Een kerkje en een handvol huizen 9 Tot de meest opwindende belevenissen van een buitenlandse reis behoren de ontdekkingstochten in de vreemde keuken. Van het landschap en de steden heeft men zich, dank zij foto's, al een beeld kunnen vormen; hoe de culinaire specialiteiten smaken ont trekt zich aan beschrijving: men moet het proeven. En wie op zijn kruimige ,,aarpel" blijft staan mist veel, dat zijn reisgenot kan kruiden met een onvergetelijk aroma. Wie zo de platgereden hoofdwegen van het massa toerisme verlaat, zal ook de kans niet voorbij laten gaan om zijn reisgids eens ontrouw te worden en zij wegen in te slaan. Het zal hem dan vaak zijn opge vallen, dat men in het buitenland naar verhouding veel mooie dorpen ontmoet. Dorpen, waar het silhouet nog niet verstoord wordt door silo's van de landbouw coöperatie, waar de huizen en bedrijfsgebouwen nog een harmonisch dorpsbeeld opleveren, dat verschoond bleef van het nadrukkelijk fatsoen der keurige burger huisjes. Hij zal het buitenland daarom benijden: in ons land zijn zulke dorpskernen niet meer aanwezig. Slechts enkele tonen nog, zij het in verminkte of onderkomen staat, hoe mooi ook onze dorpen eens zijn geweest. Bij het horen van de naam IJmuiden zal niemand aan zo'n oude dorpskern denken. De gemeente waarin IJmuiden ligt, heet Velzen, en het gemeentebestuur zetelt nog steeds in het oude dorp, dat tegenover IJmuiden bijna in het niet valt. De jeugd groeit de ouderdom boven het hoofd. In de eerste decennia van de achtste eeuw schenkt Karei Martel de St. Engelmundus kerk te Velzen aan de abdij van Echternach. De huidige kerk gaat wel niet tot deze tijd terug, maar omvat in zijn huidige, verminkte staat toch muurwerk uit de i ode of 11 de eeuw, en een tufstenen toren uit het begin der dertiende eeuw, die een eeuw later in baksteen werd verhoogd. Opmerke lijk is het in de toren aangebrachte misschien uit de zelfde tijd daterende reliëf, de Herrezene voorstellend. Het kerkje ligt op een iets verheven, ongeveer vierkant kerkhof, min of meer verscholen achter de bebouwing die zelfs ten dele met de achterzijde naar de kerk ge keerd is. De beslotenheid en rust van dit kerkhof, vlak naast een knooppunt van drukke verkeerswegen is ver rassend en een verademing. Ten noorden van de kerk begint een straat, die zich eerst presenteert als een onregelmatig pleintje, met een eenvoudig, nobel 18de eeuws pand aan de ene kant, en een nerveus, opdringerig 19de eeuws ge meentehuis daartegenover. Tussen, een trapgeveltje en een huis met een hoog pannendak door bereikt men een hoogst schilderachtig straatje, waar de huizen onregelmatig gegroepeerd staan, naar het lijkt, zonder orde of systeem. De meeste wekken de indruk 17de eeuws te zijn, maar zullen, gezien het „achterlopen" van de plattelandsarchitec tuur bij de stedelijke bouwkunst wel uit de 18de eeuw stammen. Wie door het verval heenkijkt ziet aardige details, een lantaarnarm, een paar sierankers, een kraagsteen. We kijken terug, en zien de toren van het kerkje boven de daken uitkomen. Aan het eind van het straatje een paar passen naar rechts; en vlak voor ons vaart een schip voorbij, op weg naar Amsterdam. Ook in de andere straatjes zijn nog tal van aardige elementen te noteren; éen vergelijking met de andere oude dorpskernen in Kennemerland leert al gauw, dat Velzen's kom nog de gaafste is van het hele oude graafschap. Voor hoe lang nog? Gevaren zijn er vele. Het dorp is een aanhangsel geworden in een gemeente, die geheel op IJmuiden georiënteerd is, waar de naam Velzen een anomalie geworden is. De huizen zijn in verval, wat in voorbije jaren niet verknoeid werd, wordt nu verwaarloosd, Sommige huizen zijn ge splitst, zodat wat eens één woning was, nu een rijtje krotten vormt. Bij de kerk staat nog het gemeentehuis; te zijner tijd zal een nieuw raadhuis verrijzen in IJmuiden. Dan zal Velzen afdalen tot een sta-in-de- weg. Ten noorden ligt het Noordzeekanaal pal tegen de kom aan; het moet verbreed worden .Ten oosten vindt men de oude Rijksweg, het pontveer en de tunnel. Van zuid naar west loopt, al even dicht langs de kom, de hoofdweg naar IJmuiden, die het dorp afsnijdt van de oude buitens, zoals Velserbeek. Aan drie zijden bekneld en bedreigd en inwendig niet onge vaarlijk verkrot, dreigt Velzen zijn ondergang met spoed tegemoet te gaan. De nieuwe tijd heeft zijn rechten, het oude dorp heeft zijn raison-d'-être ver loren, het oude sterft, gelijk het behoort. Toch zijn er redenen, die ons aan de juistheid van zó'n vonnis doen twijfelen. Het kerkje is het oudste van geheel Kennemerland, in meer dan één opzicht merkwaardig. Zijn schilderachtige en intieme ligging dankt het aan: het omringende dorp. Dit dgrp is in Kennemerland het enige, dat nog een oud karakter bezit, en dat met de nog overgebleven buitens (Velser beek, Waterland en Beeckesteyn) een charmant geheel vormt. Zou men er ooit toe komen, een lijst op te maken van de dorpen die nog zoveel van hun oude karakter be waarden, dat het de moeite loont naar hun behoud te streven, dan zal die lijst niet lang zijn, maar Velzen zou er op voor komen! Misschien is het te veel gevergd van een gemeente bestuur aan de dynamische IJmond, dat men zich voor het behoud van een dorpskerntje zou inspannen? Maar misschien dat het herstel van Beeckesteyn de harten wakker maakt voor dit merkwaardige stukje Oud-Kennemerland: drie buitens, een kerkje en een handvol huizen. Er zou iets kunnen ontstaan, dat ons in onze benauwde randstad een kleine herinnering zou kunnen bezorgen aan die grote lusthof, die wij geheel te vergeten schijnen. CORNEILLE F. JANSSEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 15