5 waterschapsbestuur gewend met het verzoek dit plan te willen herzien. De „Nieuwe Noordhollandse Cou rant" te Purmerend (23 dec.) merkte over het plan op „Het is een ingreep die pijn doet. De gedempte sloot trekt het beeld scheef, het beeld van Middenbeemster waar men een miljoen spendeerde om een oude ver vallen kerk in oude luister glorierijk te doen herstellen. En waar men met één hamerslag iets goeds wat zonder kostbare investering bewaard had kunnen blijven, wegvaagt. Jammer, héél jammer Uitbreiding „Het Grote Bos" te Doorn Wie argeloos menen mocht dat het besluit, genomen door de gemeenteraad van Doorn, om aan de Stichting „Het Grote Bos" 24 ha bosgebied in 30-jarige erfpacht af te staan, betekenen zou dat er een stuk bos in veilige handen zou komen, komt bedrogen uit. Het tegendeel is waar. Deze stichting, die reeds 80 ha in bezit heeft, is een van de vele recreatiecentra die zich na de oorlog in het gebied tussen Doorn en Driebergen hebben ge vestigd. Hierdoor is de vrije ruimte ten oosten van de groeiende stad Utrecht, waar men ongestoord kan fietsen en wandelen, reeds bedenkelijk ingekrompen. De bebouwing van het Kerckebosch in Zeist, de voor genomen bebouwing van een deel van het Diedericks bos in Driebergen en van de vestiging van een prise d'eau van de Utrechtse waterleiding op Beerschoten in De Bilt betekenen even zovele verdere aantastingen van de tot voor kort nog uitgestrekte bosgebieden. Nu erkent ieder de noodzaak van stads- en dorpsuitbrei dingen voor de groeiende bevolking, maar of het nood zakelijk is de bovengenoemde 24 ha bos, destijds dooi de gemeente Doorn aangekocht om voor vrije wande ling opengesteld te worden, aan het publiek te ont trekken en af te staan voor de bouw en de exploitatie van ca 180 stenen bungalows, dat is een andere vraag. Heemschut heeft aan G.S. verzocht geen medewerking te verlenen aan dit besluit dat tegen de belangen van de natuurbescherming en van de recreatie ingaat. Hoeve „de Kapelin Zjuidwijk bij Rotterdam Een persbericht meldt dat de oudheidkundige genoot schappen „Roterodamum" en „De Maze" een ge zamenlijk adres aan B. en W. van Rotterdam hebben gericht met het verzoek te willen bevorderen dat de eeuwenoude boerderij „de Kapel" die sterk vervallen is en door slopingsplannen wordt bedreigd, hersteld zal worden. De boerderij is uitermate gunstig gelegen aan de rand van een vrij eenvormig nieuw stadsdeel, waar ongetwijfeld behoefte bestaat aan bewaring van het weinige cultuurbezit uit vroeger eeuwen dat nog aan getroffen wordt. „Het zou een onschatbaar verlies zijn voor de gemeente Rotterdam en voor deze stadswijk in het bijzonder wanneer deze wat hoger gelegen en in de omgeving dominerende hoeve zou worden afge broken" aldus de adressanten. Gezien de trieste per spectieven van de oude boerderijen in ons land die als het ware vergroeid zijn met het landschap en hieraan zulk een bijzondere bekoring kunnen geven, is het dubbel belangrijk wanneer een zeldzaam voorbeeld van deze verdwijnende plattelandsarchitectuur, dat door zijn ligging een andere bestemming zou kunnen krijgen en in de uitbreidingsplannen werd ontzien, door tijdig ingrijpen behouden zou kunnen worden. Kantoorflat Drakenburgh in Utrecht Elders in dit nummer vindt men een beknopt verslag van de historische zitting van de Utrechtse gemeente raad waarin het plan-Feuchtinger werd behandeld. Terwijl de Utrechtse burgerij zich gedurende het afge lopen jaar in vergaderingen en met adressen aan de raad weerde tegen deze aanslag op het karakter van haar stad, rijpte elders een ander gevaar. Een van' onze leden stuurde ons de hierbij geproduceerde foto. Uit de bijgevoegde brief citeren wij: „op een hoek van de Neude kondigt een groot bord vol trots aan dat daar Nederlands hoogste kantoorgebouw zal verrijzen: het wordt een glazen kast van zestien verdiepingen. Het gebouw dat rechts van deze toren in het niets staat te verzinken is het hoofdpostkantoor, eenmaal natuur lijk ontworpen als het dominerende bouwwerk aan dit plein. Men denkt onmiddellijk: waar moeten de auto's blijven die onvermijdelijk door zoveel kantoren zullen worden aangetrokken? Op de Neude? Maar die staat op gewone werkdagen altijd al vol. Hetzelfde geldt voor de twee dichtstbijgelegen pleinen, het Janskerkhof en het Vreeburg. Hier hebben B. en W. zich een on- HlEB KOMT NEDEBIAND'S HOOGSTE KANTOORGEBOUW

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 11