i In memoriam Dr. J. A. Bierens de Haan In de eind maart gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur wensten wij dr. J. A. Bierens de Haan geluk met zijn 75ste verjaardag, die hij kort te voren gevierd had. Wij verheugden ons er over, dat hij in zo goede gezondheid met nooit aflatende belangstelling in ons midden was. Nog geen drie maanden later, terwijl hij met vacantie te Siena verblijft, komt het bericht van zijn plotseling overlijden. In Bierens de Haan heeft ons land een van die steeds zeldzamer wordende figuren verloren, die hun arbeidzaam leven wijden aan de beoefening der wetenschap en die zich, hierbij een keuze makende, slechts laten leiden door eigen persoon lijke belangstelling. Zo studeerde hij te Utrecht aanvankelijk sterren kunde en latei biologie. Als privaatdocent aan de Amsterdamse universiteit was hij in het bijzonder werkzaam op het terrein der dierpsychologie. In 1934 wordt hij tot secretaiis van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen benoemd. Naast het zuiver wetenschappelijke onderzoek was het beleven van schoonheid voor hem een levensbehoefte. Hierdoor zal hij in aanraking gekomen zijn met de Bond Heemschut. Sedert 1936 lid van het Algemeen Bestuur van de Bond, wordt hij in februari 1940 zijn voor zitter. De bezettingsjaren met alle beslommeringen volgden. Het orgaan moest steeds verder inkrim pen. In deze tijd ontstaat de Heemschut-serie. mr. S. P. Baron Bentinck en ons oudste bestuurs lid J. L. Koning. Met voldoening kan vermeld worden, dat ons, in de laatste ledenvergadering benoemde, bestuurs lid Geurt Brinkgreve bereid is gevonden zitting te nemen in de redactie van Heemschut. Zijn vaardige pen zal mede in dienst van ons orgaan worden gesteld. Allen die Brinkgreve in woord en geschrift hebben leren kennen zullen zich met ons verheugen in de versteviging, welke ons blad door deze oprechte en intelligente medewerker zal ondervinden. TON KOOT Het vijf-en-twintigste deel, geschreven door Bie rens de Haan en A. A. Kok en gewijd aan „Heem schut" verschijnt in 1944. In het tijdschrift verzorgt hij de rubriek „Uit Heemschut's Ledenkring" waarin 83 artikelen van zijn hand opgenomen zijn. Na de oorlog was een nieuwe aanpak nodig. De provinciale commissies Stad en Dorp werden gevormd. Bij dit alles gaf Bierens de Haan krach tig en doelbewust leiding. Het was voor hem en de Bond een grote voldoe ning toen hij in verband met het 40-jarig bestaan van .de Bond in 1951 door Hare Majesteit de Koningin benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Met het oog op zijn leeftijd meent hij in 1955 te moeten aftreden als voorzitter. In een buiten gewone Algemene Ledenvergadering, bijeenge roepen in het hem zo na aan het hart liggende fraaie gebouw van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, neemt hij als zodanig afscheid. Hij blijft evenwel deel uit maken van het Algemeen Bestuur. Bierens de Haan was een gevoelig man van grote eruditie. Hoewel hij daartoe alle mogelijkheden bezat, heeft hij zich niet teruggetrokken in een ivoren toren. Al hield hij er niet van op de voorgrond te treden, hij heeft de openbaarheid niet geschuwd indien het om ons nationaal cul tuurbezit ging. Hoewel hij zich niet gemakkelijk gaf heeft hij met overtuiging het gezag van zijn persoonlijkheid en zijn kennis in dienst gesteld van onze Bond en de belangen die hij wenste te behartigen. Wij zijn hem daaitoe veel dank verschuldigd en zullen hem met ere blijven noemen. S. P. BENTINCK 55 Dr. J. A. Bierens de Haan, naar een schilderij van J. S. Sjollema

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 9