Heemschutdag 1958 De Heemschutdag 1958 zal op vrijdag 5 september te Zwolle worden gehouden. De dagindeling is als volgt 65 culturele waarde welke zij bezaten. Telken jare werden sindsdien zulke zomervergaderingen met excursies ge houden, steeds op een andere plaats. Niet alleen werd daarbij de aandacht gevestigd op bouwkundig schoon, ook het landschap kreeg de volle aandacht, inzonderheid de plantengroei onzer duinen welke bedreigd wordt door algemene ontwatering en door wateronttrekking ten behoeve van de drink watervoorziening. Eenmaal werd zelfs een excursie gemaakt naar de be roemde Schouwse vogeleilanden. Deze excursies genoten tot hiertoe immer een grote belangstelling en zij worden door de leden de hoogte punten geacht in het werk der vereniging, wat niet geheel juist is. Daarom zocht het bestuur naar een grotere bevredi ging omdat te weinig tastbare resultaten werden ge zien. Die bevrediging is gevonden in kleine restauraties welke binnen het bereik en de kennis der leden lagen. Een grote steun wordt daarbij ondervonden door een jaarlijkse subsidie geschonken door Z.E. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Uiteraard is het bestuur daar heel dankbaar voor. De kleine restauraties hebben ten doel het stads-en dorpsbeeld zo veel mogelijk te behouden. Daarom werd het nood zakelijk geacht dat bij voorbeeld bovenlichten, deuren,., stoephekken, deurknoppen, bellenknoppen enz, zoveel mogelijk in hun oude toestand gehandhaafd bleven- welke aan het uiterlijk der straten zulk een aparte charme geven. Ook werd een enkele kleine, eenvoudige huisgevel gerestaureerd en in 1956 de drie nog over gebleven gildepoortjes. Vorig jaar werd aangekocht het laatste hofje dat Zieriksee bezit in de Manhuisstraat. Dit hofje geeft het bestuur vele zorgen, doch indien de tekenen ons niet bedriegen, zal dit toch tot een goed einde komen. Langzamerhand is een samenwerking gegroeid tussen het bestuur en de magistraat van Zieriksee, evenals tussen de eilandelijke gemeentebesturen. Zulks is van een onschatbare waarde voor het werk der vereniging: Begrijpelijk is het niet altijd mogelijk om alles wat de ver. wenst geconserveerd te krijgen en evenmin om alles wat lelijk is te weren. Meestal zijn financiële oor zaken daar de schuld van. De levenseisen der 20ste eeuw zijn te veel verschillend met de culturele overblijfselen uit voorgaande tijden om altijd een organisch geheel te scheppen tussen oude en nieuwe bebouwing. Dat alles eiste soms een felle strijd. Daarbij werd dan steun gezocht - bijna zouden we zeggen - bij -de ■Moederorganisatie, de Bond Heemschut, welke altijd bereid gevonden werd steun te verlenen. Hoe goed echter de samenwerking moge zijn, rampen als de watersnood van 1953 en de gevolgen daarvan, zijn niet te keren. Het gehele eiland onderging daardoor een landschap pelijke vernieuwing waarbij ook bouwkundig vrijwel alles wat oud was verdween. Hierin waren we door overmacht krachteloos. Ook in Zieriksee vielen talrijke oude geveltjes daaraan ten offer waardoor het oude stadsbeeld sterk werd ge havend. Somber is daardoor de toekomst geworden. Als een sombere wolk dreigt ook de bestedingsbe perking. Blijft deze voortduren, dan is de vrees van het bestuur niet ongegrond dat binnen afzienbare tijd sommige onzer monumentale gebouwen zullen ten ondergaan, omdat zij een gevaar zijn geworden wegens hun bouw valligheid voor de gemeenschap. Inzonderheid doelen we hier op onze stadspoorten en de uitzonderlijk mooie stadhuistoren. Wanneer onze Regering, de Bond Heemschut en Stad en Lande, geen middelen kunnen vinden om tot een spoedige restauratie daarvan te komen, zal Zieriksee een onherstelbaar verlies lijden. Het werk van Stad en Lande zal dan voor een groot deel vergeefs zijn geweest. P. van Beveren 11.15 uur. Ontvangst door het Gemeentebestuur in dé Schepenzaal van het stadhuis, Sassenstraat te Zwolle. Bezoek Grote Kerk. Orgelspel. 13.00 uui. Koffietafel in hotel Peters, Grote Markt. Bezoek aan het Prov. Overijssels Museum. Excursie door Zwolle met bezoek aan het Oude Vrouwenhuis. 16.30 uur. Thee in hotel Geytenbeek. Een nadere oproep met inschrijvingskaart zal aan alle leden worden toegezonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 19