziet in de inrichting van een beeldhouwersatelier beneden met woongelegenheid voor een alleenstaande, en een bijzonder gezellige bovenwoning met een schildersatelier onder bet dak. De kosten spelen in dit verband natuurlijk een grote rol, maar zij blijven toch aanzienlijk lager dan de bouwkosten van een nieuwe atelierwoning. Dat twee Heemschut-bestuursleden in het bestuur van „Diogenes" zitting hebben zal de lezers van dit blad niet verwonderen omdat deze stichting zowel de levende kunst als de historische schoonheid van Am sterdam wil dienen. Het adres is voorlopig: Stichting „Diogenes", p/a Maatschappij Arti et Amicitiae, Spui hoek Rokin te Amsterdam. Als wij niet reeds de collectebus hadden opgehouden in dit nummer voor Honselaarsdijk zouden wij erbij vermelden dat op het postgironummer 3927 van Arti reeds talrijke kleine en grote bijdragen zijn gestort met vermelding „Dioge nes", en dat de Stichting al een eigen gemeente gironummer heeft: D 6600. Deze mededeling is dus alleen volledigheidshalve. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 30