De restauratie van het Raadhuis 31 Toen omstreeks het midden van de vorige eeuw het raadhuis van Hulst drastisch werd verbouwd, bleef er van de opzet van Laureis Keldermans en Willem van Sassen slechts weinig over. In de jaren 1528-1534 bouwden genoemde architecten het Raadhuis, dat voor die jaren uiterst sober van opzet bleef. Een ge detailleerde gevelbehandeling, in die jaren zo vanzelf sprekend, bleef achterwege, terwijl ook de toren tot aan het achtkant geheel vlak bleef en slechts door water lijsten werd verlevendigd. Dat er oorspronkelijk wel degelijk enige versieringen waren aangebracht, leert ons het gezicht op Hulst dat Cornelis de Vos in 1628 maakte en dat nog steeds op het Raadhuis hangt. Hierop ziet men dat de toren oorspronkelijk eeu rijkbewerkte natuurstenen bekro ning had. In hoeverre de raad- huisgevel aan de Markt bekroond werd door een opengewerkte ba lustrade was niet meer na te gaan doch is wel waarschijnlijk. De naar de Markt gekeerde gevels van het Raadhuis zijn geheel be kleed met gobertanger en leder steen, de beide andere gevels ver tonen een afwisseling van baksteen met natuurstenen banden. De bei de eindgevels zullen oorspronke lijk trapgevels hebben gehad, doch toen bij de verbouwing in 1844 het dak een flauwere helling kreeg, werden ook deze gevels ingekort. Dat het dak vroeger veel steiler was, is thans nog duidelijk zichtbaar in het bakstenen ge deelte van de toren, dat vroeger beneden het dakvlak bleef. Bij de wijziging van het dak werd de voorgevelbekroning eveneens ver wijderd en vervangen door een klassieke kroonlijst. Bij deze ver bouwing, of misschien al bij een eerdere, verdwenen eveneens de natuurstenen kruiskozijnen om te worden vervangen door z.g. em pire ramen, die in hun verbasterde vormen en ongedetailleerdheid een uiterst miezerig, haast ge vangenisachtige indruk maakten. Ook het hoge bordes moet toen 2ijn gewijzigden voorzien van een Het Raadhuis van Hidst; de gevel aan de Markt foto Monumentenzorg) empire-achtige ijzeren balustrade met lantaarns. In 1876 werd dit bordes nog verrijkt met grote hardstenen reliefs met de wapens van Oranje, Vlaanderen en Hulst, afkomstig van de in dat jaar verbrande kerktorenbe kroning en daterend uit 1666. Van de torenbekroning was reeds in 1806 het achtkant bijna geheel gesloopt; slechts het onderste gedeelte bleef gespaard. In 1844 bouwde men hierop een uiterst sober bakstenen acht kant. De natuurstenen balustrade verdween eveneens, slechts de rijk bewerkte ver naar buiten uitgekraagde lijst bleef gespaard. Ook inwendig bleef zowat niets over wat zou kunnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 17