Viervoudig winstpunt Keizersgracht ggy tjm 563 vóór en na de restauratie De strijd om de Amsterdamse binnenstad gaat voort; in grote strategische operaties van stede- bouwkundige plannen of omvangrijke bedrijfsbouwprojecten, en in talloze kleine schermutselingen om afzonderlijke huizen. Waar een oud pand, jarenlang verwaarloosd, nieuwe bewoners krijgt die het als een voorrecht voelen in de binnenstad te wonen en een begin maken met herstel daar is winst. Elders treden plotseling verzakkingen op; er moet vlug gestut worden en afbraak dreigt. Soms is het verval te ver voortgeschreden en zakt het hüis intussen in elkaar. Dat gebeurde onlangs in de nog vrijwel gave gevelwand van de Keizersgracht tussen de Spiegel- en de'Vijzelstraat. Doch daar schuin tegenover is weer een winstpunt te noteren - een aanzienlijk winstpunt zelfs van vier huizen tegelijk. De panden zijn eigendom, van de Levensverzekering Mij. „Amstleven" die op de hoek van de Nieuwe Spiegelstraat-Keizersgracht haar hoofdkantoor heeft en in hpt aangrenzende huisje nr. 557 - niet meer dan 3 meter 40 breed - een conciërgewoning wilde vestigen. De constructieve toestand bleek ook hier zo slecht te zijn dat een complete herbouw noodzakelijk was. Doch het is gebeurd; de woning met kleine, hoge kamers heeft thans een bijzonder aantrekkelijk interieur dat oude en nieuwe elementen tot een gelukkige harmonie verenigt. De drie belendende percelen, die van grotere architectonische waarde zijn dan de sobere, goed geproportioneerde con ciërgewoning, zijn toen tegelijkertijd onderhanden genomen. De toppen, kappen en schoorstenen werden hersteld, de gevels gevoegd en waar nodig geschilderd, de ramen kregen weer een goede roedenver deling. Zo is hier een stukje Keizersgracht herrezen in zijn eigen, pittige, karaktervolle schoonheid; als aanmoedigend voorbeeld van de wijze waarop Amsterdam en andere steden dit onvervangbare erfdeel dienen te „saneren", namelijk dooi het inderdaad „gezond te maken". G. B. 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 17