zonder commentaar Nieuwe Leden 20 Het spreekt vanzelf dat steden niet gemaakt zijn voor het plezier van de archeologen. Maar zeker zijn zij niet gemaakt om de automobilisten in staat te stellen op volle kracht te rijden. JJj zijn gemaakt voor de bewoning, het welzijn, de arbeid, de rust en de gezondheid der burgers. Waarvan hangt het persoonlijke, het karakteristieke van een stad af? Au fond van heel weinig; van weinig straten, weinig pleinen en weinig monumenten. Het gaat om een zekere harmonie, een zekere eenheid, die er zorg ovor draagt dat de natuur, de lucht, de mensen en de stenen op elkaar zijn afgestemd. En die harmonie is kwetsbaar!" Pierre Gaxotte, lid van de Académie Frangaise, geciteerd door Jan Engelman in zijn rede in Tivoli, Utrecht, op 6 Mei ig5g „Het Westen mag niet dichtgroeien met in elkaar overgaande sleden en uit hun voegen rakende dorpen. In ig8o zitten we vermoedelijk al vast. Voor de groei van ig8o tot 2000 heeft niemand nog' een oplossing. Decentralisatie is onvermijdelijk. De keuze ten aanzien van het regeringsapparaat is verplaatsing als geheel of verplaatsing van een deel. De zakelijke nadelen van algehele verplaatsing worden vermoedelijk overtroffen door de voordelen, maar er is een emotionele weerstand. Ver plaatsing van een deel wordt in brede kring aanvaard maar Zelden door de leiding van de betrokken diensten. Aanvaardbaar Zou wellicht zijn: a) nadere studie over voor en tegen van algehele verplaatsing; baanwijzing van een tweede „schrijftafel"waarheen in elk geval de diensten die wat losser staan van het centrum kunnen verhuizen. Op deze wijze wordt geen tijd verloren. Het is kortzichtig eerst de zogenaamde randstad Holland te laten vollopen en dan uit te zien naar andere mogelijkheden. Uit de zekerheid dat de urgentie van decentralisatie zal komen, vloeit de plicht voort om niet over enige tientallen jaren, wanneer het te laat is, maar nu al met concrete plannen te komen voor decentralisatie, met aanwijzing van steden die moeten worden gestimuleerd en plaatsen waar geheel nieuwe steden moeten komen. Het gaat om het bewoonbaar houden van Nederland!" Slot van een artikel „Verplaatsing van het regeringscentrum, voor en tegen" door Dr. W. Dreesjr. in „Correspondentieblad voor Hogere Ambtenaren"g mei iggg Als buitengewoon lid traden toe: Mevr. T. A. A. Blauwkuip-v. d. Hoef, Amsterdam; Mr. G. A. Bontekoe, burgemeester van Ooststelling werf; Dr. J. P. W. A. van Braam Houckgeest, Bloe- mendaal; C. J. A. Bredius, Aerdenhout; P. R. F. C. de Bruyn, Arnhem; Joh. Cohen, Epse-Gorssel; L. A. A. Cohen, Amsterdam; Mevr. Dijkman-Schoenmaker, Wijk bij Duurstede; W. van Eist, Scherpenzeel; H. H: M. Foppe, Amsterdam; J. H. de Graaf, Abcoude; H. Halbertsma, Amersfoort; Mr. Th. Heere, Raams- donksveer; J. J. H. Hellemans, Maarssen; A. Henrichs, Brasschaat-Donk (B); Pieter Hess, 's-Gravenhage; L. A. Heydelberger, Arnhem; Ir. A. J. Ingen-Housz, Velp; Ds. J. P. Jacopszoon, Haarlem; D. de Jong, Amsterdam; Mr. A. Th. E. Kastein, Amsterdam; Mevr. R. Katz-Heineman, Driebergen; Ir. P. J. Kramer, Oosterbeek; Prof. W. F. J. M. Krul, 's-Gra venhage; D. G. van Leeuwen Boomkamp, Vreeland; K. F. van Leuven, Amsterdam; R. K. W. Masch- meyer, Bergen (N.H.); Dr. Z. Y. van der Meer, 's-Gravenhage; I. Michels, Suriname; Mevr. A. Minkenhof-Binger, Amsterdam; Mej. M. Moll, Am sterdam; A. A. J. Putman, Woerden; Mevr. G. W. Rezelman-Hoeflok, Amsterdam; B. van Rhijn, Heem stede; Ir. A. H. H. Robbé Groskamp, Doetinchem; Mevr. J. H. C. Romp-Marshall, Amsterdam; W. H. de Rijk, Amsterdam; Mej. J. E. Schaap, Rotterdam; Dr. J. Schneider, 's-Gravenhage; Mevr. Sieburgh- Poortman, Scheveningen; Jaap Spaanderman, Am sterdam; Dr. R. B. Spanjaard, Amsterdam; A. G. Stoon, Rotterdam; W. F. S. Stratman, Amstelveen; F. Struyvenberg, Scheveningen; Prof. Ir. Jac. P. Thijsse, 's-Gravenhage; Mr. P. A. van Toorenburg, Leiden; M. Vastenhouw, Laren (N.H.); Mej. A. D. J. Ver Loren van Themaat, Warnsveld; Mej. J. M. Vermande, Hilversum; C. Vermey, Rotterdam; Mrs. Dr. J. Versteeg, Hierden; Ir. J. H. Versteegen, Utrecht; Joh. Visser, Oisterwijk; J. W. F. Voogt, Rotterdam; Mr. P. A. Voute, Amsterdam; W. van Vulpen, Breukelen; H. W. M. de Waal, Amsterdam; L. J. van Wachem, Voorburg; H. A. D. van den Wall Bake, Hilversum; Mevr. A. J. M. Waller-de Vries, Delft; J. H. M. van der Wedden, Loenen a/d Vecht; G. H. A. Westhoff, Amsterdam; G. J. Weyland, Loenen a/d Vecht; B. J. Wieland Los, Haarlem; Mr. J. Witkop, Rotterdam; Jhr. O. A. E. E. L. Wittert van Hoogland, Loenen a/d Vecht; A. A. W. van Wulfften Palthe Jzn, Almelo; Jan Zeegers, Amsterdam; Mevr. Zwieburg-Waller, Noordwijk aan Zee. Als gewoon lid traden toe: Advies bureau voor Recreatie n.v., 's-Hei togepbosch; Chr. H. B. S., Zetten; Vereniging van Vrienden van het Gooi, Blaricum. Als donateur trad toe: Marcel Muyres, Sittard.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 26