Monumentenzorg in de stad Utrecht Nieuwe leden Tentoonstelling van het Utrechts Monumentenfonds Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting Het Utrechts Monumentenfonds was een tentoonstelling ingericht in het Centraal Museum te Utrecht, die duidelijk toonde dat het zich rekenschap geven van zijn verleden geen uiting van sentimentaliteit behoeft te zijn. Monumenten zorg is altijd een delicate bezigheid in onze maat schappij wat voor de één een hinderlijk obstakel is, is voor de ander een onmisbare schakel in de his torische continuïteit. Onze generatie moet niet alleen deze continuïteit naar de toekomst ver volgen, doch ook het nageslacht in staat stellen deze in een waarneembaar verleden te observeren. De geschiedenis van de stad Utrecht vindt in de eerste plaats zijn illustratie in de groei van de plattegrond en daarnaast natuurlijk in zijn oude gebouwen. Bij deze laatste denkt men vanzelf sprekend het eerst aan de kerken waarmee de oude Bisschopsstad zo rijk begiftigd is. Daarnaast echter zijn er weinig grote gebouwen die op zichzelf aan- spieken; het is alles vrij bescheiden van aaid. In de particuliere stedelijke woonhuizen vindt men echter zeer veel dat mede de essentie uitmaakt van een karakteristiek stadsbeeld. In 1928 kwam de monumenten verordening van de gemeente Utrecht tot stand. Opzettelijke vermin king van de bestaande monumenten werd daar door vermeden, maar ten aanzien van de zorg voor onderhoud en herstel was men er niets verder mede. Vijftien jaar duurde het voordat in deze leemte werd voorzien door de stichting van het monumentenfonds, dat thans weer vijftien jaar bestaat. Het fonds heeft van zijn oprichting af een subsidie van f 1000,per jaar van de gemeente Utrecht gekregen, welk bedrag onlangs verhoogd werd tot f 4000,De begunstigers brengen samen nog eens f 1000,bijeen, zodat het fonds met zeer beperkte middelen moet werken om de parti culiere monumentenbezitters te helpen hun res tauraties te bekostigen. Uiteraard is bij dit werk de gemeentelijke monumentenlijst, die het laatst werd aangevuld in 1931, geen richtlijn. Elk pand, dat voor het stadsbeeld van belang is kan in aanmer king komen voor steun van het monumentenfonds. De tentoonstelling gaf een beeld van het bereikte in de afgelopen jaren en van de overige activiteiten op het gebied van de monumentenzorg binnen de ge meente Utrecht. Want naast het fonds werken Rijk en Gemeente aan de restauratie van de kerken mede, terwijl bijv. voor de restauratie van de grachten en werven sinds 1940 per jaar f 200.000 op de gemeentebegroting staat. Ook de resultaten van oudheidkundig bodem onderzoek waren aanschouwelijk tentoongesteld. G. B. Als donatrice traden toe: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, genaamd Oranje Nassau Mijnen; W. L. Baronesse van Wassenaer-'sjacob, Lausanne. Als buitengewoon lid traden toe Dr. S. R. van Asperen de Boer, Amsterdam; Me juffrouw A. A. de Beaufort, Leusden; Mr. E. van Beusekom, Oosterbeek; W. de Boer, architect, Leer dam; D. Breebaart, burgemeester van Hoogwoud; J. A. H. Bult, arts, Hoofddorp; Jhr. T. H. Cogels, Ossendrecht; Mr. K. H. J. Dorren, Voorburg; Mr. Julius Frowein, Oosterbeek; G. de Goederen, Woerden; Mr. H. Greebe, burgemeester van Zweeloo; Mevrouw J. H. Griekspoor-van der Maas, Amsterdam; H. J. Hasseleij-Kirchner, Baarn; Mr. F. W. D. C. A. van Hattum, Santpoort; A. C. Hellema, Montfoort; Th. H. Hut, arts, Harlingen; Drs. C. de Jager, Maarssen; L. Justman Jacob, ec. drs. Amsterdam; C. Kirkenier, arch. B.N.A., Alkmaar; Dr. P. van Kleffens, Heem stede; Joan H. A. Kruimel, Overveen; Ir. C. Krijn, Haarlem; H. C. Lefering, Amsterdam; G. E. Lüps, Velp; Mej. S. A. J. Poolander, Hilversum; A. L. Roscam Abbing, 's-Gravenhage; Mr. Albertine P. Schilthuis, 's-Gravenhage; A. P. Schipper, Maarssen; R. Siegmund, Amsterdam; Mr. J. J. Spahr van der Hoek, Olterterp; Mej. Joh. H. Springer, Haarlem; Mr. A. W. L. Talma-Stheeman, Amsterdam; Mr. E. J. W. Top, Aerdenhout; Jacques van Velsen, arch. B.N.A. Haarlem; Mr. J. Visser, ambassadeur te Stock holm; Ir. A. C. Vreede, 's-Gravenhage; J. J. Vriend, arch. Amsterdam; Mr. L. Wassenbergh, notaris, Kollum; J. de Wilde, Haarlem; Nicolaas de Wolf, arch. Doesburg; Ir. W. Ybema, c.i., Amsterdam; Mevr. Dr. A. N. Zadocks-Josephus Jitta, Amsterdam. 68

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 22