42 Dat met de restauratie van het indertijd opge geven buiten Beeckesteyn bij Velsen, waarvoor de Bond in voorgaande jaren zeer heeft geijverd, inmid dels een begin is gemaakt, stemt tot grote voldoening. Gunstige resultaten zijn voorts te vermelden uit Nuenen, waar een uitbreidingsplan, waarbij de pasto- rietuin van Van Gogh gedeeltelijk zou worden be bouwd, waartegen Heemschut krachtig stelling nam, zodanig gewijzigd werd, dat deze tuin niet aangetast wordt. Voor de door Heemschut bepleite restauratie van het poortgebouw van het paleis Honselerdijk onder Naaldwijk is thans een uitwerkt plan ingediend, dat hopelijk spoedig gerealiseerd zal kunnen worden. De pogingen om het tolhuisje in De Bilt te doen be houden zijn thans met succes bekroond, evenals het Haringbuys bij Aerdenhout. Ook de oude herberg „In den Rustwat" bij Rotterdam wordt op een gunstiger plaats herbouwd. In Drenthe heeft ons verzoek om de Hekmansboo te Schoonebeek te sparen tot resultaat gehad, dat deze door de provincie als cultuurhisto risch object is aangekocht. Een plan om in het oudste deel van het Asserbos het jeugdvérkeerspark te vestigen, zal geen doorgang vinden. Op restauratie van het oude raadhuisje in Eelde is bij het gemeentebestuur aange drongen. In Eindhoven is aan een adres van de Bond tot restauratie van de Genneper Watermolen gehoor gegeven. In 's-Hertogenbosch is het lot van het huis „de Moriaan" ten gunste gekeerd. In Colijnsplaat is afgezien van het voortijdig kappen van de linden in de dorpsstraat. In Ede blijft het panorama vanaf de Paas- berg onaangetast. Terwijl bij onze kastelen en land goederen bijvoorbeeld de voorgenomen of begonnen restauraties van het Slot in eisthet kasteel in Nederhorst den Berg en de havezathe Oosterhof te Rijssen met voldoening kunnen worden gememoreerd, moest voor de instandhouding van enige landgoederen heftig worden gestreden, met name bij het Huis Sevenaer te evenaar en het kasteel Biljoen te Velp. Het beleid van de betreffende gemeentebesturen ten aanzien van een dergelijk kostelijk bezit is onbegrijpe lijk en kortzichtig. Op behoud van het Etuis te Rugge in Den Briel is bij de desbetreffende instanties aange drongen. De Bond is in zijn bezwaarschrift tegen afbraak van het Herenhuis te Abbenbroek door de pro vincie helaas niet ontvankelijk verklaard. In het deltagebied vroegen nog vele zaken onze aan dacht, zoals behoud van het raadhuisje en restauratie van het ambachtsherenhuis rond het unieke dorps plein van Heenvliet, de wijzigingen van het recreatie plan Brielse Maas, o.a. ten koste van het huis „de Oliphant", voor welks behoud de Bond een adres aan Gedeputeerde Staten steunde, behoud van het water in het landelijke stadje Geervliet, waarvoor een adres aan het zelfde College werd gericht. In Zierikzee bood de Heemschutdag een goede gelegenheid voor het bestuur en de leden, zich van de vele problemen van het behoud van dit uitzonderlijk fraaie stadsbeeld als geheel nader op de hoogte te stellen en van de goede wil van het gemeentebestuur, mits dit op korte termijn op voldoende finananciële steun kan rekenen. In Wassenaar werd bereikt, dat een uitbrei dingsplan, dat door ontsluiting de intimiteit van het dorpsplein sterk zou aantasten, voorlopig is aange houden. In Purmerend is voor een door de gemeente raad afgewezen gemeentelijk voorstel tot verbetering van de Where met behoud van het water steun gevraagd bij Gedeputeerden. Voor handhaving van althans een gedeelte van het water van het Waaigat in Enkhuizen is gepleit. Tegen de door het waterschaps bestuur van de Beemster beraamde demping van de statige Middenwegsloot te Midden-Beemster is Heem schut bij de Kroon in beroep gegaan. In Vughl hadden door wegverbredingen bedreigde huizen en bomen de voortdurende aandacht van het Bondsbestuur. Tegen geprojecteerde aantastingen van de vesting werken van Groenlo en de walmuren van Gennep is bezwaar gemaakt en in het laatste geval een andere oplossing gesuggereerd. Tegen aanslagen op natuur schoon werd o.a. geageerd in Doorn (rooien van bomen, bungalowbouw) en Driebergen (gemeente onteigent van zichzelf een legaat om bebouwingsverbod te ont duiken). Verschillende recente kabelbaanprojecten worden nauwlettend in het oog gehouden in hoeverre zij voor natuur- of dorpsschoon een acute bedreiging vormen. Bovenstaande opsomming vat nog geenszins volledig de verschillende problemen samen, waarmee de B.ond in het afgelopen jaar her en der in ons land werd geconfronteerd. Bijvoorbeeld is hier niet nader inge gaan op het in het begin van dit verslag reeds terloops genoemde verkeersplan voor Utrecht van Professor Feuchtinger, dat geruime tijd ook het bestuur van Heemschut heeft bezig gehouden, hetgeen tot het in dienen van een uitvoerig uitgewerkt bezwaarschrift heeft geleid. Ik volsta hier met de conclusie van het bestuurslid Bardet in het laatste Heemschutnummer aan te halen, dat, nu in de Utrechtse gemeenteraad is besloten het gehele vraagstuk eerst door een onaf hankelijke stedebouwkundige te laten bezien, het dreigende gevaar voor een directe vernieling van het historischeaanzien van deze oude stad voorlopig gelukkig van de baan is. Helaas dreigt thans onstuit baar de schaal van de. bebouwing van Utrechts oude centrum op ernstige wijze te worden genegeerd door de bouw van het torenhuis „Drakenburgh" in de binnenstad, waarmee bovendien een verlichting van de verkeers- en parkeerproblemen hier allerminst lijkt te worden nagestreefd. Diverse zaken die aan de orde zijn, worden geregeld in het orgaan uitvoeriger belicht. Voor meldingen van gevallen waar naar de mening van de leden de Bond een taak kan vervullen, houdt het secretariaat zich steeds aanbevolen. Dit verslag mag niet eindigen zonder een persoonlijk woord. Uw secretaris, die in de tweede helft van ditver- slagjaar om redenen van gezondheid zijn aandeel in het Heemschutwerk tot een minimum heeft moeten terugbrengen, is dank verschuldigd aan zijn mede leden van het Dagelijkse Bestuur en aan het bureau, die zijn deel van het dagelijkse beleid dusdanig hebben

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 12