Heem schut-berichten 4 De kabelbaanse koorts Een paar maanden geleden was in Rheden de koorts zó hoog opgelopen dat bij het agenda-punt: kabelbaan naar de Posbank, de stemmen in de gemeenteraad staakten en het punt moest worden aangehouden. Toen het in de volgende zitting weer aan de orde kwam was er één stem meerderheid voor de kabelbaan. Een wethouder merkte evenwel op dat deze stemming geen enkele betekenis heeft omdat de beslissing geheel bij de;Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten berust. „Natuurmonumenten" heeft laten weten dat de vereniging volstrekt afwijzend staat tegenover de plannen over haar gebied kabelbanen van Strijland of van de Zijpenberg naar de Posbank aan te leggen. Ook in Scheveningen stuiten de kabelbaandromers op tegenstand: het schijnt dat de PTT bezwaren vreest voor de werking der raderinstallaties. Over de derde haard van deze vreemde epidemie, namelijk in Ren- kum, meldt de pers dat de gemeenteraad het project heeft goedgekeurd. Wij willen hierbij opmerken dat in ons vlakke en overbevolkte land waar het natuur schoon jaarlijks slinkt, dergelijke storende kermis attracties die zich ten profijte van enkele ondernemers op de mooiste punten willen nestelen, geweerd dienen te worden. Er zijn al genoeg hoogspanningsleidingen om het landschap met masten en draden „op te sieren." Kasteel Biljoen Het uitbreidingsplan van de gemeente Rheden, waar bij het landgoed Biljoen op zodanige wijze geschonden moet worden dat het nu nog bewoonde en goed onder houden kasteel tegelijk zijn agrarische bestaansbasis, zijn prachtige entourage, zijn rust en zijn toeristische attractie zou verliezen, is eind december met 18 tegen 5 stemmen aangenomen in de raad. De heer G. E. Lüps, had zich enkele dagen tevoren nogmaals met een uitvoerig en klemmend adres tot de raad gericht; het heeft evenmin mogen baten als de gelijkgerichte bezwaarschriften van de Bond Heemschut en andere verenigingen. Er nu is een actie-comité opgericht om de strijd voor het behoud van dit zowel architectonisch en historisch als landschappelijk unieke complex tot in hoogste instantie te voeren. Wij wekken alle lezers van Heemschut op een .adhaesiebetuiging te sturen aan de secretaris Mr. B. H. van Everdingen, Kerkstraat te Velp. Reconstructieplan Geervlietgjuid-Holland Het plaatsje Geervliet, sinds 1381 officieel „stad" maar aantrekkelijk om zijn landelijk karakter, wil graag modern en stedelijk 'worden. Daartoe moet de Landpoortstraat worden verbreed door demping van de langsli'ggende sloot, waaraan o.m. de historische „Landswèrf" is gelegen. Hiehdoor zou deze werf in het gedrang komen, de Landpoortstraat, dié nu met zijn sloten een gave halfcirkelvormige boog om de begraaf plaats en het monumentale kerkgebouw vormt, zou saai en fantasieloos worden en er zou toch een nieuwe sloot gegraven moeten worden om de functie van de huidige in het verversingssysteem van het gemeente en polderwater over te nemen. Snelverkeer is er niet in Geervliet, dit gaat een honderd meter naast het plaatsje voorbij, en de eventuele bezwaren voor het locale ver keer kunnen door verbetering van het wegdek en het instellen van eenrichtingsverkeer over de Landpoort straat en de Oude Singel worden ondervangen. Het argument dat de sloot langs de Langpoortstraat wel eens een „kwade reuk" verspreidt is terug te voeren tot de gebruikelijke vervuiling en verwaarlozing door het gemeentebestuur, en kan door onderhoud en riolering vervallen. Heemschut heeft zich tot G.S. van Zuid- Holland gewend met het verzoek goedkeuring aan het desbetreffende raadsbesluit te onthouden. Bomen te Colijnsplaat Van B. en W. van Kortgene ontving ons bestuur be richt dat de fraaie lindenbomen in Colijnsplaat niet gekapt zullen worden. Wij geven dit bericht door met onze verontschuldiging voor de drukfout in het vorige nummer, waar Colijnsplaat tot Colgusplaat werd. Genneper watermolen en pastorietuin in Muenen In ons vorige nummer maakten wij melding van het afwijzend standpunt dat B. en W. van Eindhoven hadden ingenomen inzake het behoud van de Genne per watermolen. Een lezer uit Eindhoven deelt ons nu mede dat de gemeenteraad desondanks besloten heeft tot restauratie van de watermolen, en dat ook in Nuenen de raad het gelukkige besluit nam af te zien van het plan om de pastorietuin gedeeltelijk te be bouwen. Demping Midden-Beemster Van de Beemster, ondanks het verlies van zijn molens nog altijd een der fraaiste polders van ons land, vormt het dorp Middenbeemster een waardig centrum. De deftige huizen met de omringende tuinen zijn door in hun eenvoud sierlijke stenen bruggen verbonden met de Middenweg, en de mooie bomen geven aan het geheel een atmosfeer van landelijke voornaamheid. Dit zou verloren gaan als het voornemen van het water schap Beemster wordt uitgevoerd om de brede weg sloot voor de burgemeesterswoning en de voormalige pastorie waar een nieuw polderhuis zal komen, te dempen met de grond die vrijkomt bij de asfaltering van de Middenweg. Verkeersnoodzaak is er niet; in de vergadering van hoofdingelanden werd echter aangevoerd dat men nu eenmaal tot voor zijn deur wil rijden tegenwoordig; hoewel, naar een ander opmerkte, de parkeerplaats op het marktplein vlakbij is. Heemschut heeft zich tot het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 10