Heemschuts leden presenteren zich VI ZAANS SCHOON De stichting „Zaans Schoon" is een kind van de laatste oorlog, ontstaan uit protest tegen een brute schending van het fraaiste, maar tevens enig over gebleven, gave stuk Zaanoever met karakteristieke woonbebouwing. In 1944 n.1. werd in de z.g. Gortershoek te Zaan dijk, een buurt van grotendeels nog fraaie 18de- eeuwse houten huizen, een cacao-fabriekje ge sticht. Het protest hiertegen verenigde een aantal jonge mensen en dwong hen tot bezinning over de waar de van het stadsschoon voor de werkende mens in een streek, waar de industriële ontwikkeling reeds 2 eeuwen oud is. Inventarisatie leerde, dat meer dan 50% van het geen vermeld stond in de Voorlopige Monumen tenlijst van 1921 was verdwenen, maar tevens dat het onvergelijkelijk fraaie en wisselend spel van wegen, water, binnenschepen, molens en houten woningen, plaats maakte voor een onbeheerste industrievestiging zonder weerga. In 1945 was het maar droevig gesteld met de ge meentelijke uitbreidingsplannen in de Zaanstreek. Zaans Schoon vestigde de aandacht op de aesthe- tische gevolgen van deze wilde industrievestiging, drong aan op het maken van gemeentelijke uit breidingsplannen en plannen voor de bebouwde kom, het stichten van industrieterreinen, maar trok ook een conclusie, n.1. deze, dat de onweerstaan bare industriële expansie de woonbebouwing langs de Zaan vroeger of later zou vernietigen en daar mede ons zou beroven van een reeks fraaie houten woningen, erfenis van 18de-eeuwse kooplieden, reders en fabrikanten. De conclusie van dit inzicht leidde tot een plan tot stichting van een bewoonbare buurt, waar houten woningen, die elders wegens sanering of industrie- vestiging moeten verdwijnen, kunnen worden her bouwd. Dit plan kreeg de instemming van gemeentelijke-, provinciale-, en rijksinstanties. Zaandam beet de spits af, ontwierp daartoe een bebouwingsplan, ,,Zaanse Schans" geheten, gelegen aan de Zaan langs de uitvalsweg naar Purmerend, en herbouw de hier een snuifmolen „de Huisman" en een woning. Het is echter duidelijk, dat zonder financiële steun van de rijksoverheid, het niet mogelijk zal blijken, alle daarvoor in aanmerking komende panden over te plaatsen. Het is daarom vurig te wensen, dat de onlangs gevoerde onderhandelingen met succes zullen worden bekroond. Het zou onjuist zijn uit het bovenstaande op te maken, dat Zaans Schoon zich slechts voor het tot stand komen van de „Zaanse Schans" interesseer de. Het behouden van de spaarzame, nog gave stads- en dorpsbeelden, het weren van ontsierende reclames, restauratie en onderhoud van de houten panden, zijn daarentegen haar dagelijkse bemoeie nissen. Een jaarlijkse subsidie van het Ministerie van O.K. en W. stelt haar in staat, dit werk in be perkte mate financieel te ondersteunen. J. SCHIPPER, secretaris Bij de kerk van Koog aan de %aan (foto H. Los)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 23