41 het principiële van de officiële bestemming van wal kanten tot parkeerterrein. Hiervoor komen o.i. alleen terreinen zo dicht mogelijk rond de binnenstad in aanmerking, de grachtranden slechts in noodgevallen. In verband met een aanvraag voor een sloopvergun ning voor de St. Olofskapel door de Nederlandse Hervormde Gemeente is aan het gemeentebestuur een verzoek gericht deze niet te verlenen. Zij is inder daad geweigerd. De Bond pleitte in dit adres voor aankoop van de kapel door Amsterdam en een eventuele bestemming tot ontvangsthal. In de ge meenteraad is van verschillende kanten op een dergelijke oplossing aangedrongen. Met voldoening kan geconstateerd worden dat de Commissie Oude Stad in zijn huidige samenstelling een zeer over wogen beleid voert t.a.v. het nieuwe bouwen in de oude stad, waarbij meer dan vroeger gelet wordt op de homogeniteit van het stadsbeeld. Het is alleen uit de ervaring bekend, dat de Commissie onvoldoende controle-mogelijkheden heeft om na te gaan of haar adviezen wat betreft de zo belangrijke bouwkundige details als steensoort, kleur, voegwerk en profileringen, worden nageleefd. In verband hiermede is het van belang dat de wethouder voor de Volkshuis vesting tijdens het begrotingsdebat toezegde na te zullen gaan of de architectonische nazorg bij het bouwen in de binnenstad opgedragen kan worden aan het bureau Monumentenzorg, aangezien de dienst Bouw- en Woningtoezicht uit hoofde van zijn opdracht in de eerste plaats toezicht houdt op de constructieve veiligheid. De bond meent intussen een groeiende bereidheid tot overleg bij het stadsbestuur te kunnen vaststellen, en Heemschut bedoelt niet anders dan op constructieve i wijze bij te dragen tot de toekomst van de stad. Daar bij zal de Bond blijven opkomen voor de waarde van de oude schoonheid van de hoofdstad, die in essen- tiele mate bepaald wordt door ongeveer 5000 huizen, waarvan slechts 3000 op de voorlopige monumenten lijst worden vermeld, op het totaal aantal van de ruim 88.000 percelen die de gehele stad telt. 1 Beeckeslem, voorgevel 2 Utrecht, Kathanjnensingel, Geertekerk. 3 Amsterdam, St. Olofskapel. 4 Velp, Kasteel Biljoen 5 fienkz.ee. 6 Hteniliet, het huis „De Oliphant",

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 11