Heemschuts leden presenteren m De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland ""P 64 Het waren de heemschutters van Schouwen-Duiveland die in 1938 gevoelden de machteloosheid van hun in dividuele strijd tegen een zonder opzet bedreven vandalisme. Die weinigen werden zich bewust van het feit dat, in dien zij meerdere minnaars van het waardevolle architektonische bezit hetwelk in hun stad en op het eiland nog voorkwam bijeen konden krijgen, gezamen lijk meer afbraak voorkomen zou kunnen worden. Een comité werd gevormd bestaande uit de H.H. dr. J. J. Westendorp Boerma, P. van Beveren, mr. W. van Nieuwenhuijsen en P. B. van 't Veer, gesteund door enige tientallen personen, die allen overtuigd waren dat gebundelde krachten meer weerstand zouden kunnen bieden tegen de alom optredende vernieuwin gen, welke echter geen verbeteringen van de bestaande toestand inhielden. Daartoe kwam men bijeen op 27 februari 1939 en werd bovengenoemde vereniging opgericht door de 28 aan wezige personen. Juist omdat tijdens die oprichting een schoon bouw- fragment in Zieriksee werd bedreigd (het Mossel poortje in Dordtse stijl) was het een geschikt ogenblik om de liefhebbers van oud-stedeschoon te overtuigen van de noodzakelijkheid van het bestaan van zulk een vereniging. Toch is dat poortje gevallen. Het doel was niet alleen om datgene wat op bouw kundig en landschappelijk schoon van waarde was te behouden, maar meer nog om bij de eiland bevolking meer waardering daarvoor aan te kweken. Daardoor zouden de kansen op verdwijning van be staande schoonheid toch minstens verminderen. Om verzekerd te wezen dat zo weinig mogelijk het Bestuur zou ontgaan werden bestuursleden gekozen die hun woonplaatsen hadden in de stad en op de dorpen van het eiland. Zij zouden als heemschutters wacht houden in de gehele streek. De naam van de vereniging, hoe simpel ook uitgedrukt, omvatte het gehele eiland Schouwen-Duiveland. Belangrijk werd hoe de leden voor te lichten omtrent het vele bouwkundig en landschappelijk schoon dat Toren van het Stadhuis te 'ieriksee nog op het eiland aanwezig was en hen op te wekken mede te werken om dat te behouden. In lezingen, die werden georganiseerd, is getracht hen dit bij te brengen. Uitgebreide verslagen daarvan werden in de plaatselijke pers geplaatst en de eiland bevolking in haar geheel opgewekt om deze pogingen te ondersteunen. Het ledental groeide dan ook gestadig tot een kleine drie honderd aangeslotenen, maar schijnt helaas, daar mede haar maximale hoogte te hebben bereikt. Sinds vele jaren schommelt het aantal daaromheen. Toch bleek het noodzakelijk dat het bestuur meer leiding moest geven. Daartoe werd in 1946 een vergadering gehouden buiten Zieriksee en daaraan verbonden een excursie. Brouwershaven werd daarvoor uitgekozen. Vergaderd werd in het prachtige stadhuis en een ex cursie gehouden in de in verval zijnde, maar niettemin wonderschone Sint Nicolaaskerk. Door een kundige uiteenzetting werd meer liefde gewekt voor de oude bouwwerken waardoor men ging beseffen de grote

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 18