40 karakter van onze om zijn schoonheid terécht zo befaamde en gezochte hoofdstad is behalve voor het stadsbestuur ook voor talloos velen die deze stad als een nationaal cultureel bezit liefhebben, een niet aflatende zorg. Met gerechtvaardigde trots berichtte ons het gemeentebestuur dat, dank zij de opgedane goede ervaringen bij de restauratie van de brug over de Leidsegracht bij de Herengracht, thans ook de Torensluis over het Singel in zijn oude vorm. zal kunnen worden hersteld, voor het behoud waarvan de Bond indertijd heeft gepleit. Tegenover winst punten als deze en gelukkig talrijke andere geslaagde restauraties, waaronder die van drie torencarillons, staat het afwijzende antwoord van het gemeente bestuur op het bezwaarschrift van Heemschut, tegen de geprojecteerde doorbraak dwars door de gave oude stadsrand langs de Nieuwe Herengracht bij de Latjesbrug naar de Rapenburgerstraat, waarvoor naar de mening van het Bondsbestuur een andere op lossing mogelijk zou zijn. Een bedenkelijk symptoom van ondermijning van fraaie oude woningen is bijvoor beeld de als „restauratie" aangekondigde verbouwing van de „vijf werelddelen", Prinsengracht 747-753, welke geheel gesloopt werden en waar achter weliswaar te herbouwen gevels een bedrijf zal worden gevestigd. De Bond is opnieuw verontrust door deze en dergelijke recente voorbeelden van steeds verdergaande bedrijfs vestigingen in waardevolle oude woningen en misbruik van binnenterreinen door deze o.m. te bestemmen tot parkeerterrein, in strijd met de nota binnenstad, garagebesluit e.d., terwijl in het onderhavige geval een sloopvergunning werd verleend zonder dat de mogelijkheid van restauratie diepgaand onderzocht schijnt te zijn. Hier gaat door velen bij voorkeur gezochte woonruimte in grachtenhuizen verloren, en het gaat bovendien zeer ten nadele van de bewoon baarheid van de omliggende woningen. Een beleid dat beslist niet meer de hand licht met de toch al zwakke beschermende bepalingen in de binnenstad, vervat in de bouwverordening, het garagebesluit en de nota binnenstad, is een dringende wens waarop Heem schut de nadruk blijft leggern Het streven zal moeten blijven: het versterken van de woonfunctie van de binnenstad en het niet uitbreiden van het gezamenlijke vloeroppervlak van de bedrijfsruimte. Het beleid moét erop gericht zijn deze richtlijnen ook daadwerkelijk uit te voeren en dient het verlenen van vrijstellingen niet tot regel te maken. Voor het enorme probleem van het zich onstuitbaar uitbreidende verkeer blijkt ernstig te worden gestreefd naar voorzieningen (zonder verdere dempingen) die het stadsbeeld zoveel mogelijk sparen. De Bond heeft zich dan ook niet a priori verzet tegen het denkbeeld van parkeermeters en/of schijven ter verlichting van de situatie in het centrum, al zal hij wanneer het tot definitiever voor stellen komt, stellig bepleiten dat alle mogelijkheden worden onderzocht om tenminste langs de grachten geen meters te plaatsen en elders in elk geval op een esthetisch zo aanvaardbaar mogelijke vorm aan dringen. Behalve het ontsierende argument is er nog

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 10