Propaganda en werkelijkheid 55 Er zal wel geen tijdschrift in Nederland zijn waarvan elk exemplaar onder zóveel ogen komt als „Tussen de rails". In verband hiermee zijn de artikelen luchtig en informatief, veelal met een strekking van be scheiden propaganda voor het bezoek aan deze of gene streek of stad. Dat ligt voor de hand in een blad voor reizigers. Het ligt echter allerminst voor de hand dat in dit blad propaganda gemaakt wordt voor de wijze waarop bepaalde overheidsorganen hun taak menen te moeten vervullen, wanneer hiertegen van vele zijden ernstige bezwaren worden geuit. En het wordt héél vreemd wanneer een zodanige propaganda direct misleidend moet heten. In het aprilnummer 1960 stond een artikel „Het platte land verandert" van J. Ernest Dixon. Na een uit voerig verhaal over de noodzaak van radicale moder nisering van het agrarisch bedrijf lezen wij: „Als vrucht van voorbereidingen, studiën en vergaderin gen, zal er tenslotte een ruilverkavelingsplan gereed komen. De bevolking van het betreffende gebied oefent op dit plan in hoge mate invloed uit. Een bijzonder belangrijke dag voor het betrokken gebied breekt aan wanneer er tenslotte gestemd zal worden. Alleen wanneer het merendeel der grondeigenaren zich voor de in het plan weergelegde veranderingen heeft uitgesproken, wordt tot daadwerkelijke uit voering overgegaan." Zou de schrijver nooit een be richtje in de krant gelezen hebben over de manier waarop dit „meerderheidsbesluit der grondeigenaren" tot stand wordt gebracht? Het Handelsblad van 12 april jl. meldde over de ruilverkaveling in Hem, polder de Drieban Nh. dat er 255 stemmen tegen werden uitgebracht en 122 vóór. De afwezigen, in dit geval 622 in aantal, worden als voorstemmers gerekend! „Het is volstrekt ondemo cratisch" verklaarde, volgens hetzelfde verslag, een der grondbezitters. Er volgde applaus maar het besluit is genomen. Hoe kan het aantal afwezigen voorstemmers verhoogd worden ten koste van het aantal aanwezigen tegenstanders? Door b.v. te verzuimen om van de in het kadaster vermelde eigenaars de adressen te verifiëren. Het kadaster houdt niet, zoals de Burgerlijke Stand, onmiddellijk adreswijzigin gen bij. Vele van de aangetekend verzonden oproepen ter stemming komen aldus onbestelbaar terug. Dat zijn vóórstemmen geworden, evenals de overledenen, wier grondbezit nog niet op de erfgenamen is over geschreven. Zoiets kan de doorslag geven, zoals bleek bij de ruilverkaveling „Ade" Z.H., die met een meer derheid van 13 stemmen is aanvaard. Hierbij is het voorgekomen dat: a. stemgerechtigde tegenstanders geen oproep ontvingen; b. tegenstemmers als voor- stemmers^werden genoteerd; c. kort voor de stem-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 25