Redt de ruimte Uit Zuid-Afrika Een van de belangrijkste waarden van ons Neder landse landschap is de verrukkelijke ruimte-wer king die ervan uitgaat. Wat bewegingen als „Heemschut" en „Natuur monumenten" redden en beschermen willen, dat zijn niet slechts oude gevels maar vooral ook waardevolle dorps- en stadsbeelden in hun geheel, dat zijn molens, grachten en pittoreske dorpsvaar ten, evenals grootse cultuurmonumenten gelijk raadhuizen en kerken, dat zijn heiden, bossen en duinen, bochtige beken en wijdstromende rivieren. Dit alles behoort tot de glorie en de rijke tooi van Nederland. Een volstrekt onmisbaar element, ja meer dan dat, de alles bepalende sfeer wordt hierbij gevormd door de ruimte zelf. Dan denken wij aan de wijdheid van Friese greiden en van de onmetelijke bouw landen in het hoge Noorden, aan de ruimte van het duinlandschap en strandgebied op onze ei landen, aan de uitgestrektheid van bossen, waar „geen eind aan komt" zoals de Vuursche en ver der, de Veluwse heiden, een kostbaar Zuiderzee landschap als tussen Naarden en Muiderberg, of de meren met hun grootse verten. Ik doe maar een enkele greep. Elk ziet, bij het noemen van deze voorbeelden, de edelste gebieden voor zich, waar tussen hij zich dagelijks beweegt of waar hij op zijn vrije dagen en in zijn vakantietijd van geniet. Nederland zonder die ruimte zou Nederland niet zijn- Als alles is ook deze ruimte schrikbarend geschon den in deze eeuw. „Sei Heide und Heide sei weit" zegt Rilke, de dichter, maar waar is de wijde heide nog? Hier en daar gelukkig nog wel. Dank zij het Gooireservaat zelfs nog in het té dicht bevolkt rakende Gooi. Maar er kan dan ook niets meer af van die nóg wijde, nog betrekkelijk wijde heide- ruimten daar en elders, en men wake dan ook tegen prikkeldraad en andere versperringen. De mens moet kunnen öpademen in de ruimte. Militaire noodzaak (was het altijd noodzaak?) tastte op de Veluwe, in het Gooi en elders de ruimte aan, en straaljagersgeweld bederft vaak op schrikbarende wijze het ruimtegenót. De vrije open hemel wordt ons zelfs niet meer gelaten: condens- strepen schenden blauwe hemel en wolkenspel. Hoogspanningsleidingen en lagere draden en palen hebben zeer veel bederf gebracht en men dient ernaar te streven deze leidingen geleidelijk door ondergrondse te vervangen. In iFriesland werkt dit euvel schrikbarend, en juist het open landschap van ons Noorden moet het van de ruimte-sfeer hebben, die zo groots èn door zijn openheid zo makkelijk kwetsbaar is. In de aan het Gooi en het waterland van Korten- hoef grenzende Horstermeerpolder is de weidse ruimtewerking, die door het Hilversums kanaal niet bedorven maar geaccentueerd wordt, radicaal vernietigd door de vele palen van de internationale radioverbinding, uit het Noordwijker duingebied, waar zij minder opvielen, naar hier overgebracht. Aan de andere kant van het Gooi liggen de Eem- polders, ontzaglijk van ruimtewerking. Uit de trein tussen Baarn en Amersfoort ziet men hier en daar verrukkelijke stukken van Nederland, die tot elke prijs in deze staat behouden dienen te blijven. Ook hier dreigt weer groot gevaar. En overal waar de ruimte bedreigd wordt, wordt het allerbeste be dreigd in wat wij bezitten en is dus waakzaamheid en strijd geboden. Er bestaan plannen, die gelukkig door de meerderheid van de Raad in Eemnes in eer ste instantie afgewezen werden, om in de Eemnes- serpolder een radio-ontvanggebouw te stichten om geven door 20 tot 25 meter hoge masten ten dienste van het militair apparaat. Ieder die de Eempolder kent, al was het alleen maar vanuit de trein, schrikt van deze plannen en hoopt vurig dat zij nooit door zullen gaan. Redt de ruimte! A. L. BROER de oude Pijp overeind zullen blijven. De hoofdzaak is echter dat er een goed plan vaststaat zodat er binnen afzienbare tijd'enkele hoofdaders gemoder niseerd kunnen zijn met een nieuw profiel en een nieuwe bebouwing, die de verbinding vormen tus sen de historische schoonheid van de binnenstad en praktische kwaliteiten der 20ste-eeuwse woon wijken en tussen de gezelligheid van het oude Amsterdam en een nieuwe, ruim gebouwde en goed gesitueerde Opera. GEURT BRINKGREVE „Aangesien die eienaars van gedenkwaardige eien- domme steeds die voordelige gebruik van daardie eiendomme geniet, is dit hul plig om hulle in stand te hou Ljit het jaarverslag 1957-1958 van de kommissie tot behoud vannatuurljke en historiese gedenkwaardighede en oudhede uitgebracht aan de Minister van Onderwijs, Kuns en Weten skap te Pretoria.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 20