Goed nieuws in het kort Algemene Ledenvergadering 7 Bruggen in Amsterdam De monumentale Torensluis in Amsterdam, die enkele jaren geleden afgebroken dreigde te worden, zal wor den hersteld door gebruikmaking van een nieuw ont wikkelde methode tot versterking van brugfunde- ringen, zo delen B. en W. van Amsterdam ons bestuur mede. Inmiddels nadert de nieuwe driebogenbrug over de Nieuwe Prinsengracht bij de Amstel zijn vol tooiing, terwijl de brug over de Leidsegracht over de Herengracht weer geheel hersteld is. Molen de Duinjager ,,De Duinjager", de laatste verfmolen van ons land, die in verband met de uitbreiding van Zaandam moest verdwijnen, is inderdaad gesloopt, maar zal herbouwd worden op de molenschuur van de verder verdwenen molen ,,de Kat". Men hoopt spoedig met de herbouw te kunnen beginnen; de vereniging ,,de Zaanse Molen" is doende het nog ontbrekende bedrag bijeen te brengen. Monumentenzorg in Friesland In ons vorige nummer vermeldden wij de verhoging van de provinciale bijdragen aan restauraties. Tot de monumenten die nu hersteld zullen worden, behoort de Schierstins in Veenwouden, eens het buitenverblijf van de Gisterciënser abt van Claerkamp, waar een oudheidkamer en een buurthuis ingericht zullen worden, verder de poort van de Jonghemastins te Rauwerd. Van vele verdwenen stinsen staan alleen de poorten nog, maar er is nu goede hoop dat deze nog bijtijds gerestaureerd zullen worden. Havezathe „De Eeshof" in Tubbergen „Cobouw" bericht dat ,,de Eeshof" te Tubbergen, waarover enig rumoer is geweest in verband met een plan om ter plaatse een bejaardentehuis te stichten, niet mag worden afgebroken. Hierdoor wordt het vroegere plan om de vervallen havezathe waar Dr. Schaepman werd geboren, te herstellen en als raad huis in te richten, weer actueel. Huis te Aerdt Het in de oorlog zwaar beschadigde „Huis ter Aerdt" ten zuiden van Zevenaar waar nu al vijftien jaar wind en regen doorheen spelen, zal spoedig hersteld worden, dank zij de „Vrienden der Gelderse Kastelen", aldus de „Graafschap-Bode". Het midden-i7e eeuwse land huis zal na de restauratie de zetel van een polder bestuur worden. geister Slot Het gemeentebestuur van Zeist ontving de mededeling dat de plannen voor restauratie en herbouw van de in de oorlog door brand verwoeste zuid-oost vleugel van het Slot de vereiste goedkeuringen hebben gekregen als eerste fase van een volledig herstel. Het werk is in middels aanbesteed. Molens bij Leidschsndam De ca i ooo ha grote Driemanspolder tussen Leidschen- dam en Zoetermeer had oorspronkelijk zeven molens in gebruik. Van 1870 tot 1952 nam een gemaal de functie van vier molens over. Een sterker gemaal scheen ook de drie molens bij Leidschendam over bodig te maken. De provincie nam de eigendom over, liet de molens restaureren en weer bedrijfsklaar maken, zodat dit fraaie polderlandschap intact is gebleven. Kasteel Limbricht In het boek „Het versterkte huis; kastelen in Neder land", door Hella S. Haasse en Nico Jesse, (de Bezige Bij 1952), kan men lezen: „wie het kasteel Limbricht nadert kan niet vermoeden dat dit bij oppervlakkige beschouwing in goede staat verkerend gebouw ip werkelijkheid niet meer dan een geraamte is. De ramen missen glas en roeden, vloeren en balklagen zijn verdwenen, het inwendige is volkomen leeg. De boerderij is vervallen, een deel van de schuur is in gestort en niet hersteld". Een uitvoerig artikel in de „Nieuwe Limburger" vermeldt de vorderingen van het herstel. De uitgestrekte kelders van dit enige terpenkasteel van ons land, daterend uit ca 1600 zijn al klaar, de daken zijn grotendeels weer gedekt met oude pannen, deze winter hoopt de „Stichting kasteel Limbricht" het trappenhuis onder de toren weer te voorzien van een eikenhouten spiltrap. De 825 leer lingen van het bisschoppelijk College te Sittard, krijgen hier een vorstelijk buitencentrum. G. B. Het bestuur maakt de leden reeds attent op de datum en dè plaats van de in ig6o te houden algemene ledenvergadering: Zjaterdag g april om i4.go uur in het Carlton-Hotel, zaal 3 te Amsterdam-C. De agenda zal nog nader worden bekendgemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 13