Inleiding en geschiedenis van Hulst Nu Hulst zich bewust begint te wordendat het op oud heidkundig gebied meetelt in Nederlandjuichen we je idee van de Bond Heemschut van harte toe, om in zijn- orgaan een reeks artikelen over onze stad te publiceren, verlucht met een aantal foto's. De Bond mag zich gelukkig prijzen met dit initiatief, vooral nu Hulst de laatste tijd door zijn oudheidkundige vondsten en de restauratie van zijn vesting de aandacht van de oudheidkundigen in binnen- en buitenland trekt. Nog te gering is het aantal van degenen, die het mooie oude vestingstadje kennen, dat wat al te zeer verborgen ligt tussen de machtige Scheldestroom en het oude Vlaamse land. Het uitgeven van een Hulstnummer" van Heemschut zul zonder twijfel de belangstelling voor ons historisch stadje doen toenemen. Bij lezing van de artikelen en na het be studeren van de foto's zullen vele liefhebbers van de oud heidkunde zeggen: „dat wist ik niet, dat wil ik zien." Moge dit het resultaat zijn van dit speciale nummer. Hulst, dat volgens toponimici zijn naam ontleent aan de in de oude tijden in de bossen van Hulster-Ambacht en hel Waasland veel voorkomende Ilex, de stekelige Hulststruik, kan bogen op een rijke geschiedenis en op het bezit van tal van mooie en goed bewaarde historische monumenten. Zeker er zijn wel plaatsen in Nederland, die ouder en mooier zijn, maar met een verleden van minstens 10 eeuwen kan Hulst tot de alleroudste steden gerekend worden. Want wordt de plaats niet reeds in de 10e eeuw genoemd met Huls ter-Ambacht, een van de Quatuor- Ojficiae Flandriae En leest men in de kronieken niet de naam Hulstumten tijde van Karei de Kale, in de 9e eeuw Het oudste document, dat we over Hulst hebben is een oor konde van 1108, waarbij Bisschop Burchard van Utrecht de „Capellam de Hulstaan het kapittel van St. Salvator schenkt. Van die tijd af kunnen we aan de hand van oor konden, rekeningen en andere archivalia uit het rijke stads archief de geschiedenis van Hulst op de voet volgen. Door de aanwezigheid, reeds in de 12e eeuw, van een haven, waren de Hulstenaars in staat, via de Honte handel te drijven met Vlaanderen, Holland en Brabant en kwam de plaats vrij snel tot ontwikkeling, evenwel zonder de allure van een Brugge, Gent of Sluis aan te nemen. De belangrijkheid van Hulst mogen we afleiden uit het feit, dat de Vlaamse Graaf Philips van den Elzas in 1180 aan die van Hulst stadsrechten verleende en vrijdom van tollen door geheel Vlaanderen, behalve te St. Omaars. In een in het stadsarchief bewaarde oorkonde uit het jaar 1270, bevestigt Gravin Margaretha deze door Philips gegeven voorrechten. Van de 13e eeuw af wordt Hulst een versterkte stad ge noemd, cdhoewel het met zijn lage wal en weinig brede 21 Foto Monumentenzorg Gezicht op Hulstnaar een schilderij van Cornelis de Vos, 1628

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 7