Nieuwe leden 32 herinneren aan de bouw van 1528; slechts een uiterst mager interieur in verbasterde empire-vormen kwam hiervoor in de plaats. Gelukkig bleef op de verdieping het zeldzaam fraaie laat gothische stergewelf van de torenkamer bewaard. Na al deze verbouwingen raakte het raadhuis verder in verval totdat men in 1949 genoodzaakt was het aan een algehele restauratie te onderwerpen, waarbij als eerste eis gold dat volkomen bruikbare kantoorver- trekken zouden ontstaan en waardoor tevens enige representatieve ruimten in de vorm van een burgerzaal en een raadzaal moesten worden verkregen. Door ge deeltelijke annexatie van een aangrenzend school gebouw kon aan al deze eisen worden voldaan, mede omdat bleek dat ook in de verwaarloosde ruimten op de begane grond zeer bruikbare vertrekken konden worden geprojecteerd. Daar van het oude interieur niets meer over was, is de gehele verbouwing tot stand gekomen in eigentijdse vormen, hierdoor is een uiterst bruikbaar en represen tatief raadhuis ontstaan. De architecten G. J. Sturm en ir. H. de Lussanet de la Sablonière hebben dit om vangrijke werk tot stand gebracht. Het plan voor de gevels, alsmede de nieuwe torenbe kroning werden ontworpen door ondergetekende. Het was bijna vanzelfsprekend dat van een restauratie van de gevels in de oorspronkelijke vorm, door gemis aan voldoende gegevens, moest worden afgezien; men was dan vervallen in een reconstructie, die bijna geheel op fantasie zou berusten. Hetzelfde gold voor de toren bekroning; ook hier was een reconstructie, zelfs aan de hand van het schilderij van Cornelis de Vos, niet meer mogelijk. Van de gevel aan de Markt bleef de klassieke houten kroonlijst geheel gehandhaafd, evenals de in 1844 ge wijzigde kap met flauwe dakhelling. Slechts de zo sombere houten vensters werden vervangen door ramen van een wat meer elegante vorm, waardoor tevens een grotere gebondenheid met de gevels ont stond. Het hoge bordes bleef in hoofdzaak gespaard, alleen moest één der wapenstenen verwijderd worden om plaats te maken voor een noodzakelijke toegang. Ook de ijzeren balustrade en klassieke houten voor deur-omlijsting bleven geheel intact. Van de toren bleef het bakstenen achtkant uit 1844 eveneens gehandhaafd, alleen werd het koepelvormige houten dak, dat totaal bouwvallig was geworden, ver vangen door een bekroning met een houten open acht kant, waarboven een houten, met lood bekleed koepel vormig dak met uivormige bekroning en vergulde dubbele gekroonde adelaar. Op de uitgekraagde natuurstenen lijst werd eveneens een natuurstenen balustrade geplaatst in vormen die niet de gothiek imiteren, noch die van 1844. Al deze kleine wijzigingen, die weiden aangebracht, beoogden het sombere karakter van deze zo uiterst verminkte gevel weg te nemen. Of dit doel met bevredigende vor men bereikt is, zal de toekomst moeten leren. E. A. CANNEMAN Als buitengewoon lid traden toe: C. Bakker, Nieuw Loosdrecht; Mevrouw Milah Birnie, 's-Gravenhage; Prof. Kuno Brinks, Amsterdam; Ir. B. de Bruyn, w.i. Muiderberg; Jhr. A. E. M. van der Does de Willebois, Groningen; Ir. P. M. Duyvis, Koog aan de Zaan; Dr. Ir. J. Emmen, 's-Gravenhage; F. E. Everwijn Lange (burgemeester) Maarn; me juffrouw F. Geertsema, Haarlem; M. de Goede, Hilversum; G. J. van Harten, Nieuw Loosdrecht; A. G. Höpink, Zevenaar; J. van Hoey Smith, Rotter dam; B. J. Huurman, Jr., Leiden; P. J. Jongens, Driehuis-Velsen; Otto W. Kahn, Apeldoorn; W. H. Keikes, Klundert; H. L. Klein Schiphorst, Haarlem; Professor S. Korteweg, Groningen; W. Kweksilber (H. Wielek), Amsterdam; Mr. H. Lambert, Rotter dam; W. van Leeuwen, Arnhem; Ton J. M. C. Meijer, Amsterdam; H. W. M. van Mierlo van Lent, Arnhem; Mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich van Camp- huysen, Luxemburg en Babberich; Dra. M. van Nes, Amsterdam; J. H. Pannekoek (internist), Deventer; P. A. J. Penders, (arts), Amsterdam; A. G. van Raalte, Amsterdam; Jhr. Mr. A. Reigersman, Heiloo; C. M. ReindersFolmer,Aerdenhout;H.Rowaan, Amsterdam; Dr. P. A. Rowaan, Haren (Gn)mejuffrouw ElkaSchrij ver, Amsterdam; Skov Sigvard, Kolding (Denemarken) Jan Sluijters, Loenersloot; Mr. Stan Smeets, Weert; L. H. Sondaar, Loenen aan de Vecht; E. Spier, (notaris) Amsterdam; Elisa van Stratum, Vught; Jan van Tongeren, Amsterdam; Jhr. Mr. W. E. Weede, Angerlo (Gld)Mr. E. H. J. Wynne, Alkmaar. Als gewoon lid traden toe: Gemeentebestuur Elsloo(L)Heemkundige Studiekring „Acht-Zaligheden" Hapert; Heemkundige Kring ,,De Oude Vrijheid", St. Oedenrode; fa. H. Hendrik- sen, Arnhem; Historische Vereniging „Oud Gorcum"; Gorinchem; Historische Vereniging „Woerden en Om- geving"jWoerden; Bibliotheek v.h. Ministerievan Volks huisvesting en Bouwnijverheid, 's-Gravenhage; Noord- eind en Geerpolder, Nieuwveen. Als donatrice trad toe: Johanna de Geus, 's-Gravenhage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 18