Op Heemwacht Nieuwe aanslagen op het hart van Amsterdam Dat Amsterdam bij allen, die zich onder de banier van Heemschut hebben geschaard, een zeer grote plaats inneemt, behoeft in dit orgaan waarlijk geen nader betoog. De grootsheid van Amsterdam, welke zich uit in de aanleg van de binnenstad en in haar monu menten, wordt allerwege in den lande en in de wereld erkend. Daarom is het zo bevreemdend, dat telkens ópnieuw gestreden moet worden om de waardering, zoals die met de mond beleden wordt, metterdaad erkend te krijgen. Dat men onder het zingen van de lof op deze stad, de moker hanteert, waardevolle panden tot gaten slaat en die opvult met bouwsels die in elk opzicht beneden de maat blijven is helaas zo veel voorkomend, dat men - als men zijn waakzaamheid verliest - er aan gew,end gaat raken. Dit is geen loze retoriek, maar keiharde realiteit. Men zie slechts om zich heen om de juistheid hiervan te erkennen- Dat de stad levend möet blijven en zich daartoe verjongen moet is een stelregel, die zeker in Heem schutklingen niet ontkènd wordt, integendeel, al proberen onze tegenstanders ons in de schoenen te schuiven, dat'wij elke vernieuwing tegrrehouden en het oude angstvallig fohouden willen. Dit is een vorm van demagogie waartegen wij ons tel kens en met felheid verweren moeten. Wij stellen ons op het standpunt, dat de binnen stad van Amsterdam en de binnensteden van vele andere Nederlandse steden, een schoonheid en karakter bezitten, die eerst dan aangetast mag worden, als er nieuwe schoonheid voor in de plaats komt. Daarover gaat in wezen de strijd. Elke nieuw- bouwer noemt zijn bouwen in de binnenstad: scheppen van nieuwe schoonheid. Zodra wij ons daartegen verzetten, omdat wij wel het nieuwe maar allerminst de schoonheid er varen, heeft men de gevoeligheid ons als ouder wets, zo niet achterlijk te bestempelen. Wij menen, dat het leven in de binnenstad be houden en eigentijds blijft als haar woonfunctie erkend en bevorderd wordt. Daarmee hangt samen haar functie centrum van cultuur en amusement te zijn, zoals de nota-binnenstad terecht heeft bevestigd. Wij menen ook, dat de redactiegebouwen van de grote pers in het centrum behoren, al wijzen wij plannen voor een redactiegebouw van „Het Parool", zoals het Algemeen Handelsblad dat publiceerde af. Wij zijn immers van oordeel, dat een 72 m hoog gebouw aan het Rokin bij de Dam het karakter van de binnenstad niet beklemtoont maar aantast. Op andere plaatsen in Amsterdam zou dit aanvaardbaar kunnen zijn en een nieuw element aan het stadssilhouet kunnen toevoegen, niet echter aan het Rokin bij de Dam. Terecht is dit zo gevoeld door de stedebouwkundige Raad, die - aldus het Handelsblad-verslag - het plan heeft afgewezen. Evenzo betreuren wij het voornemen om op één der kostbaarste gevelwanden van ons volprezen stadsschóon, de bocht van de Herengracht, enige panden te slopen, ter uitbreiding van het kantoor gebouw van de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen N.V. Ao. 1807. Wij hebben er alle respect voor, dat deze Sociëteit het fraaie pand Herengracht 475 zo goed mogelijk in stand houdt; al willen wij niet voor ons houden, dat dit ook beter zou kunnen. Dat men de panden Herengracht 467 en 469 wil slopen en de kantoor- fabriek uitbreiden op zodanige wijze, dat dit het karakter van deze Herengracht sterk aantast, heeft een krachtig protest uitgelokt van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, het Genootschap Amstelodamum, de Bond Heemschut, de Vereni ging „Hendrick de: Keyser" en de Vereniging Heemkennis „Ons Amsterdam". Zij hebben zich na uitvoerig beraad en vooraf gaand contact met de directie van de Hollandsche Sociëteit met een adres gewend tot het College van Burgemeester en Wethouders van Amster dam. De ernst van deze aangelegenheid achten wij dusdanig, dat wij ons gehele adres hierbij weergeven. „De bocht van de Herengracht behoort als totaal beeld tot de meest waardevolle en karakteristieke delen van het monumentale Amsterdam. De uitvoering van het bouwplan van de Holland- 53

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 7