Heemschut-berichten 45 Schaapskooien te Stroe De heer Y. Zijlstra uit Arnhem zond ons het ver heugende bericht dat een van de beide schaapskooien aan de Wolweg in Stroe met steVin van de Gemeente Barneveld, het Rijk en de Provincie gerestaureerd zal worden. In 1954 kon de heer Zijlstra nog de hierbij gereproduceerde tekening maken. Toen waren deze beide voorbeelden van eenvoudige plattelandsbouw kunst nog vrijwel intact. Vele vakantiegangers hebben de laatste jaren moeten vaststellen dat de schaaps kooien steeds bouwvalliger werden. Dit voorjaar was de ene ingestort terwijl ook de andere dicht bij haar einde scheen te zijn. Door het subsidiebesluit is dit gevaar afgewend. Zo blijft dit Veluwse landschaps beeld een van zijn karakteristieke elementen be houden. Edam: een belangrijk initiatief Het is een der ernstige leemten in de huidige mo numentenbescherming dat waardevolle stads- en dorpsbeelden als geheel niet beschermd zijn, terwijl deze juist de betekenis van de afzonderlijke gebouwen vaak verre te boven gaat. Op het ogenblik is het moge lijk dat de waarde van een kostbare restauratie groten deels wordt tenietgedaan door een storende ver bouwing of nieuwbouw in de naaste omgeving. Het Gemeentebestuur van Edam heeft nu een zeer belangrijk initiatief genomen door een gehele buurt, het z.g. „Boerenverdriet", compleet met erven, op stallen en geboomte, tot „monument" te verklaren, waartoe aan de gemeentelijke monumentenverorde ning naast de rubriek „Particuliere Gebouwen" een rubriek „vergezichten, landschaps- en stadsschoon" is toegevoegd. In de overweging staat dat het in het algemeen belang noodzakelijk moet worden geacht het betreffende stadsgedeelte in verband met zijn betekenis voor de bijzondere sfeer en de schoonheid van Edam te be schermen en voor ontsiering te behoeden. Wij willen het gemeentebestuur gelukwensen met dit baanbrekende besluit. Aanslag op het Muider slot Nee, er komen harnassen noch haakbussen aan te pas. Wel zacht gezegd een zekere begripsvernauwing. De Chr. Bouwvereniging „Ons Belang" heeft name lijk vergunning gevraagd om op de open linkeroever van de Vechtmonding, recht tegenover het Muider- slot, 48 flats in 4 blokken te mogen bouwen. Het Muiderslot is de voornaamste attractie van het stadje. De vrije ligging van het kasteel aan de riviermond, waardoor de oorspronkelijke militaire functie nog sterk tot de verbeelding spreekt, is zeker niet de minste attractie van het Muiderslot. Geldt dit al voor het ge zicht op het slot van de landzijde, nog sterker komt de dominerende situatie tot uitdrukking van de zeekant Schaapskooien bij Stroe. Tekening van Y. Zijlstra. en dat betekent veel voor het groeiend aantal water toeristen die de jachthaven van Muiden binnenlopen! Voor de bezoekers van het slot zelf is het vrije uitzicht over de vlakke Zuiderzee kust een prachtige beleving. Door de geprojecteerde flats, die de eerste betrekkelijk hoge bouwblokken van Muiden zouden vormen, zou de imposante entree van de jachthaven verloren gaan, de attractie van het slot in hoge mate geschaad worden en het silhouet van. Muiden op de meest gevoelige plaats worden bedorven. Dat „Ons Belang" de be langen van haar leden bevordert zal ieder begrijpen. Maar dat deze woningbouwvereniging buiten enig rechtsgeldig uitbreidingsplan om, op een zo grove wijze tegen het algemeen belang in tracht te gaan, is moeilijker te begrijpen. Het spreekt vanzelf dat ook het bestuur van de Bond Heemschut een klemmend beroep op B. en W. heeft gedaan om de gevraagde vergunning niet te verlenen. Industrie in oud-Enkhuizen Met bezorgdheid heeft het bestuur van de Bond Heemschut kennis genomen van de ontworpen uit breiding van een papierwarenfabriek in Enkhuizen, waarvoor een deel van het water van het Waaigat moet worden gedempt. Het bestuur van de Bond Heem schut heeft het Gemeentebestuur dringend verzocht te bevorderen dat een verdere demping van het Waaigat nog steeds een fraai element in het stadsbeeld in geen geval zal worden uitgevoerd. De raad van Enkhuizen heeft echter zo meldt „De Nederlandse Gemeente" van 18 maart een verorde ning vastgesteld voor het gebied binnen de vesting wallen, beogende een afdoend optreden mogelijk te maken tegen het veelvuldig inrichten van in de stads kern gelegen onbewoonbaar verklaarde woningen en panden als pakhuis, garage of bedrijfsruimte, resp. het gebruiken van open terreinen als opslagplaats of voor de stichting van bedrijfsgebouwen. Dat klinkt door tastend, maar welke waarde kan men aan een der gelijke verordening toekennen wanneer men, de demping van een stuk stadswater voor een fabrieks-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 15