groot bouwwerk. Een uittreksel uit de stadsrekening van 1508/09 laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Item betaelt adriaen de grave die ghenomen heeft beede de valbrugghen van de nieuwe poorte te makene ende thone te leveren datter toebehoort14 5 s. 8. gr." Op het eind van 1509 was men blijkbaar al een heel eind met de bouw gevorderd en werd er al over het voltooien van de poort gesproken. In een oorkonde van 5 november 1509 immers, werd aan die van Hulst toestemming gegeven hogere accijns te heffen op wijn en bier, o.a. ,,omme tvulmaken van een der porte met tween torre uten watreZonder twijfel hebben we hier te doen met onze poort, want alleen deze stond in het water en had twee torens, zoals nu gebleken is. Vorenstaande aanhalingen stemmen geheel overeen met hetgeen bij de ontgraving aan het licht is ge komen, zoals we verder zullen zien. Ondertussen lazen we in de stadsrekeningen niet eenmaal de naam van Keldermans, maar wel herhaal delijk die van Dominicus de Wagemaker, of „Meester dominicq", die regelmatig het werk kwam „visen- terene". „Item betaelt meester dominicq, als meester van den wercke die dordonnantien jaerlicx vanden nieuwen wercke gheeft als men daer aene wercktj hier omme zijn pencioen mede dat men daer aene ditjaer voordeden ghewrocht heeft intjaer 1507 2 gr" Item betaelt denselven meester dominicq als meester vanden wercke voor vier daghen van dat hij ten derden reyse tvoors. werck quam visenterene We hebben gezien, dat er steeds gesproken wordt over „tnieuwe werck". Toen de poort afgebouwd was, kreeg hij de naam van „Bollewerckpoorte". Uiteindelijk werd het „Dobbelepoort", met welke naam hij de eeuwen door ging. Het grote beleg van 1596, waarbij Aartshertog Al- bertus van Oostenrijk Hulst op Prins Maurits ver overde, maakte een eind aan het korte leven van het monumentale bouwwerk. Bij het ontwerpen van de nieuwe vesting in 1618, viel de poort binnen de wallen en werd hij onder een 15 meter hoge zand heuvel gestopt. Plaatselijke historici beweerden, dat de heuvel niets dan aarde en puin kon bevatten, hetgeen in de loop van de jaren herhaaldelijk be vestigd werd door onderzoekers, die nooit iets anders konden ontdekken dan zand en stenen. Na een nauwkeurig onderzoek in de archieven meenden wij echter dat er een goede kans bestond, dat er nog wel eens belangrijke resten van het bouw werk zouden kunnen zijn overgebleven, die enig licht zouden kunnen werpen op zaken die tot hiertoe nog duister waren. Na overleg met de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort en het ge meentebestuur van Hulst, werd in april 1957 aan de ontgraving van de poort begonnen. Reeds spoedig overtroffen de resultaten de verwachtingen. Het werk is nu ongetwijfeld al een groot succes te noemen. Grote muurvlakken zijn reeds vrij gekomen, evenals de bovenste helft van de beide torens. De ruïne ver toont zich als een prachtig stuk steenhouwerswerk en is nog onbegrijpelijk strak van lijn. De twee landpoorten werden het eerst uitgegraven. In de ene werd nog geheel compleet het hang- en sluitwerk van de 4 meter hoge, 3 meter brede en 16 cm dikke deuren gevonden, zwaar beroest, maar nog in een goede staat om gerestaureerd te worden. Onder de twee ingangen kwamen zware gewelven vrij, waarover heen eertijds de valbruggen geklapt hebben. De bronzen lagers waarin deze bruggen draaiden, werden nog onge schonden in de muren aange troffen. Van de twee straten, die in de poort samenkwamen is er een voor een groot deel terug gevonden. Die uit de richting van Axel, was opge broken en blijkbaar reeds lang in onbruik. Een gevolg zeker van het veroveren van Axel door Prins Maurits in 1586, waardoor de verbinding met Hulst werd verbroken. Het knooppunt van deze twee stra ten, binnen het poortgebouw is vrij zeker overwelfd geweest. Het muurwerk, waarop het ge welf gerust heeft, bleek afge broken, of vernield, maar de zware funderingen geven vol doende aanwijzingen. In het front boven de water poort bevinden zich 3 over welfde cellen waarin schiet gaten en kijksleuven zijn aan gebracht. Dit onderdeel van Dubbele Poort. Gewelf boven voormalige waterdoorgang (foto Monumentenzorg)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 12