EEN ERESCHULD AAN HET LEGER DES HEILS Heemschufs Collectebus Met groter aandrang dan ooit tevoren schudden wij ditmaal de collectebus, want het geldt een ere schuld van Heemschut. Een jaar geleden zond het Leger des Heils in Amsterdam circulaires uit, ge steund door een aanbevelings-comité met burge meester Van Hall bovenaan, om geld in te zamelen voor de bouw van een grote ark, die voorzien moest in het nijpende ruimtegebrek van het Goodwill- centrum aan de O.Z. Voorburgwal. De arbeid van het Leger des Heils in dit schilderachtige maar slecht befaamde kwartier geniet zo algemene waar dering dat het de Vijf Samenwerkende verenigingen niet licht viel zich hiertegen te verzetten. Toch moest dit gebeuren, want het vooruitzicht van een ark, groot 22 x 6 meter, op dit bijzonder mooie punt van de binnenstad, konden de verdedigers van het stadsschoon zelfs van het Leger des Heils niet aanvaarden. Er kwam een adres aan B. en W., er kwam publiciteit, en na tal van besprekingen verdween de ark in de onuitgevoerde-plannen- kast, wat een veel gebruikt Amsterdams meubel is, brand- en inbraakveilig. De leiding van het Leger des Heils, idealistisch en actief als steeds, zocht naar een andere mogelijkheid, en heeft naar krantenberichten van eind november melden, een nabijgelegen bouwterrein gekocht op de hoek Zeedijk-Boomsteeg. Hier zal een nieuw pand wor den gebouwd, met een vergaderzaal gelijkvloers en een bovenwoning. Het is algemeen bekend dat het „opvullen van gaten" in de binnenstad een dure bouwerij is, en door de beperktheid van grondvlak en toelaatbare hoogte in vele gevallen niet ren dabel, terwijl aan de verzorging van gevel en dak extra hoge eisen worden gesteld, wat opnieuw een stijging van bouwkosten veroorzaakt. Voor Am sterdam is het groot winstpunt dat het plan van de ark niet doorgaat, en een tweede voordeel dat een niet-commerciële instelling een der storende lege plekken zal bebouwen. Voor het Leger des Heils is het zonder meer een schadepost omdat er meer geld nodig is, waarvoor een kleinere ruimte ter beschikking komt. Daar komt bij dat door dc actie der vijf verenigingen de bijdragen voor het Goodwill-centrum sterk zijn teruggelopen. Van daar dat wij hierboven spraken van een „ere schuld". Laten wij allen meehelpen de schade die voor het Leger des Heils mede door onze noodzakelijke actie is ontstaan, te vergoeden. U kunt uw bij drage storten op giro 607200 t.n.v. Stichting Het Leger des Heils, afd. Goodwill te Amsterdam, met vermelding: voor het nieuwe huis. B. IS Het hoge trapgevelhuis „Leeuwenburg", waar het Goodwill-centrum is gevestigd (briefkaart)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 25