Boekbespreking 53 schappelijk nagespeurde onderbewuste drijfveren van 't koperspubliek. De reclametechniek wekt stemmingen, begeerten en aversies. Daarom is deze opzichzelf onbe duidende reclametekst niet zo onschuldig als het lijkt. De gesuggereerde achtergrond gedachte zou men aldus kunnen formuleren: het is maar onzin, die aandacht voor voorbije bouwstijlen, voor de schoonheid van katedralen en het zorgvuldige handwerk. Onze efficien cy heeft al dat culturele gedoe overbodig gemaakt. Weg met de oude rommel! Nogmaals: misschien is het niet zo bedoeld. Maar niemand kan ontkennen dat deze stemming of mentaliteit in brede kringen bestaat. Vaak genoeg zijn hiervan uitingen gesignaleerd in dit blad naar aanleiding van plannen om waardevolle historische gebouwen of stadsdelen terwille van een kortzichtig voordeel te slopen. Daarom is het zeer bedenkelijk dat deze cultuurvijandige mentaliteit wordt aangewakkerd door reclameteksten en plaatjes. Wij bepleiten allerminst een censuur van welke over heidsinstantie dan ook. Verder dan het weren van reclameobjecten die het aanzien van stad en land na drukkelijk schaden kunnen de besturen van ge meenten en provincies moeilijk gaan. Wij bepleiten echter wel een helder besef terzake van de publieke opinie en een scherper inzicht van de reclame ontwerpers. Reclame hoeft niet in strijd te zijn met respect voor de schoonheid, en gebrek aan beschaving is géén reclame. GEURT BRINKGREVE Elke molenliefhebber -en dat moet iedereen zijn die de molens uit eigen aanschouwing in het Nederlandse landschap en niet alleen uit de souvenierwinkels kent zal blij zijn met het boekje van A. Bicker Caarten In Holland staat een molen", dat voor de bescheiden prijs van f 3,90 door Sijthoff's Uitgeverij te Leiden voor treffelijk werd verzorgd. Aan de hand van 33 goed gereproduceerde foto's en een tekst die in alle beknopt heid zowel plezierig leesbaar als door de vele authen tieke gegevens uitermate instructief is wordt het leven en het werk in één Hollandse watermolen nl. die van de polder Waterloos bij Rij pwetering in de gemeente Alkemade, beschreven. In een inleidend hoofdstukje vertelt de bij uitstek deskundige schrijver het een en ander over het ontstaan van de polder omstreeks 1634. Daarna volgt telkens een foto van een onderdeel van het molenbedrijf op de rechter- en een beschrijving op de linkerbladzijde. Het boekje besluit met een lijst van de molenaars die hier in functie zijn geweest en hun instructie in 1804 en tegenwoordig. Bij het lezen en plaatjes kijken krijgt men opnieuw respect voor het vakmanschap van molenmaker en molenaar, en voor het stuk waarachtige volkscultuur dat in de Neder landse molens is belichaamd. Des te scherper steekt de mededeling aan het slot dat de polder Waterloos valt in het ruilverkavelingsplan „Ade", en dan zijn functie zal verliezen. De ruilverkaveling ,,Ade" is een van de beruchte projecten waarover de laatste jaren veel te doen is geweest in verband met de vreemde praktijken die bij de stemmingen worden toegepast. Nu heeft het polderlandschap daar nog de ongerepte schoonheid van het in eeuwen gegroeide cultuurland. „Bent u daar al eens geweest" is de titel van een boekje in klein liggend formaat met tekst van H. Assmann en tekeningen van Frans Piet, dat werd uitgegeven door de Spaarnestad in Haarlem, (f 3,90) De bedoeling is de vakantieganger te wijzen op een paar mooie plekjes in Nederland: de plaatsen aan de Linge, Terschelling en Zuid Limburg, Zeeuws Vlaanderen, langs de Holland se IJssel, in Waterland, Amersfoort en de molens van Kinderdijk. De typografische verzorging met ver schillende kleurbanen is wel nadrukkelijk maar niet altijd raak getroffen, de plaatjes doen het als afwisse ling van de gebruikelijke foto's wel aardig en de tekst babbelt over bezienswaardigheden, historische anec- doten en actualiteiten in een ietwat breedvoerige journalistieke trant. Als dit boekje echter de uitwerking heeft dat het zijn lezers er toe brengt op de fiets door ons eigen land te trekken heeft het zijn bestaansreden ten volle bewezen. In de Oud-Leiden-serie verscheen bij Sijthoff's Uit gevers Mij een deeltje over- .Noordwijks Volksleven. De commissie voor volkskunde van de vereniging „Oud- Leiden" zette hiermee de reeks uitgaven over de ge schiedenis, oudheidkunde en volkskunde van Leiden en Rijnland voort. Eerder verschenen al „Katwijks Volksleven" „Poldernamen in Rijnland", en „Leids Volksleven". Verschillende auteurs leverden een bij drage, waarvan het hoofdstuk „Visserswoningen, rederijen en boerenhuizen in Noordwijk aan Zee" door R. C. Hekker de lezers van Heemschut waar schijnlijk het meest zal boeien. Nog altijd heeft de bekende badplaats van hotels, pensions en villa's de zichtbare sporen bewaard van het vroegere vissersdorp. Dit hoofdstuk eindigt aldus „Hoewel Noordwijk-binnen fraaiere voorbeelden van burger-, boeren- en-kerkelijke architectuur bezit dan-het zeedorp, moet men hieruit niet afleiden dat de weinige oude bouwsels aan de Hoofdstraat en in de Noordbuurt het behoud niet waard zouden zijn. Laat men bij het opstellen van een plan tot sanering bedenken dat dit woord: gezond maken betekent en niet: uit de weg ruimen. De weinige maar aantrekkelijke resten van het verleden kunnen na herstel de ontwerpers van de nieuwbouw van de dorre paden afbrengen". Deze woorden zijn ons uiteraard uit het hart gegrepen. Ook verder bevat deze uitgave tal van belangwekkende bijdragen; over de klederdracht, het vroegere visserijbedrijf, de in Noord wijk-binnen nog altijd beoefende kruidenteelt, de Noordwijkse schutspatroon St. Jeroen en dan uiteraard over folkloristische bijzonderheden. 'Een dergelijk boek zou toch eigenlijk in elk huis in Noordwijk waar een boekenkast is, aanwezig moeten zijn. De prijs kan geen bezwaar zijn; deze bedraagt f4,85. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 23