Hulst in zijn omwalling 29 De nummers verwijzen naar de plattegrond Van welke kant men Hulst ook nadert, wat het aller eerst opvalt is de hoge grotendeels met zwaar geboomte beplante wal, die de stadskern omgeeft. Men doet ver standig er op te klimmen en over de wal een wandeling te maken rondom de stad. Vanuit het noorden komend bereiken we de stad bij de Dubbelepoort en lopen vandaar in westelijke en zuide lijke richting over de bolwerken Brederode en Nassau naar de Gentsepoort. Zodra we op de wal zijn herken nen we enkele grote gebouwen in de stadskern. Op weinig aantrekkelijke wijze domineert thans de „eigentijdse" torenbekroning van de Willebrordus- kerk, die daarmee op grove wijze de aandacht tracht af te leiden van de sierlijke toren van het raadhuis aan de Markt (1) en van twee kleinere torentjes, namelijk de achtkante traptoren in bak- en bergsteen met op een boogfries overkraagde geleding van de voormalige réfugié van ten Duinen (2) en het eveneens achtkante torentje met koepel op het dak van het zgn. „Land huis" (3), tegenover elkaar gelegen in de Steenstraat. Tegen de binnenzijde van het Brederodebolwerk liggen de resten van de thans ten dele uitgegraven waterpoort (4), de toegang o.a. tot de vroegere haven, waaraan o.a. de naam Bierkaaistraat nog herinnert. De moderne bebouwing, die zich buiten de stad, langs de toegangsweg uit het noorden, heeft ontwikkeld, ver hindert een vrij zicht landwaarts, maar voorbij het Brederodebolwerk is het zicht in westelijke richting onbelemmerd. Door de hoogteverschillen van het terrein aan de buitenzijde van de gracht kunnen we nog het voormalige ravelijn en de daarbij aansluitende gedeelten van de buitenomwalling (5) herkennen. Deze terreinen worden thans voor het merendeel als moesland gebruikt, een allerminst storende bestem ming voor deze gronden. Ter hoogte van het Nassaubolwerk liggen aan de stad- zijde enige onbebouwde terreinen (6), die eveneens als tuingrond in gebruik zijn. In tegenstelling tot de plaatsen waar de bebouwing tot dicht tegen de wal is genaderd, is bij deze onbebouwde terreinen een sterk contact tussen stad en omwalling aanwezig. Ten zuiden van het Nassaubolwerk ligt moderne bebou wing tot zeer dicht tegen de wal, o.a. met een groot schoolgebouw (7). Deze architectonisch niets zeggende woonwijk, veelal in de weinig fraaie Belgische bak steen, gedekt door gebroken daken, die belegd zijn met platte pannen, ontstond toen over de grote tuincom plexen achter de bebouwing langs de noordzijde van de Gentsestraat enige nieuwe straten werden geprojec teerd. Het voormalige bolwerk Oranje, direct westelijk van de Gentsepoort, is ernstig verminkt toen hierop de gas fabriek werd gebouwd. Ook het deel van de gracht zuidelijk van dit bastion is verdwenen en van het wal- gedeelte tussen dit bastion en de Gentsepoort is na genoeg niets meer over, omdat hier de toegang tot de stad om de poort werd geleid en ter weerszijden van die doorbraak bovendien nog huizen werden ge bouwd. Door deze omlegging verloor de Gentsepoort geheel haar functie als toegang tot de stad in tegen stelling met de beide andere poorten en ondanks het feit dat bij de Dubbelepoort een minder geslaagde op lossing tot stand kwam toen daar in 1932 een tweede

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 15