Historisch Boerderij-onderzoek Heemschuts Collectebus Dr. a. j. bernet kempers 16 Het ziet er in de laatste jaren slecht uit voor onze oude boerderijen. Bij het normale verlies door ver bouwing, sloping en afbranden zijn in de achter ons liggende decennia oorlogsgeweld, overstromings rampen, modernisering en herverkaveling gekomen. Weliswaar wordt er van verschillende zijde voor gestreden ook in deze sector te behouden wat mogelijk is, maar daarbij gaat het toch voornamelijk om de min of meer monumentale boerderijen. Wat alle ande re, enkele uitzonderingen buiten beschouwing gelaten, betreft staat uiteindelijke afbraak, vroeg of laat, vast. Een bijzonder bedenkelijke kant daarbij is, dat deze representanten van plattelandsleven en -bouwkunst niet alleen materieel uit onze gezichtskring verdwijnen, maar dat, door het ontbreken van voldoende opme- tingstekeningen en foto's in de toekomst zelfs niet meer mogelijk zal zijn de culturele betekenis van onze boerderijen in hun volle omvang te bestuderen. Onderzoekers als Gallee, Uilkema en Van Houten hebben dit gevaar reeds tientallen van jaren geleden onderkend en ook heden ten dage zijn nog verschil lende instanties en personen op dit terrein werkzaam, maar het wordt door allen erkend, dat het hier een zaak betreft, die zo omvangrijk is, dat samenwerking en uitbreiding van hetgeen reeds geschiedt dringend nodig is. Daarom heeft zich een groep van personen, die ambtshalve of door persoonlijke belangstelling- bij de bestudering van de Nederlandse boerderijen be trokken zijn, verenigd tot een Stichting Historisch Boerderij-onderzoek. Van de hierin door directie en leidende ambtenaren vertegen woordigde instellingen noemen wij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. het Nederlands Openluchtmuseum, het Neder lands Landbouwmuseum, Het Provinciaal Museum van Dren the, het Volkskundebureau van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Het dagelijks be stuur wordt gevormd door onder getekende als voorzitter, Drs G. Th. Kokke als secretaris-penning- meester, Drs R. C. Hekker, Ir R. Meischke en Dr J. M. G. van der Poel. De Stichting is gehuisvest in het Rijksmuseum voor Volks kunde, het Nederlands Open luchtmuseum, te Arnhem. Het doel van de Stichting is in zeer grote trekken tweeledig. Enerzijds dient hetgeen vroeger reeds op dit gebied verricht iste worden ge registreerd, bijeengebracht, in originali of in copie, en zo mogelijk gereproduceerd in althans zoveel exemplaren dat het geraadpleegd en voortgezet kan worden. Ander zijds zullen nieuwe opmetingen en beschrijvingen tot stand gebracht moeten worden, hetzij door de Stich ting zelf, hetzij door anderen die daartoe gestimuleerd of daarbij voorgelicht kunnen worden. De resultaten van zowel het een als het ander kunnen tot mono grafieën en uiteindelijk tot een studie over de ontwik keling van de Nederlandse boerderij leiden. Wil dit alles in de volle omvang kunnen geschieden, dan zijn hiervoor voldoende geldmiddelen vereist. Flinke subsidies, waarvoor op de daarvoor in aan merking komende instanties een beroep is gedaan, kleinere bijdragen, waarvoor we hierbij het gironum mer van de heer C. Th. Kokke, penningmeester van de Stichting, te Velp opgeven: 9642:29. Maar boven dien is hulp van andere aard nodig en welkom. Wie beschikt over tekeningen, foto's en ander materiaal dat van belang kan zijn voor het historisch boerderij- onderzoek en hoevelen kunnen dat niet zijn, juist in de kring van de Bond Heemschut wordt daarom verzocht hiervan kennis te geven aan het secretariaat van de Stichting (zie boven). En ook wie meent op andere wijze zijn steentje te kunnen bijdragen tot het werk van de Stichting wordt om mededeling hiervan aan hetzelfde adres verzocht. Boerderij met schuur in de lengterichtings haaks aangebouwd te JVijeberkoop, gem. Ooststellingwerf, Fr.onlangs afgebroken. (foto A. de Jong)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 22