camouflage als cache-misère van de aldus gepropa geerde nieuwbouw lijkt niet overbodig! Ook Ir. G. Haandrikman van de Centrale Directie van de Cul tuurtechnische Dienst zegt het op blz. 17 duidelijk: „Overbodige bouwkundige en esthetische eisen zijn, evenals in andere takken van het bedrijfsleven, ook in de landbouw economisch onhoudbaar." Agrobouw Wij plaatsen hierbij twee foto's van een boerderij bij Horssen (Land van Maas en Waal), ons welwillend afgestaan door Ir. A. Bentum, secretaris van de architectengroep „Agrobouw," die het ontwierp. Als wij het ter discussie gebrachte voorbeeld nog geenszins esthetisch geslaagd vinden, er waren nog wel verontrustender voorbeelden en projecten ten toongesteld. Ir. Bentum zelf erkent in zijn aankondi ging van de genoemde tentoonstelling in het tijd schrift der Nederlandse Heide Maatschappij (juni '939) blz. 145) dat de planologische en architecto nische facetten van de boerderijbouw zeer waardevol zijn, en spreekt de hoop uit dat de expositie „aan leiding mag zijn zich opnieuw te bezinnen over de problematiek rond de boerderijenbouw." Tentoonstelling Bouwcentrum Plaatsruimte ontbreekt om de verheugend talrijke en felle reacties in de pers op deze tentoonstelling weer te geven. Ik mag volstaan met enkele citaten uit een beoordeling van de juist op het gebied van boerde rijen deskundige (en niet „romantische") R. C. Hek- ker, in „Het Vaderland" van 17 oktober j.1., over de architectonische vormgeving van de getoonde nieuwe boerderijtypen: „Het esthetische resultaat is in het algemeen niet om over te juichen. Bovendien har monieert de architectuur van de woning zelden met de vormgeving van het bedrijfsgedeelte. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat er in de bedoelde gevallen een woningwetwoning of premiehuisje naast of tegen een fabriekshal is geplaatst. „De verbetering van deze agrarische architectuur door een aantrekkelijker groepering van de hoofd elementen, gavere verhoudingen en een zorgvuldiger gevelbehandeling is van de grootste betekenis voor de toekomstige sfeer van het platteland Tot nu toe zijn er 400 nieuwe bedrijven gesticht en dit is nog slechts een begin. Een begin, dat in architectonisch opzicht het ergste doet vrezen, want men moet al heel op timistisch zijn, indien men in het wilde geëxperimen- teer in het Land van Maas en Waal en in de Bomme- lerwaard de kiemen van een nieuwe bouwkunst ziet. „De inrichters van de tentoonstelling hebben hun best gedaan om te laten zien hoeveel kennis er nodig is om een goede boerderij te bouwen. In deze opzet zijn ze volkomen geslaagd. Ze hebben ons echter niet kunnen geruststellen omtrent hun zorg voor een goede architectuur. „Behalve aan de landbouwtechnische eisen moet een boerderij toch nog voldoen aan esthetische voorwaar den, ook al zouden hierdoor de bouwkosten iets stij gen. Wij dienen zuinig te zijn op ons landschap. Tevens hadden de inrichters de schijn van mee dogenloze vernieuwers kunnen vermijden door aan te geven hoe men fraaie oude boerderijen voor een modern bedrijf zou kunnen inrichten, of anders voor een nieuwe functie geschikt zou kunnen maken. Nu de historische boerderijen als sneeuw voor de zon verdwijnen, mogen de landbouwdeskundigen wel eens een strohalm uitsteken!" Tot zover de heer Hekker. Conclusie Ik zou willen concluderen dat het zijn nut kan hebben dat deze tentoonstelling de huidige aspecten van de moderne boerderijenbouw in de praktijk-.; duidelijker in het licht heeft gesteld. Het heeft m.i. scherp aange toond welk een dankbaar werkterrein er op het platte land ligt voor een verder te bevorderen samenwerking tussen agrariërs, cultuurtechnici en planologen, ar chitecten en schoonheidscommissies. De noodzaak vervolg op blz. 6) „Agrobouw boerderij te Horssen Land van Maas en Waal), van twee kanten gezien. Gelede bouw van varkens- en rundveevleugel, hoge lasruimte en door „hals" verbonden woning, j (foto's Ned. Heide Mij., Arnhem)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 9