58 De Dinkelnieuwe toestandgenomen van dezelfde brug als de foto^s van de oudetoestand. De Dinkel gezien in de richting van Singraven. dige compensatie buiten de in het landschapsplan gesuggereerde bermbeplantingen. In het Denekampse veld, de Ageler Es en Rentum is de ruilverkaveling in voorbereiding; details ontbreken, maar aangenomen kan worden dat hier een catastrofe dreigt die niet onderdoet voor die in Rossum-Lemselo en Beneden- Dinkel. Voorzover gereedgekomen blijken de waterlopen niet genormaliseerd, maar gekanaliseerd te zijn, alle taluds hebben het bekende fantasieloze hoekige dwarsprofiel dat voor de oorlog reeds de eertijds zo beroemde Regge en Overijsselse Vecht degradeerde tot afvoer kanalen die later nog ernstig vervuilden ook. De rationaliteit is ad absurdum doorgevoerd, zoals blijkt uit het nieuwe wegennet met standaard wegprofielen. Dikwijls werden prachtige houtwallen opgeofferd die gespaard hadden kunnen blijven als de weg b.v. 30 cm minder verbreed was, en men had afgezien van de dik wijls dwaze steilwandige bermsloten, die ook op plekken waar de grond zeer grote hoeveelheden regen water kan opnemen aan beide zijden van de nieuwe wegen zijn gegraven dwars door de natuurlijke ver hogingen en zelfs gehele esgedeelten heen. De wegen zijn zoveel mogelijk waterpas gemaakt. Zij breken door de nog gespaarde welvingen, heen met bijzonder lelijke steile en starre taluds. En dat op wegen in het grensgebied waar misschien drie of vier maal per dag een boerenkar langs rijdt. Bij de aanleg van wegen en waterlopen wordt hoege naamd geen rekening gehouden met de bestaande hoogtelijnen, noch met het karakter der plaatselijke bevolking, boerenbedrijven en gebouwen. De his torisch gegroeide banden tussen de Twentse volksaard, de lokale cultuur, de plaatselijke landbouw mentaliteit en de structuur der Twentse aarde worden in één slag opgeheven. De eindindruk is een schrikbarende ver arming van het landschap in al zijn geledingen. Het nieuwe landschap is niet een waarachtig nieuw land schap met een eigen stijl en lijn, maar een oud-Twents land waarover op een hoogst smakeloze wijze bull dozer en dragline gegaan zijn. Tot zover de verkorte weergave van het artikel in de Toeristenkampioen. Maar de heer J. Ernest Dixon vertelt de goedgelovige treinreizigers iets over nieuwe plattelandscultuur, over tot in de puntjes verzorgde landschapsplannen met lang-niet-allemaal rechte lijnen terwille van het veel vuldig voorkomende woord recreatie en over voor ont ginning gespaarde waardevolle natuur. Wel, wel. G. B. HEEMSCHUTS LEDEN PRESENTEREN ZICH vervolg van blz50) botanie en een derde meer voor stedenschoon, er is toch steeds sprake van een min of meer gelijkgerichte belangstelling en de leiding der excursies doet altijd haar best „elck wat wils" te geven. En zelfs zij, die een excursie niet konden meemaken, kunnen hiervan later toch genieten, omdat van elke reis een zeer verzorgd en geïllustreerd verslag, veelal van de hand van het echt paar Hertz-Pen te Zuidlaren, aan alle leden wordt toegezonden en doordat op latere bijeenkomsten aller aardigste films van de excursies worden gedraaid. Men kan zich als lid van de Drents Praehistorische Ver eniging opgeven bij de secretaris-penningmeester, G. Grutterink, Julianastraat 3 te Borger (tel. 05998- 4216 en 4387).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 28